"КУРТИ НЕ ЖЕЛИ ДА УСПЕ" Премијер Вучевић за АФП: Дијалог две земље у стању клиничке смрти
Српски премијер Милош Вучевић говорио је данас за агенцију АФП о најважнијим питањима за Србију.
Између осталог, Вучевић је говорио и о литијуму, где је истакао да је рударство дуго био покретач развоја земље, али је инсистирао да сваки будући пројекат мора да се суочи са ригорозном контролом како би се осигурало да рудник не изазове никакву штету по животну средину, преноси Курир.
- Никада нећемо дозволити да неко уништава српске реке, поља, језера, шуме, ливаде, планине и равнице. Али такође нећемо одустати од нечега што би могло да буде снажан економски потенцијал и покретач развоја Србије у будућности - рекао је Вучевић за АФП.
АФП наводи да је раније овог месеца, аустралијски рударски гигант Рио Тинто објавио жељно очекивани извештај о утицају на животну средину рудника, који садржи једну од највећих европских резерви литијума – стратешки вредног метала кључног за производњу батерија за електрична возила.
Вучевић је говорио и дијалогу Београда и Приштине.
- Спремни смо да правимо договоре и компромисе, компромисе који значе да ниједна страна није апсолутни победник или апсолутни губитник. Све друго не може да има дугорочну одрживост - рекао је он и додао:
- Боље је хиљаду пута седети за столом без резултата него имати један инцидент на терену. Боље да седнемо, састанемо се, покушамо да разговарамо. Све него заоштравање - додао је он.
Према његовим речима, велики народи и велике државе, нису то због своје територије, већ због своје одговорности да траже мир.
Премијер Србије је Куртију приписао одговорност за "стање клиничке смрти дијалога две земље", пренео је Франс прес.
- Мислим да он (Курти) уопште не жели да дијалог успе - додао је Вучевић.
Вучевић, који је пролетос изабран за премијера после времена проведеног на челу министарства одбране, такође је признао да би српско оружје могло да заврши на фронту у Украјини да би помогло Кијеву.
- Није реч о српском доприносу некој од зараћених страна - рекао је Вучевић, већ о оружју које се продаје трећим земљама које се, према његовим речима, потом прерасподели.
- Не желим да спречавам компаније да продају нашу муницију у Шпанију, Чешку, САД... Зато што то није забрањено и није неморално да производимо оружје и муницију која се, нажалост, такође користи где је рат - рекао је он.
Извор: Србија Данас/Телеграф