КУРТИ ПРИЗНАО! За Борељову критику каже да је НЕОБИЧНО ИСКРЕНА, након упозорења америчког амбасадора пристао на компромис
Премијер Косова Аљбин Курти изјавио је да је пристао на компромис по питању регистарских таблица, након што га је амерички амбасадор у Приштини Џефри Ховенијер упозорио да би ситуација на северу Косова могла неповратно да се погорша.
Немачки новинар Михаел Мартенс најавио је на Твитеру, како је навео, опсежан интервју са Куртијем о свим битним темама које се тичу Косова који ће бити објављен у листу "Франкфуртер алгемајне цајтунг".
"ДА ЛИ БИ ТО ВУЧИЋ УРАДИО?" Чувени немачки новинар једним питањем МАТИРАО Куртија (ФОТО)
"ПРИТИСАК ЋЕ БИТИ НА МАКСИМУМУ" Желе да питање ЗСО пребаце из Брисела у Париз и Берлин: Србија има ЦРВЕНУ ЛИНИЈУ - преко овога се НЕ МОЖЕ
КУРТИ СЕ САСТАО СА ЧОВЕКОМ КОЈИ ЈЕ БОМБАРДОВАО СРБИЈУ: Изразио му захвалност "за улогу у ослобађању и независност Косова"
Према речима Мартенса, Курти је изјавио да га је Ховенијер упозорио да би ситуација на северу Косова "могла озбиљно и неповратно да се погорша".
- Амерички амбасадор је имао више информација од мене о ситуацији на северу - рекао је Курти, не улазећи у детаље.
Оценио је и да је "необично искрена и веома оштра критика", коју му је упутио специјални представник ЕУ за спољну политику и безбедност Ђузеп Борељ, неконструктивна.
- Нисам тврдоглав, ја сам принципијелан - рекао је Курти.
Потрвдио је и да ће Косово званично поднети захтев за чланство у ЕУ у децембру.
Мартинс додаје да је са Куртијем разговарао и о улози Бореља и специјалног изасланика ЕУ Мирослава Лајчака, као европских медијатора, као и о суштини француско-немачког предлога за решење питања између Косова и Србије.
По Мартенсовим речима било је разговора и о председнику Србије Александру Вучићу и о питању прознања Косова од стране Србије.
- Да ли би Курти признао Косово да је Вучић? Или, другим речима: Зашто би то Вучић урадио ако је награда која је некада изгледала на видику нестала - било је једно од питања у интрвјуу, каже Мартенс.
Он је у најави интервја са Куртијем додао да је било речи и о рециприцитету за мањине, чињеници да ЕУ и САД захтевају формирање ЗСО, као и о визној либерализацији, чланства Косова у Савету Европе и другим темама.