КУРТИ УДАРА НА АМЕРИКУ? Мост на Ибру нови камен спотицања у њиховим односима - Лажни премијер ставио САД на тест
Инсистирањем да мост на Ибру по сваку цену буде отворен Аљбин Курти као да тестира Америку, која је највећи промотер независности, заштитник и најважнији партнер Приштине.
Вашингтон већ недељама недвосмислено поручује да аутомобили не треба крену тим мостом, али приштински премијер је глув за та упозорења па се намеће питање: каква ће бити реакција САД? Какве су шансе да му и овога пута прогледају кроз прсте? Аналитичари су сматрају да овога пута Курти бити тај који ће узмаћи.
Од проглашења независности 2008. године, претходних 16 година, Косову је најважнија подршка стизала са једне адресе - САД. Осећања су очигледно била узвраћена, јер је пракса показала да је Приштина имала уво само за оне поруке које су долазиле из Америке.
Овога пута дошло је до шума на вези, а Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и некадашњи министар одбране Србије, сматра да ће се то на терену и видети. Он за "Блиц" каже да сматра да се снаге Кфора неће померити са моста и неће омогућити да он буде отворен на начин на који то Курти прижељкује.
- По ко зна који пут Курти политиком сукоба покушава да изазове негативну реакцију са српске стране и да направи конфликте у којима би се Срби, пре свега, сукобили са Кфором. Међутим, оно што је интересантно овог пута, како амбасадори Квинте, тако и САД врло су прецизно и јасно рекле да је питање отварања моста на Ибру питање које се тиче дијалога у Бриселу, и оно што ја очекујем од Кфора је статус кво у ситуацији у којој се налази. Кфор је тренутно присутан на мосту и мислим да се њихове снаге неће померити и да неће омогућити да се тај мост отвори на начин на који Курти то прижељкује. Моје убеђење је да Курти то зна и да има информацију да ће то остати тако како јесте - оценио је Шутановац.
Косово ће инсистирати на теми
Упозорења из САД упорно стижу. Најновија је изјава Веданта Патела, главног заменика портпарола Стејт департмента, да САД "неће оклевати да учине све што је потребно да осигурају заштиту америчког особља" на КиМ.
Претходно је амбасадор САД у Приштини Џефри Ховенијер рекао да би "отварање моста могло да угрози америчке војнике на Косову". Пре њега је Кфор саопштио да он и Еулекс "неће оклевати да реагују на било који релевантан безбедносни развој и у складу са мандатом УН".
И поред тога, Игор Новаковић, политиколог и директор истраживања Центра за међународне и безбедносне послове, сматра да ће Косово инсистирати на овој теми.
- Мислим да су поруке које долазе од Кфора недвосмислене, и верујем да је њихова процена да би евентуално отварање моста тешко нарушило безбедносну ситуацију. Такође, верујем да ће косовски званичници наставити да форсирају ову тему у јавности, и да ће можда до покушаја (отварања моста) доћи, поготово ако дође до ванредних избора у октобру. У том контексту, не би било ни изненађење да се организују протести и са једне и друге стране у Митровици, и да се у Приштини наратив окрене против међународног присуства - каже Новаковић.
И Кфор и САД упућују да се ово питање реши у оквиру дијалога Београда и Приштине који води ЕУ, али Шутановац не види изгледе за то.
- У исто време док се сугерише Куртију да се то питање мора решавати за столом у Бриселу, он не жели да учествује у дијалогу, јер њему с једне стране одговара статус кво којим оправдава све своје промашаје у вођењу приштинске владе, док с друге подиже национална очекивања, национализам и храни грађанство порукама које очигледно нису реалне, чак ни за оне који се сматрају савезницима Косова - напомиње Шутановац.
Каква је ситуација на мосту?
На мосту се и даље налазе возила и припадници карабињера а, као и претходних дана, присутне су медијске екипе које извештавају о ситуацији, али и радници који уређују изглед моста.
Повремено, како је пренео "Косово онлајн", мост обилазе припадници Кфора и Еулекса у склопу, како су навели, редовних патрола.
Србија Данас/Блиц