ЛАЖНА ДРЖАВА ПО УГЛЕДУ НА МИЛОВЕ КОМИТЕ! Порука из Приштине: Устоличење Порфирија не треба одржати на Космету него у Београду
Адвокат Азем Власи поручио је да очекивану церемонију увођења у трон српског патријарха Порфирија не би требало одржати у Пећкој Патријаршији, како се то по традицији симболично чини, већ предлаже да то буде у Храму Светог Саве у Београду.
Власи оцењује да је "Српска православна црква инструмент власти у Србији, о чему сведоче и последња дешавања у Црној Гори", где је, како каже, од устоличења митрополита Јоаникија уместо верске церемоније направљен политички догађај.
СРБИЈА КАО ГЛАВНИ КРИВАЦ У РЕГИОНУ - ЗА СВЕ! Комшијски медији покренули ГОВОР МРЖЊЕ против Србије и СПЦ, а све због ЕУ и НАТО
"ХОЋЕ ПОНОВО ДА ПРИПОЈЕ ЦРНУ ГОРУ" Чанак у потпуном бунилу: Хтели да хапсе Ђукановића, све је намештаљка!
ПРИШТИНА КРЕЋЕ У ОФАНЗИВУ: Лажна држава врши притисак на пет држава ЕУ да признају независност, Србија има кеца у рукаву
- С обзиром на политичку улогу коју игра СПЦ боље би било да се та церемонија обави у храму Светог Саве у Београду него на Косову, као што је било много боље да се церемонија устоличења митрополита Јоаникија обавила у храму у Подгорици него на Цетињу. Дакле, нема разлога да буде забране од стране косовске власти, али то ће подстаћи и подићи тензије, а никакву помиритељску улогу неће имати - закључује Власи.
Последњи догађаји у Црној Гори су, према мишљењу Власија, изразили велике поделе које постоје у овој земљи, а које нису добре ни за стабилност саме Црне Горе, а ни за односе у суседству.
- Црногорска јавност је огорчена на чињеницу да Српска православна црква тамо више игра политичку улогу, она негира државност Црне Горе, њихов национални идентитет и наравно да то подстиче незадовољство код Црногораца. Мислим да је много боље да се црква врати својој функцији, као верска заједница, а не као политичка институција. То је изазвало велики раскол између државног руководства Србије и црногорског етничког корпуса, без обзира што премијер и један потпредседник владе са албанским именом покушавају да играју улогу која им је наметнута, јер та влада је производ парламентарне већине од једног гласа у Црној Гори, аминована је од стране покојног митрополита Амфилохија, а то иритира већинску Црну Гору - наводи Власи.
Он не оспорава значај Српске православне цркве, али истовремено подсећа на опсег њеног деловања.
- Улога цркве би требала бити помиритељска, а не да свађа људе. Не знам која је то верска церемонија где попови певају песме “Да се војска на Косово врати”, то нас подсећа на нешто што смо видели пре 30-ак година, што је наслутило многа зла која су се после и десила. То је изазвало, сасвим оправдано незадовољство и на Косову код Албанаца, Српска православна црква се на тај начин показује више као инструмент власти Србије, него као верска заједница, која треба да делује смирујуће, да не подстиче и не подгрева поделе, већ напротив - истиче Власи.