Међународни притисак на Приштину: Запад реаговао на покушај елиминације Српске листе с избора на КиМ
Европска унија и амбасадори САД и Немачке у Приштини изразили су забринутост што приштинска централна комисија није оверила кандидате Српске листе на изборима 9. фебруара.
Ово се догодило иако је тамошња канцеларија за регистрацију и акредитацију политичких субјеката дала препоруку да Српска листа може да учествује на изборима.
- Поступање ЦИК-а мора бити стриктно ограничено на законске стандарде и процедуре, при чему се свака одлука о дисквалификацији кандидата заснива само на равноправној примени закона. Изборни процес мора бити транспарентан, кредибилан и без политичког уплитања, изјавио је за "Коху" портпарол амбасаде САД у Приштини.
Америчка амбасада је саопштила да је веома забринута због очигледног укључивања политички мотивисаних критеријума у ЦИК-ов процес сертификације кандидата.
Овакви поступци подривају основне демократске принципе за слободне и фер изборе, јер "отварају врата субјективном политичком утицају на изборни процес", поручују из америчке амбасаде.
Амбасада САД саопштила је да је улога ЦИК-а да надгледа спровођење избора и обезбеди да се закон примењује на поштен и непристрасан начин.
- Њене одговорности морају остати чврсто укорењене у правним процедурама, а не у политичким разлозима, навели су из амбасаде САД.
САД су позвале политичке странке које се не слажу са процесима ЦИК-а да се жале Изборној комисији. истичући да свим квалификованим кандидатима треба дозволити да учествују на изборима.
Из Европске уније поручују да би процес овере требало да се заснива на правним стандардима и процедурама, а не на политичким разматрањима, преноси "Косово Online".
Сви квалификовани кандидати, како се наводи, морају имати прилику да учествују на слободним и фер изборима, „у складу са косовским законом и његовом равноправном применом“.
- Изборни процес мора бити транспарентан, поуздан и без политичког уплитања, наводи се у одговору ЕУ.
Унија очекује од ЦИК-а и његових чланова да „са свим примењивим механизмима обезбеде свеобухватан, поуздан и транспарентан изборни процес, омогућавајући косовским бирачима да јасно изразе свој избор“.
Огласио се и немачки амбасадор у Приштини
- Делим забринутост ЕУ и САД у вези са несертификовањем Српске листе. Неопходна је једнака примена закона за све, истакао је Роде на платформи Икс.
Он је нагласио да је процес сертификације строго формална процедура коју, како је навео, не треба политизовати.
Србија Данас/Спутник