"Наређења врховног команданта се спроводе у потпуности" Мојсиловић о ситуацији на Косову и разговорима са шефом КФОР
Мојсиловић је навео да је КФОР подигао своје присуство не само на целокупној територији, него и на северу Косова и Метохије.
Начелник Генералштаба Војске Србије, генерал Милан Мојсиловић, изјавио је данас да је пре неколико дана имао разговоре са командантом КФОР, Озканом Улуташем, и да је добио "неке гаранције за ангажовање снага КФОР-а дуж административне линије", додајући да се нада да ће КФОР имати довољно снаге да буде фактор који стабилизује и који штити српски народ на КиМ.
АЛБАНСКИ ТЕРОРИСТИ НАСТАВЉАЈУ ДА ЗАСТРАШУЈУ: Заштићени сведок ПРЕПЛАШЕН, радије би у затвор него да сведочи против Тачија
ЖЕСТОК ШАМАР ГОСПОДАРУ ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ: "Само нека Курти не брине за Србе, које хапси без доказа, упуцава, пребија, малтретира, забрањује гласање!"
"ДИЈАЛОГ ЋЕ ПРОПАСТИ У 2024. ГОДИНИ" Професор са Кембриџа оштро о дијалогу Београда и Приштине: Нада за споразумно решење МИНИМАЛНА, НАТО забринут
Мојсиловић је за ТВ Прва рекао да у понедељак очекује разговоре са командатом КФОР-а у контексту размене одређених информација о стању безбедности.
- Очекујем разговоре у понедељак са њим у контексту размене одређених информација о стању безбедности. И надам се заиста да ће КФОР у свом капацитету имати довољно снаге да буде фактор који стабилизује и фактор који једноставно штити српски народ на КиМ - рекао је Мојсиловић.
Говорећи о ситуацији на КиМ, указао је да је стање сложено и веома компликовано и да се у недостатку разговора на тему нормализације односа оставља простор за било шта што може да се подведе под сукоб. Он је подсетио да је на КиМ било инцидената у мају и септембру и поставио питање ко може да гарантује да неће бити неких будућих инцидената, када не постоје опције у политичком смислу које гарантују безбедност и стабилност.
- Имамо тренутно на снази превелики број и прекомерно ангажовање полицијских снага на северу, буквално на 24 позиције се налазе снаге косовске полиције било да су специјалне или интервентне јединице - рекао је Мојсиловић.
Навео је да је и КФОР подигао своје присуство не само на целокупној територији, него и на северу Косова и Метохије. Мојсиловић је додао да му то као војнику који се бави питањима безбедности не улива превише наде да ће се доћи до решења које је гарант мира и стабилности у целини.
- Ми имамо своје јасно дефинисане задатка и од тога не одступамо и у крајњој мери наређења добијена од врховног команданта се спроводе у потпуности. На страну прича која се односи на наше споразумне односе у контексту Војно-техничког споразума и свега онога што се везује за Резолуцију 1244 и наше размештање у Копненој зони безбедности од 2001. године се у већој или мањој варијанти мењало и са аспекта бројне величине снага. У суштини, ми смо присутни, обезбеђујемо административну линију и контролишемо у потпуности Копнену зону безбедности - рекао је Мојсиловић.
Говорећи о набавци нових хеликоптера Ми-35 и транспортних авиона ЦАСА Ц-295 за Војску Србије, Мојсиловић је подсетио на састанак из 2021. године у Нишу када је, како је навео, врховном команданту и председнику Републике реферисано о стању оперативних способности Војске Србије и предложене мере за развој оперативних способности у наредних пет година.
Истакао је да је од 2021. године, када су потписани сви укази и добијена директива за изградњу оперативних способности, ратно ваздухопловство драматично увећало своје способности и да је оно што смо видели пре неки дан на Батајници део пројекта. Навео је да су грађани имали прилике да виде 11 хеликоптере Ми-35, што, према његовим речима, чини укупну флоту од 15 хеликоптера тог типа којима Србија располаже у ратном ваздухопловству.
- И да нагласим да су то најсавременији хеликоптери, да имају веома савремено наоружање, поред хеликоптера које сте могли да видите, ми смо у пакету добили убојна бојна средства, резервне делове и све оно што чини споразум око набавке хеликоптера - рекао је Мојсиловић.
Најавио је да ће у априлу бити мало обимнија заједничка тактичка вежба с бојним гађањем, што је, према његовим речима, прилика да Ми-35 који су стигли са Кипра буду приказани у борбеној употреби. Подсетио је да су представљена и два транспортна авиона ЦАСА 295, која примарно служе за транспорт, како робе, тако и војника.