Муке косовских Албанаца: Немачка им приредила неочекивани ударац, ово им посебно смета
Косовски Албанци који живе у Немачкој, а не желе више да имају држављанство Србије, морају да траже отпис из књиге држављана од наше земље, без обзира где су рођени на Косову и Метохији.
Ова ситуација је ипак нешто што им се баш и не допада, с обзиром на то да показује да је КиМ био и још увек је у надлежности Србије, тврде стручњаци.
Милован Божиновић, некадашњи амбасадор Србије у Берлину, анализирао је ову ситуацију, истичући да је реч о "чистој политици" и "прављењу политичке прашине".
Покушај брисања присуства Србије
- Иако је Немачка либерализовала свој закон, и лакше је сада постати њихов држављанин, још је потребан отпуст из претходног држављанства. Ако је косовским Албанцима претходно држављанство било Србија, онда они морају да се обрате властима Србије, а то је оно што им се не допада. Боли их што се тако потврђује да су Косово и Метохија у надлежности Србије, каже Божиновић.
Организација албанских академика и студената у Хамбургу која је и затражила да се српско држављанство аутоматски избрише за све грађане Косова, то тражи и за њихову децу рођену у Немачкој, која не би требало да наследе, како кажу, српско држављанство.
- Њима смета чињеница да су и после проглашења тзв. државе Косово, они држављани Србије, што потврђује да је КиМ и после проглашења у саставу Србије. То јест, да је рехабилитована надлежност Србије, јер они то држављанство имају иако су рођени у Приштини, Гњилану или Пећи, небитно, додаје наш Божиновић.
Немачка се ограђује?!
Организација у писму сматра да је након интервенције НАТО 1999. године и проглашења независности Косова 2008. године, неприхватљиво да грађани Косова и даље буду регистровани са српским држављанством, упркос чињеници да је Немачка признала независност Косова од 2008.
- Могуће је и да они траже од Немаца да им не траже тај документ, јер је Немачка признала Косово. Или би можда тражили да их Немачка ослободи обавезе отпуста из држављанства. Али, све што се тиче држављанства, не може да се ради по аутоматизму, него мора по вољи тог грађанина. Дакле, не може Немачка да то уради за њих, већ да они сами треба да затраже испис из држављанства Републике Србије, од Србије истиче Божиновић.
Немачка Влада није ни потврдила косовским медијима да је примила писмо Албанаца са Косова који живе у Немачкој, а у којем су затражили од канцелара Олафа Шолца да им се одузме српско држављанство.
Србија Данас/Спутник