ЕУЛЕКС НАДГЛЕДА рад судова тзв. Косова! Неће моћи да се суди у Косовској Митровици. Ево ШТА то значи за Србе!
Тренутни мандат мисије Еулекса укључује снажно надгледање рада тзв. косовских судова.
То Еулексу омогућава да се усредсреди на предмете "високих профила", укључујући и ратне злочине на којима је претходно радио, поручују представници те мисије, поводом вести да су тзв. косовски судови који су преузели предмете од ЕУЛЕКСа почели рад на 11 предмета, који се односе на држављане српске националности.
Одговарајући на питање да ли Еулекс, с обзиром да има надлежност "надгледања" може да гарантује правичност поступака против Срба, из Мисије наводе да је пренос случајева са тзв. косовским судовима из Еулекса спроведен у потпуности у складу са међународним стандардима за људска права, укључујући и процену ризика за све списе предмета.
Истовремену у одговору на наше питање да ли Срби које се процесуирају пред тзв. косовским судовима могу обратити Еулексу за помоћ уколико имају примедбе на суђење, у Мисији наводе да Еулекс никада није пружао правну помоћ.
У одговору подсећају и на то да је Еулекс предао своје извршне одговорности, те да више није у могућности да пружа информације о предметним поступцима, а да су за све даље информације надлежни тзв. косовски судови.
ПАЖЊА! Ових 6 цака морате да знате пре него што одлучите да КУПИТЕ СТАН
КО БИ ДА ВОЈНО ОСВОЈИ СЕВЕР: Одговор Србије на упозорење Британије за Косово
"Харадинај слободан зато што су сведоци побијени, а сад ХОЋЕ ДА СУДИ НАМА": Оштра реакција на СУЛУДЕ НАМЕРЕ ПРИШТИНЕ
Од када је Еулекс отопочео своје извршне функције у правосудном систему тзв. Косова 2008. године, Мисија је постепено, упоредо са порастом локалних капацитета, са функционисања у судским већима чији су сви чланови били из Еулекса и већима са већином чланова из Еулекса прешла на судска већа са већином локалних судија, наводи се у одговору Еулекса.
Додаје се да су у складу са мандатом за од 2018 до 2020. године, усвојеним од стране Савета Европске уније, Еулексу укинуте извршне функције у правосуђу, па да су због тога сви полицијски, тужилачки и судски списи предмета на којима је Мисија радила током својих претходних мандата предати тзв. косовским надлежним органима.
У српској јавности вест да су тзв. косовски судови почели рад на 11 предмета везаних за ратне злочине, а који се односе на држављане српске националности, међу којима су и генерали Божидар Делић, Љубиша Диковић и Момир Стојановић, изазвала је забринутост у правичност вођења ових поступака.
Албанци НЕЗАДОВОЉНИ због оснивања суда за ратне злочине ОВК! Не постоји озбиљан материјал за кредибилне оптужнице према србима!
Албанци дали супрузи Тонија Блера ПОЛА МИЛИОНА ЕВРА! Открили СТРОГО ЧУВАНУ ТАЈНУ, а циљ је УДАРИТИ НА СРБИЈУ
"Идите, али не на СЕВЕР КОСОВА": Британци не дају својим грађанима међу Србе!
Адвокат Небојша Влајић, који је бранио једног од лидера косовских Срба, убијеног Оливера Ивановића, рекао је да су суђења Србима пред тзв. косовским судовима веома мучна и мукотрпна јер, како каже, мора да се доказује невиност "пред људима који то неће да чују, пред онима који неће објективно да размотре доказе и пред онима за које унапред не верујете да могу да донесу правичну одлуку".
Уз то окривљеним Србима ће судити искључиво локалне судије без икаквог утицаја и учешћа Еулекса, односно страних судија, упозорава он и подсећа на то да на КиМ има седам судова у седам градова, међутим ни у једном граду, осим у Приштини, ти предмети неће моћи да се суде.
- Неће моћи да се суди ни у Косовској Митровици где су већина судија Срби. То практично значи да Срби неће бити међу судијама, али и ако их буде, то ће бити врло занемарљив број - истакао је Влајић.
О суђењима на Космету говори и податак да Еулекс није осудио никог из ОВК-а за неке од монструозних злочина - на пример, убиство жетелаца у Старом Грацком, убиства српске деце у Бистрици или дизања у ваздух аутобуса Ниш експреса.
Премијерка Србије Ана Брнабић, реагујући на најаве да ће сви случајеви бити преузети, изјавила је раније да не очекује да ће се тзв. косовски судови, који су од Еулекса преузели случајеве ратних злочина, на озбиљан начин бавити тим послом.
Како је казала, од те одлуке не очекује ништа добро и не верује да ће се тим послом озбиљно бавити људи који не дозвољавају основна људска права, слободу медија.
- За људе који пале плазма кекс на националној основи, стварно не могу да верујем да ће се на најозбиљнији начин бавити злочинима терористичке ОВК не само над српским, него и над неалбанским, али и албанским становништвом на КиМ - рекла је Брнабић.