"НИСТЕ У ПОЗИЦИЈИ ДА БИЛО ШТА ТРАЖИТЕ": Макрон "ОЧИТАО БУКВИЦУ" Харадинају у Берлину
Француски председник Емануел Макрон био је на ивици да изгуби живце током самита у Берлину, на коме је главна тема био дијалог између Београда и Приштине, пише амерички лист „Политико“.
Након што је сатима покушавао, безуспешно, да наговори Рамуша Харадинаја да прихвати компромис како би ублажио погоршање спора "своје, самопроглашене, мале земље са Србијом“, француски председник је постао веома жесток.
МАКРОНОВ И МЕРКЕЛИН БАЛКАНСКИ СЛОМ: "Самит је пошао по злу чим је почео, Харадинај без признања НЕ ПРЕГОВАРА"
РАМУШ УКИНУО ТАКСЕ, АЛИ САМО ОВОМ ЧОВЕКУ: Због чега је важан краљ макарона, крпа и кеса? (ФОТО)
СРБИ НА КОСОВУ НЕ ОДУСТАЈУ: Након напада албанских специјалаца на ГОЛОРУКИ НАРОД организован нови протест!
- Нисте у позицији да било шта тражите - рекао је Макрон, подижући глас на Харадинаја док је група других лидера са западног Балкана гледала, навела су за "Политико“ два извора која су присуствовала сусрету у Берлину.
Макрон је ове недеље посетио немачку престоницу како би заједно са немачком канцеларком Ангелом Меркел водио самит лидера западног Балкана који је требало да има за циљ покретање преговора између Београда и Приштине. Фрустрирани неуспехом ЕУ да постигне договор да се ублаже тензије, Меркел и Макрон су одлучили да ствари узму у своје руке. До тренутка када је самит завршен у раним јутарњим сатима, вероватно су пожелели да нису, преноси "Политико“.
Уместо очекиваног помака, Меркел и Макрон су несвесно изнели дисфункционалну дипломатију Европе на јавни увид. Самит је истакао поделе не само између самопроглашеног Косова и Србије, него и између Париза и Берлина, као и између земаља чланица ЕУ и њеног спољнополитичког апарата у Бриселу. Пред састанак ове недеље ниједна страна није била спремна да се помери са својих позиција, што је навело неке дипломате да се приватно питају треба ли самит уопште да се одржи, пише овај лист.
- Велике земље често користе такве састанке, који лидерима мањих земаља нуде пожељну међународну пажњу, као подстицај за компромисе. У овом случају, учесници нису могли ни да се сложе ни око широких "закључака" које су Берлин и Париз изнели у данима који су претходили самиту - наводи "Политико“.
Косовска делегација била је подељена око тога да ли да прихвати компромис. Хашим Тачи је подржао неки облик договора, али тарифе спадају у надлежност Харадинаја, његовог политичког противника. Харадинај је ставио до знања да његова самопроглашена влада неће одбацити царине док Србија, формално не призна његов самопроглашен суверенитет и самопроглашену независност Косова.
Током паузе, док су се чланови других делегација задржавали на једном од балкона у берлинској канцеларији, Меркел и Макрон су одвели Харадинаја у страну. Они су га позвали да одустане од тарифа на шест месеци како би се омогућили преговори о ширем споразуму, користећи безвизна путовања за грађане Косова и Метохије који путују у шенгенску зону као "шаргарепу“.
- Желим признање - рекао је Харадинај, према речима присутних на састанку, али није желео да говори за "Политико“.
Већина посматрача верује да би, ако се икада Србија сложи да призна самопроглашену независност Косова, оно могло доћи само на крају процеса који би понудио главну награду за Београд, као што је чланство у ЕУ. Меркелова је разговарала с Харадинајем о важности компромиса у европској политици и стрпљењу, позивајући се на пример поновног уједињења Немачке, за који је мало ко мислио да ће икада бити могућ у годинама пре пада Берлинског зида.
- Не желим да чекам 20 година - одговорио је Харадинај.
Шта се све Србији спрема до самита у Паризу: Стиже ШЕСТ УЦЕНА до јула!
ИЗА КУЛИСА САСТАНКА У БЕРЛИНУ: Меркелова и Макрон желе да искључе Трампа из преговора о Косову!
Коснет: "Какву поруку шаље (тзв.) Косово свету када именује за свог амбасадора осуђеног ратног злочинца"?
У једном тренутку, Макрон је повео Харадинаја у страну и са њим причао насамо. Харадинај је остао чврст, настављајући да тражи да Србија прво призна самопроглашено Косово.
Меркел и Макрон, признајући да не стижу нигде, на крају су прекинули састанак. Канцеларија Ангеле Меркел објавила је заједничку француско-немачку изјаву у којој се каже да су се Србија и тзв. Косово сложили да раде "конструктивно" на нормализацији својих односа.