ПАРАДОКСАЛНО ПОНАШАЊЕ ЕУ: Оптужују Србију за ОВО, а то је урађено још пре 10 година
Борељ је навео да су преговори због ћорсокака у коме су се нашли успорили процес нормализације између Приштине и Београда.
Високи председавник Жозеп Борељ је парадоксално оптужио Србију да одбија ЗСО коју је она прихватила потписом на Бриселски споразум пре више од деценије.
Као кад Албанци на Косову нападну Србе, па из ЕУ позивају обе стране на мир, тако су сада и Срби криви што Приштина не испуњава своју обавезу према ЗСО.
ОГЛАСИО СЕ БОРЕЉ! Ово је став Европске уније о сукобу у Израелу
САД СУ ВАМ КИНЕЗИ ДОБРИ? Борељ отрчао у Пекинг са посебним захтевом
"СВЕ ОПЦИЈЕ СУ НА СТОЛУ" Министри ЕУ сутра у Луксембургу о ситуацији на Косову, Борељ и Лајчак подносе извештај
Понашање и изјаве челних људи ЕУ само показују да су они патронат Америке, а то колико вреди њихова реч, а да не причамо гаранције и потпис на међународним споразумима се види на примеру где се Бриселски споразум игнорише, каже Стевица Деђански, после изјаве из ЕУ да ни Београд ни Приштина нису хтели да прихвате Заједницу српских општина.
Високи представник ЕУ Жозеп Борељ након одвојених састанака са српским и албанским представницима на високим нивоу у Бриселу Александром Вучићем и Аљбином Куртијем рекао је да ни један ни други нису били спремни да се, без узајамног условљавања, договоре око новог европског предлога за Заједницу општина са српском већином.
Двоструки аршини
Политички коментатор професор др Стевица Деђански, председник Центра за развој међународне сарадње, истиче да је Борељ заборавио на једну ствар а то је да је ЗСО костур Бриселског споразума, документа за који је својевремено гарантовала и потписала га његова претходница на истој функцији Кетрин Ештон.
Како оцењује, цела прича се "врти" око тога да се удовољи Приштини и да се испуни агенда колективног Запада, а то је да Косово постане независно.
- Што се тиче Србије то није могуће и то се неће дозволити. Њихове изјаве су постале иритантне за већину грађана Срба јер када са њима причате сви знају шта је неправда, и на то смо навикли уназад 30 година. Али, посебну је иритантна њихова фраза када кажу "обе стране". То је до те мере иритантно да ме чуди да и оних, како показују анкете, 30 одсто људи у Србији још увек жели да уђемо у ЕУ - истиче Деђански.
ЕУ изгубила углед
По његовом мишљењу, ЕУ ће ако настави са таквом политиком успети на крају да дође у ситуацију да само пет или 10 одсто грађана Србије буде за улазак у ову заједницу.
Она је уверена да ће Београд истрајати да ЗСО има све ингеренције какве јој припадају по Бриселском споразуму који је међународни споразум.
Борељ је навео да су преговори због ћорсокака у коме су се нашли успорили процес нормализације између Приштине и Београда.
Он је напоменуо да "европски пут – захтева нормализацију односа између две стране", и потврдио да је и даље велика препрека то што се не формира ЗСО, те да је на столу нови предлог за ову организацију.
Подсетимо, председник Србије је рекао да је спреман да разговара о моделима ЗСО али и напоменуо да је прича о формирању ЗСО за њега затворена Бриселским споразумом.