ПОПУЛАРНОСТ МУ РАСТЕ ПРОПОРЦИОНАЛНО СА АКЦИЈАМА ПРОТИВ СРБА Запад затвара очи пред дивљаштвом Куртија, стручњаци сагласни: Ситуација ће постати напетија само из овог разлога!
"Са озбиљним мерама обратићемо се у року 72 сата јавности и говорићу о ономе што Србија захтева, а због суштинског и бруталног напада на српско становништву на северу КиМ" - ово је рекао данас председник Александар Вучић, након састанка са Мирославом Лајчаком, специјалном представником ЕУ за дијалог Београда и Приштине и и амбасадором САД Кристофером Хилом.
Лајчак није држао конференцију, већ је свој кратак коментар оставио на друштвеној мрежи “X” с наводом да је председник Вучић изразио забринутост у вези са ситуацијум у јужној српској покрајини, а да је он нагласио да у дијалогу треба да се пронађу решења.
Уместо тог дијалога, дешава се иживљавање над српским народом. Блокаде српских институција трају 11 дана, Косовска полиција је претукла и ухапсила четири младића у Косовској Митровици, а Аљбин Курти се прошетао севером Косова с циничном тврдњом да “жели да јавне службе буду што ближе грађанима”, али и да не зна када ће бити сасатанак у Бриселу и да ли ће га уопште бити.
Гости емисије, Милован Дрецун, председник скупштинског Одбора за одбрану и унутрашње послове, Душан Јањић, председник Форума за етничке односе, и професор Борис Братина, са Филозофског факултета Универзитета у Приштини, детаљно су говорили о ситуацији на терену и могућим потезима Србије.
Милован Дрецун је започео разговор осврнувши се на то да Аљбин Курти систематски спроводи тихо етничко чишћење српског народа на северу Косова и Метохије, док Запад затвара очи пред очигледним кршењима основних људских права:
- Курти покушава да протера Србе, али не директним насиљем, већ тихо, постепено, чинећи њихов живот неподношљивим. Онемогућава нормално функционисање школства и здравства, блокира основне институције и инфраструктуру. То је стратегија: терај Србе да сами напусте Косово, али да то изгледа као да је њихов избор.
Ова перфидна стратегија, према Дрецуну, подржана је и од стране међународних фактора, јер Запад не жели отворен сукоб, већ покушава да држи ситуацију под контролом како би избегли ескалацију која би могла довести до војне интервенције Србије.
- Запад води кризни менаџмент, покушава да спречи Куртија да пређе границу која би могла довести до отворених сукоба, али истовремено му не сметају његове тихе методе етничког чишћења. На мосту преко Ибра видели смо како КФОР поставља возила да спречи ескалацију, али то није решење. Срби на Косову су остављени на милост и немилост Куртију, а Запад затвара очи.
Душан Јањић сматра да Србија мора хитно да промени свој приступ према ситуацији на Косову и да преузме активнију улогу:
- Ово су последњи тренуци да се нешто промени. Потребно је да се парламент укључи у решавање ове ситуације, да се грађанима Србије пруже тачне и правовремене информације, уместо да сазнајемо из изјава страних дипломата шта је договорено у Бриселу. Превише дуго се ослањамо на стратегију која више не доноси резултате.
Јањић је нагласио да многи делови процеса преговора са Приштином нису вођени како треба и да је неопходно веће ангажовање државе на свим нивоима како би се заштитили интереси Србије и српског народа на Косову.
- Србија не може више да посматра ову ситуацију пасивно. Потребно је јасно деловати, јер се суочавамо са озбиљним изазовима. Наша дипломатија мора да буде још агресивнија, а народ на Косову мора да види да Србија стоји уз њих и да је спремна да се бори за њихова права.
Професор Борис Братина дао је јасну и оштру процену ситуације, истичући да је циљ Аљбина Куртија јасан - протеривање Срба са Косова и Метохије. Према његовим речима, Курти види прилику да искористи међународну пасивност и спроводи политику која ће дугорочно резултирати тиме да на Косову остане занемарљиво мали број Срба:
- Курти игра опасну игру. Његов циљ је да Срба буде толико мало да више не буду релевантни ни за међународну заједницу, нити за било какву аутономију. Он жели да уништи српско присуство на Косову, и то чини на начин који му омогућава да избегне оптужбе за отворено етничко чишћење.
Братина је нагласио да су Срби на Косову већ под огромним притиском, али да неће напустити своје домове, чак ни у најтежим условима.
- Срби неће отићи са Косова, без обзира на све Куртијеве напоре. Они су ту остали и када су им укинули школе, када им је здравство блокирано, и остаће и сада. Али ми као држава морамо да будемо спремни да их заштитимо.
Дрецун је у свом излагању посебно истакао како Курти користи терорисање Срба на северу Косова као начин да повећа своју популарност међу албанским гласачима пред предстојеће изборе:
- Куртијева популарност међу Албанцима на Косову расте пропорционално са његовим акцијама против Срба. Око 60% Албанаца подржава његове насилне акције на северу Косова, и то му доноси политичке поене, без обзира на то што нема економских резултата или инвестиција. Његова једина карта на изборима је мржња према Србима
Дрецун је упозорио да ће ситуација на Косову постати још напетија како се избори приближавају, јер ће Курти покушати да појача притисак на српско становништво како би обезбедио подршку албанских бирача.
- Куртијева политика терора над Србима није случајна. Он зна да му то доноси политичке поене и због тога ће наставити спроводити ову бруталну политику, све док не добије оно што жели - Косово без Срба.
Србија Данас/Курир/Аутор: Лука Вујичић/Пренео: П.С.