Посланици ЕП траже објективну истрагу о нападу код Зубиног Потока: Приштина мора да пружи доказе
Посланици Одбора Европског парламента (ЕП) за спољне послове затражили су данас објективну међународну истрагу о експлозији у којој је оштећен канал Ибар-Лепенац, а од заменице премијера привремених приштинских институција Донике Гервале-Шварц доказе за оптужбе које је поновила током дискусије да Београд наводно стоји иза напада.
У дискусији о ситуацији на АП КиМ након оштећења канала Ибар-Лепенац, посланик Михаел Галер из Европске народне партије поставио је питање какви докази су сада доступни који подржавају Гервалине оптужбе.
"Чврсто верујем да наша извршна рука, а то су Служба за спољне послове, Комисија и државе чланице, то морају да схвате веома озбиљно и да реагују на то ако се покаже да је доказано оно што говорите. Морамо прво погледати те доказе", истакао је Галер.
Гервала је током дискусије поновила низ оптужби на рачун Србије и председника Александра Вучића, тврдећи да је организатор напада на канал Ибар-Лепенац близак српском руководству, као и да Србија "копира руске стратегије", али су посланици тражили доказе за те тврдње.
Известилац ЕП за тзв. Косово Рихо Терас осудио је инцидент против критичне инфраструктуре на КиМ, наводећи да је потребно пронаћи јасне доказе и спровести темељну и потпуну истрагу.
Он је додао да овај инцидент неће утицати на изборе на КиМ у фебруару и најавио да ће наредне недеље посетити Приштину како би добио информације из прве руке.
Посланик социјалиста и демократа у ЕП Наћо Санчез Амор истакао је да начин на који Гервала описује инциденте није довољан за предузимање политичких мера и оценио да је тешко реаговати ако Гервала не може да понуди више убедљивих доказа.
Напад је осудио и посланик Европских конзервативаца и реформиста Јеадис Јеади, али је нагласио да има сумње када је реч о томе ко су починиоци и као разлог навео то да је Приштина одмах осудила Београд, иако је Београд од самог почетка говорио да је спреман да сарађује у истрагама на откривању починилаца.
"Мислим да нам је потребна објективна истрага да бисмо утврдили ко је одговоран", рекао је он и истакао да Србија нема интерес да скрене са свог европског пута.
Независни посланик у ЕП Гжегож Браун из Пољске оценио је да је, када је реч о, како је навео, "недавним терористичким нападима на инфраструктуру", смешно што је прошло само три дана, а Гервала је дошла у ЕП и упире прстом у председника Вучића и руског председника Владимира Путина.
Он је рекао да је Косово Србија и додао да, када погледа дешавања у региону, "систематски се покушава променити демографија, тако да се Срби протерују или убијају, а уместо деескалације, чини се да долази до ескалације".
Посланик Обновимо Европу Бернар Гета истакао је да претпоставка није доказ и додао да ЕУ не може да одлучује о овом нападу и осуди Београд без доказа.
Уочи дискусије, председавајући Одбора ЕП за спољне послове Дејвид Мекалистер навео је да је ЕП веома забринут због "опасног дестабилизујућег напада" и да осуђује све кривичне радње које морају да се истраже, а починиоци да се приведу правди.