ПОТРАГА ЗА НЕСТАЛИМА НА КОСОВУ МОЖЕ БИТИ ОДБЛОКИРАНА: Више од 1616. породица завијено у црно жели ПРАВДУ у својим рукама!
Да ли се права породица несталих заиста поштују?
После три године блокаде потраге за несталима на релацији Београд - Приштина, процес ће коначно бити одблокиран, најавила је Весна Бошковић из владине Комисије за нестале на скупу под називом "Да ли се права породица несталих лица поштују", која су заједнички организовале породице несталих Срба и Албанаца са КиМ.
МУК У СУДНИЦИ: Сведоци до детаља описивали злочине ОВК-а, монструозан терор вршен над Србима - Убијали све редом!
БИВШИ ПОСЛАНИК ТЗВ. КОСОВА У ХАГУ: Биће саслушан данас, стављају му се на терет ТЕШКЕ оптужбе
ХЛАДАН ТУШ ЗА ПРИШТИНУ! Брисел изнео јасне захтеве лажној држави: Избори на северу да буду што пре, формирати ЗСО
- Радна седница Радне групе Београда и Приштине, једине која има мандат да се бави питањима несталих, после три године заказана је за 31. јануар 2024. Петнаест, а најдуже месец дана након тога, очекујемо и састанак Радне групе на челу са шефовима делегација - казала је Бошковић, и навела да ће тема бити локације потенцијалних гробница или масовних гробница на којима треба спровести истраживања, као и архиве и идентификације.
Представници српске и албанске стране размениће информације и утврдити рокове до када треба спровести активности.
- Тражићемо од Приштине проверу за 20 локација - додаје Бошковић. - После 24 године имамо отворене нове случајеве, јер су неке породице несталих до сада биле ван земље.
Представници породица, без обзира на етничку припадност, траже да се политика измести из овог хуманитарног питања и да се настави са потрагом за 1.616 људи, чија је судбина и после четврт века непозната. Они криве политичке актере за немогућност да се договоре, али, пре свега, међународну заједницу.
- Имамо право на пристојну сахрану наших ближњих. Имамо право да се процесуирају ратни злочини. Имамо право на репарацију и изградњу меморијала за нестале на местима где су се злочини догодили. Проналажење и покоп услов је за помирење и изградњу мултиетничког друштва на КиМ. Ни Београд, ни Приштина не могу самостално да трагају, неопходна је сарадња - казала је Наташа Шћепановић, председница Удружења породица косметских страдалника.