ЗАСЕДАЊЕ ПРЕКИНУТО УСЛЕД ИЗНЕНАДНЕ СМРТИ: Суђење Тачију биће настављено у јануару
Планирано је да се заврши до априла 2025. године.
Суђење бившем команданту ОВК Хашиму Тачију и тројици саоптужених за ратне злочине на КиМ и у Албанији 1998. и 1999, биће у Хагу настављено 15. јануара, после празничне паузе у раду суда за злочине бораца ОВК, преноси Бета.
ЉУДИ СУ ЗАБРИНУТИ И УПЛАШЕНИ Нови талас застрашивања нашег народа на КиМ: Србе масовно позивају на саслушања ЗБОГ БАРИКАДА
ЈОШ ЈЕДАН ПРИПАДНИК ОВК ПОСЛАТ У ХАГ: Придружује се Тачију на оптуженичкој клупи
ЈОШ ЈЕДАН ПРИПАДНИК ОВК ПОСЛАТ У ХАГ: Придружује се Тачију на оптуженичкој клупи
"ПОСЛЕ БАЊСКЕ ДАНИМА НИСАМ СПАВАО" Председник Вучић: Ноћ кад сам стигао у Гранаду била је једна од најтежих у животу
Данашње заседање, на којем је требало да одбрана оптужених настави унакрсно испитивање сведока оптужбе Дејана Јефтића, отказано је због изненадне смрти Ендруа Стронга, једног од адвоката другооптуженог Кадрија Весељија.
На почетку јутрошњег заседања, Весељијев главни бранилац Бен Емерсон обавестио је суд о Стронговој изненадној смрти и затражио је да наставак суђења буде одложен.
После минута ћутања, расправно веће председавајућег Чарлса Смита одлучило је да усвоји захтев Весељијевог браниоца.
По ранијем распореду, празнична пауза у раду суда, чији је званичан назив Специјализована већа Косова, требало је да почне у четрвртак, 14. децембра.
Заједно са Тачијем и Весељијем, оптужени су и Реџеп Сељими и Јакуп Краснићи.
Суђење је почело 3. априла, а до сада је саслушано 39 сведока оптужбе.
Тужиоци су раније најавили да ће пред суд извести више од 300 сведока, а тај доказни поступак, по одлуци судија, морају окончати до априла 2025. године.
У 10 тачака, Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи оптужени су за прогон на политичкој и етничкој основи, затварање, незаконито хапшење и притварање, друге нехумане поступке, окрутно поступање, присилни нестанак, мучење (две тачке) и убиства (две тачке).
Оптужница Тачија (54), Весељија (55), Сељимија (52) и Краснићија (72) терети за злодела почињена у 42 нелегална притвора ОВК на КиМ и у Албанији над приближно 407 притвореника, од којих је најмање 98 убијено, од марта 1998. до септембра 1999. године.
Пре почетка суђења, тужиоци су именовали 75 убијених, од којих је 51 особа српске националности, 23 жртве су Албанци, а једна је Ром.
Кривична дела из оптужнице квалификована су, у шест тачака, као злочини против човечности, а у четири тачке као ратни злочини.
За те злочине, по оптужници, Тачи и саоптужени сносе и индивидуалну и командну одговорност.
Према оптужници, Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи били учесници у удруженом злочиначком подухвату.
Циљ тог злочиначког подухвата било је преузимање контроле над целим КиМ насиљем над свима које је ОВК сматрала противницима - Србима, Ромима и Албанцима проглашеним за "издајнике", "шпијуне" и "колаборанте" са српским властима.
Као саучесници у злочиначком удружењу, у оптужници су наведени и официри ОВК: Азем Суља, Љах Брахимај, Фатмир Љимај, Сујелман Сељими, Рустем Мустафа, Шукри Буја, Љатиф Гаши и Сабит Геци.
Оптужени су, у време обухваћено оптужницом, били чланови Главног штаба ОВК: Тачи као политички комесар, касније и заповедник, Весељи као шеф обавештајне службе, Сељими као главни оперативац, а Краснићи као заменик команданта и портарол.
У привременој влади тзв. Косова, проглашеној у марту 1999, Тачи је био премијер, Весељи министар за обавештајне послове, Сељими министар унутрашњих послова, а Краснићи портарол.
Сви оптужени, који су ухапшени на Косову 4. и 5. новембра 2020, у првом појављивању пред судом, од 9. до 11. новембра те године, изјавили су да нису криви за злочине из оптужнице.
Тачи и саоптужени су од хапшења у судском притвору у Схевенингену, а суд је више пута одбио њихов захтев да буду привремено ослобођени.