"За таксе треба да се захвалите Русији": Харадинај наставио да ПРОВОЦИРА СРБИЈУ
Премијер лажне државе Косова Рамуш Харадинај изјавио је да су мере према Србији почеле да се предузимају пошто се "глас Косова није довољно чуо у Европској унији“.
Харадинај тражи да се "озбиљније схвате тежње Приштине за учлањење у ЕУ како би се избегла дестабилизација региона" и оптужује Србију да подрива "државност" Косова и да се понаша "у интересу Русије".
- Верујемо да нам је Европа дала шансу, план пута, да постанемо чланица ЕУ и захвални смо на томе - рекао је Харадинај и додао да лидери ЕУ нису адекватно одговорили на жалбе Приштине на Београд.
Према његовим речима, док је ЕУ улагала средства и особље да нормализују Косово и регион, "Србија је радила против жеље ЕУ да стабилизује Западни Балкан, а у интересу Русије да ситуацију у региону очува у хаотичном стању".
Изјаве Харадинаја долазе у време појачаних тензија између Београда и Приштине и након најава да ће косовска скупштина 14. децембра гласати о формирању регуларне војске.
Подсећамо, Приштина је таксе од 100 одсто прошлог месеца увела на увоз робе из Србије, након што је Београд одбио да подржи чланство лажне držqave Косова у Интерполу, а Харадинај каже да ће бити укинуте једино ако Србија призна независност Косова.
- Нисмо то урадили јер смо арогантни, нисмо имали избора. Дуго смо се опирали да предузмемо ову меру, али сада нисмо имали другог излаза. Таксе ће бити укинуте потпуном нормализацијом, а потпуна нормализација значи признавање - рекао је Харадинај.
У дијалогу са Приштином Београд инсистира да сваки могући споразум не укључује признање независности.
Како је Харадинај рекао, Србији је дозвољено да "води непријатељску кампању против Косова и подрива шансе суседа да се придружи ЕУ" док наставља свој процес придруживања ЕУ.
Висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини позвала је Приштину да одмах укине тарифе јер су у супротности са ЦЕФТА споразумом, док је комесар ЕУ за проширење Јоханес Хан путовао и у Београд и у Приштину како би посредовао у постизању компромиса око тарифа.
- Жалили смо се Европској комисији свих ових година да Србија не поштује ЦЕФТА, нити бриселске споразуме, нити обећања која је дала за столом, али они нису толико фокусирани на нас - рекао је Харадинај мислећи на споразуме постигнуте између Београда и Приштине од 2011. године.
Увођење тарифа на робу из Србије повећало је популарност Харадинаја и омогућило му веће поверење у односу на председника Хашима Тачија у вези потенцијалног споразума са Београдом.
Говорећи о идеји промена граница или размене територија, Харадинај је оценио да је то опасно за регион и наводи да ту идеју подржавају и Тачи и председник Србије Александар Вучић и поједини европски лидери.
- Нема смисла да се укључимо у овај споразум у замену да Србија призна чињеницу да Косово постоји. Признала нас је половина чланица Уједињених нација - рекао је Харадинај.
ДРАМА! ЖЕЛЕ ПОТПУНУ ОКУПАЦИЈУ! Након УПАДА КФОРА, Албанци ЗАУЗИМАЈУ ЦЕЛУ Косовску Митровицу!?
Велика већина људи на Косову подржава идеју о придруживању ЕУ, али дубоко незадовољство изазива чињеница да не могу да путују у земље Шенгена без споразума.
Грађани се надају да ће ЕУ одобрити визну либерализацију пре него што Румунија преузме председавање ЕУ.
БОНУС ВИДЕО: Ово су НАЈОПАСНИЈИ авиони данашњице!