АМБИЦИОЗНИ ПЛАНОВИ ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ: Ово је међународна агенда самопроглашених власти у Приштини 2023. године
Тзв. Косовске власти пред себе су за ову годину поставиле амбициозан план на међународној сцени.
Тзв. министар културе, омладине и спорта Косова Хајрула Чеку најавио је у децембру да ће Косово на јесен 2023. године поднети захтев за чланство у Организацији Уједињених нација за образовање, науку и културу (Унеско).
Како је образложио, тада ће бити прилика, јер ће се одржати Генерална конференција Унеска која се састаје сваке две године.
ЛАЖНА КОСОВСКА ПОЛИЦИЈА КОД ЈАРИЊА СА ДУГИМ ЦЕВИМА: Албанска застава се вијори над Косовом - Срби ЗАПРЕПАШЋЕНИ (ФОТО)
"КОСОВО ИДЕ КА ЕСКАЛАЦИЈИ СУКОБА УЗ ПОМОЋ ЕУ И ВАШИНГТОНА" Москва упозорила на намере самопроглашених власти у Приштини
СРБИЈА МОРА ДА ПРИЗНА КОСОВО ИЛИ ЋЕ ДОЋИ ДО СУКОБА! Срамна и скандалозна изјава из Немачке: Прете ратом?
Унеско део ширег напада
Бивши амбасадор Србије у Унеску Дарко Танасковић каже да најава да ће после осам година паузе, 2023.
Косово поново покушати да уђе у Унеско није изненађење и да је то део ширег програма "напада" на више међународних организација чијим освајањем би Косово афирмисало свој више него проблематични међународно-правни субјективитет.
Танасковић сматра да нема много изгледа да Косово ове године буде успешније него 2015.
Оштра дипломатска борба
Повољан сигнал, како каже, представља и чињеница да је овогодишња одлука Комитета за светску баштину о задржавању четири наших светиња на КиМ на Листи светског културног наслеђа у опасности донета једногласн.
- А добро је познато зашто се оно сматра угроженим и од кога. То није пресудно али је несумњиво значајно као индикатор расположења у Организацији. Са друге стране неке "Косову" наклоњене државе (на пример Француска) и даље настоје да објасне да наше културно и духовно наслеђе на КиМ нема смисла и даље везивати за Србију, кад она над њим нема фактичку контролу - наводи Танасковић.
Правило консензуса
Министарка спољних послова Косова Доника Гервала рекла је прошлог месеца да је оптимиста да ће се Косово крајем 2023. године придружити НАТО програму Партнерство за мир.
Овде, међутим, треба имати на уму да од 30 савезника, колико броји Североатлантски савез, четири државе, које су сталне чланице Алијансе, нису признале независност Косова.
Што се тиче процедуре, како истиче, ствари су јасне.
Држава која је заинтересована за приступ упућује Партнерству за мир захтев на основу кога Северноатлантски савет доноси одлуку да ли ће и формално позвати ту земљу да приступи, а позив може да буде условљен испуњавањем одређених захтева.
Косовски премијер Аљбин Курти предао је у Прагу пријаву за пуноправно чланство Косова у Европској унији 15. децембра.
Косова дели чланове СЕ
Косово се 12. маја 2022. пријавило за чланство у Савету Европе, а крајем прошле године заменик министра спољних послова Крешник Ахмети рекао је да су гласови за пријем Косова у ову организацију "потврђени на различитим нивоима".
Потпредседница Парламентарне скупштине Савета Европе (PSSE) Елвира Ковач каже да је нереално да Косово постане члан СЕ током 2023.
Следеће заседање Комитета министара је средином јануара, а Ковач истиче да је у последњих неколико наврата у овом телу било видљиво да захтев Косова неће стићи на дневни ред.