ПРИТИСАК НА СРБИЈУ ДОСТИЖЕ ТАЧКУ ПУЦАЊА! Метју Палмер долази данас у Београд: Циљ му је узајамно признање
Циљ састанака у Приштини и Београду је припрема за наставак дијалога у Бриселу средином јуна
После дводневне посете тзв. Косову, заменик помоћника америчког државног секретара Метју Палмер долази данас у Београд. Специјални представник ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак, према досадашњем плану, допутоваће дан касније. Према незваничним најавама, у четвртак би требало да се одржи састанак високих фунцкионера УСА и ЕУ с председником Србије Александром Вучићем.
АМЕРИКА КУЈЕ ПОДМУКЛИ ПЛАН: Не могу да добију признање пет чланица ЕУ, али зато спремају НОВУ УЦЕНУ
ПЕТКОВИЋ БРУТАЛНО ОДГОВОРИО ЛАЖНОМ МИНИСТРУ: На Косову уништено 135 цркава и манастира СПЦ од 1999. (ФОТО)
"БОЛОВИ СУ БИЛИ НЕПОДНОШЉИВИ" Исповест Србина који је 42 сата провео у АМБИСУ код Митровице (ВИДЕО)
Циљ састанака у Приштини и Београду је припрема за наставак дијалога у Бриселу средином јуна. Ни у Приштину, ни у Београд, како се сазнаје није донет, нити испостављен списак конкретних захтева или такозвани нон-пејпер. Бриселски састанак требало би да буде обнављање процеса дијалога и први сусрет на високом нивоу председника Вучића и тзв. премијера у Приштини Аљбина Куртија.
Заменик помоћника америчког државног секретара Метју Палмер поручио је у Приштини да "дијалог о нормализацији односа између Косова и Србије треба да се оконча узајамним признавањем". Специјални изасланик Европске уније за дијалог Мирослав Лајчак рекао је да ова 2021. "има потенцијал да буде добра година за односе између ЕУ и Западног Балкана".
Палмер каже да је главни циљ дијалога узајамно признање и кораци на путу две земље ка чланству у ЕУ. Поновио је да су САД партнер у процесу и да је "визија региона унапређење дијалога ка постизању коначног споразума".
Када је реч о формирању Заједнице општина са српском већином, а на коју се чека практично годинама, међународни представници су рекли да је на "странама у дијалогу да пронађу решење".
Заменик помоћника америчког државног секретара Метју Палмер током досадашње посете говорећи о свом ангажману више се бавио истицањем шта стране постизањем споразума могу да добију у области економије. Тако је рекао да је свеобухватни споразум о нормализацији односа тзв. Косова и Србије кључан за привлачење више америчких и других страних инвестиција, али и да је споразум две стране важан и за стварање преко потребних радних места за становнике на Косову и целог региона.
С друге стране, изасланик Европске уније за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак више је причао о политичком сегменту договора Београда и Приштине. Он каже да би постизањем споразума са Србијом, тзв. Косово добило статус земље кандидата за приступање ЕУ. Лајчак, међутим, није до сада прецизирао како би тзв. Косово обезбедило статус земље кандидата, јер од 27 држава чланица Уније пет не признаје независност Косова - Шпанија, Грчка, Кипар, Румунија, Словачка.
- У новембру ће бити самит ЕУ и ове платформе су прилика да Балкан напредује, укључујући и Косово - поручио је Лајчак.