АМЕРИКАНЦИ, НЕ МОЖЕ ВИШЕ КАО НЕКАД: "САД наивно чека да Србија призна Косово"
Најбоље нагађање је да ће Бајденова администрација да настави политику Обаминог тима
Наглашавање горућег проблема је чудан начин да се честита једној држави њен Дан државности, а слањем једне овакве честитке јасно је да нова Бајденова администрација није свесна колико је питање Косова дубоко емотивно за српски народ, рекао је директор у консултантској кући "Беркли рисрч груп" у Вашингтону Бранко Терзић.
ИГУМАН МАНАСТИРА ВИСОКИ ДЕЧАНИ: Косовска полиција "филтрира извештаје", срамно обмањују јавност
Дрецун анализирао Бајденово писмо: Свако ко рачуна на пристисак има погрешну рачуницу
"ЗА ПОЛИТИКУ МИРА И ПРОСПЕРИТЕТА" Ракић: Јединство и слогу показацемо гласањем за Српску листу
- Могу само да нагађам и кажем да су присталице независности Косова у Стејт департменту искористиле ову прилику као једину у овом тренутку или у скорашњој будућности у којој би председник Бајден лидерима Србије могао да изрази своју позицију што се тиче Косова - рекао је Терзић у интервјуу за Вечерње новости.
Овим речима Терзић, који је и некадашњи функционер Републиканске партије у Висконсину, коментарише честитку Џозефа Бајдена, председника САД упућену српском председнику Александру Вучићу, у којој се потеже и питање признавања такозваног Косова.
Имајући у виду да међусобно признавање Београда и Приштине као циљ не стоји ни у једном документу ЕУ која посредује дијалогом, шта вам говори овакав Бајденов иступ?
- С обзиром на то да су САД признале независност Косова, оне очекују да и друге државе ураде исто - ту наивно укључујући и Србију. Ово само показује континуитет Клинтон-Обамине позиције везане за признавање Косова. Не сматрам да ту постоји било шта ново.
Да ли ће питање КиМ бити у горњем делу листе приоритета првог човека САД који је ту функцију преузео у моменту дубоке подељености америчког друштва?
- Локални проблеми везани за пандемију, незапосленост, образовање, и грађанске немире су у овом тренутку виши приоритети за Бајдена него спољна питања. Балкан је на дну листе проблема којима ће се он бавити. За САД не постоји ургентност да се реши питање Косова или да дође до неких промена у БиХ.
Може ли се предвидети курс по питању Републике Српске?
- Најбоље нагађање је да ће Бајденова администрација да настави политику Обаминог тима. Међутим, околности би могле да доведу до промене смера у тој претходној политици која би могла да буде или позитивна или негативна за интересе Србије.
Упознали сте Бајдена када сте били активни функционер републиканаца, какви су ваши утисци о њему као политичару и која очекивања имате сада, када је доносилац одлука?
- Председник Бајден је све време имао само једну каријеру, каријеру политичара. Провео је већину свог одраслог живота у улози сенатора. То значи да је углавном био укључен у одржавање континуитета преговора између својих колега сенатора и конгресмена како са демократске, тако и са републиканске стране кад су у питању предлози и доношење закона. У том систему, циљ је да се дође до консензуса. Сматрам да ће тај модел тражења споразума међу саветницима и члановима кабинета дефинисати његово председништво.
Може ли Србија својом проактивном политиком, па и уз помоћ своје дијаспоре у САД, да преокрене ситуацију, или је подршка Беле куће косовским Албанцима по сваком питању неупитна?
- То се засад не зна. Као председнику, бившем сенатору Бајдену више неће бити потребна подршка албанске дијаспоре и он има слободу да промени своју позицију уколико сматра да је та промена у интересу САД - закључио је Бранко Терзић.