ИСПРАВКА: Тврдње немачког историчара да је масакр у Рачку исцениран нису тачне
Догађаји који су се одвили у Рачку 15. јануара 1999. окарактерисани су као масакр и у извештајима Међународног суда правде и организације за људска права Хуман Rights Watch.
Анализом портала Raskrinkavanje.ba утврђено је да садржај на нашем порталу везан за сукоб у Рачку представља теорију завере.
Портал Србија Данас објавио је вест 19.07.2021, са насловом: "РАЧАК ИСЦЕНИРАН - НАТО ПЛАНИРАО КОПНЕНУ ИНВАЗИЈУ НА КОСОВО! Шокантно откриће - светске силе спремиле 200.000 војника!" објавили смо да је масакр у косовском селу Рачак “инсцениран”, а чињенице о том злочин не подржавају такве закључке, што нам је указао портал Raskrinkavanje.ba.
Тврдње Matthiasa Küntzela о “инсценираном масакру” у Рачку објављују се на порталима већ неколико година. Иначе, у Рачку су у јутарњим сатима тог 15. јануара 1999. године, полицијске снаге тадашње Савезне Републике Југославије и паравојне јединице опколиле су село Рачак на Косову и у вишесатној акцији убиле 45 албанских цивила, међу којима је било и жена и малолетника. Тела жртава су два дана касније послата на обдукцију у Приштину. Југославенски форензички тим је 19. јануара тврдио да је обдукција показала да се у Рачку није десио масакр те да су убијени били припадници Ослободилачке војске Косова (ОВК) и да су тела осакаћена постхумно. Међутим, обдукциони налаз који је сачинио фински тим испред ЕУ, на челу с форензичарком Хеленом Рентом, указивао је на супротно.
Србија је и данас, 25 година након злочина, става да је масакр “инсцениран” те да су особе које су у њему убијене били припадници Ослободилачке војске Косова који су погинули у борбама са србијанском полицијом. Ипак, догађаји који су се одвили у Рачку 15. јануара 1999. окарактерисани су као масакр и у извештајима Међународног суда правде и организације за људска права Хуман Rights Watch. Масакр је био важан фактор у одлуци НАТО савеза да започне ваздушну операцију против циљева у СРЈ у марту 1999. године, а био је укључен и у оптужницу против Слободана Милошевића пред Хашким трибуналом. Милошевић је преминуо 2006. године, па пресуда никада није изречена. У пресуди Хашког трибунала генералу српске полиције Властимиру Ђорђевићу спомиње се одговорност за масакр у Рачку и наводи се да је имао водећу улогу у његовом прикривању.
Küntzel у својој књизи, у делу који су објавили медији, наводно тврди да немачка влада није објавила “прави” извештај финског тима о Рачку, који би наводно доказао да се масакр није десио, односно да је био инсцениран. Наводи да је у интерним круговима ОЕБС-а уврежен став о томе да су “Албанци инсценирали масакр” и да о томе сведоче тајни подаци Мисије ОЕБС-а на Косову. За ове тврдње не постоје докази. Обдукцијски налаз финског тима, који је предводила Хелена Ранта, објављен је 17. марта 1999. године. Написан је на основу обдукције 40 тела. У извештају је наглашено да обдукцијски налаз не може дати дефинитивне одговоре на питање да ли је било оружаног сукоба или су жртве умрле на неки други начин те се у њему сугерише да је потребно извршити комплетну истрагу и наглашава се да само патолошки извештај није довољан да се догађај окарактерише као “масакр”. Ипак, извештај је оспорио тада постојеће тврдње србијанских власти да су злочин инсценирали Албанци.
У њему је наглашено да на убијеним особама нису пронађени докази да су користиле ватрено оружје те да су тврдње да су жртве накнадно “пресвучене” у цивилну одећу нетачне и да нема доказа да су сакаћења на телима изведена након смрти. Двадесет и две од 40 убијених особа пронађене су на брду изнад села и биле су устријељене у главу. Дакле, тврдње о инсценираном масакру приказане су као нетачне још након првог извештаја финског тима.
Портал Србија Данас се извињава читаоцима због преношења информација за које је у наведеној анализи утврђено да представљају теорију завере.