САД ИСПОРУЧИЛЕ ИЗВЕШТАЈ О ГАЗИВОДАМА: Користи се "застарела технологија", планирају изградњу четири бране
Нови извештај
Америчке амбасаде у Београду и Приштини испоручиле су властима у Србији и на Косову извештај америчког Министарства за енергетику о управљању водним ресурсима Газивода. Девет месеци након што је у Белој кући потписан Вашингтонски споразум којим је, између осталог, била предвиђена израда студије о изводљивости за потребе поделе језера, САД су испуниле своју обавезу, преноси Kossev.
БЕОГРАД И ПРИШТИНА ДАЛЕКО СУ ОД ДИЈАЛОГА: Аналитичар оценио када можемо да очекујемо компромисно решење за Космет
Курти не дозвољава претрагу локација на Косову где су УБИЈАНИ СРБИ: "Брисел и Вашингтон хитно да изврше притисак на Приштину"
УХАПШЕН СИН ЈОНУЗА МУСЛИУА: Велика акција полиције у Приштини, пронађена већа количина дроге и оружја
У извештају се указује на то да је капацитет водних ресурса на Косову неразвијен, да се користи застарела технологија, те да постоји дисбаланс у производњи енергије у односу на потражњу. Такође се дају препоруке. Предлаже се формирање комисије за реку Ибар која би олакшала дисукусију о управљању водним ресурсима, али и разматрање "техничких аранжмана" у складу са Споразумом о управљању водним ресурсима реке Колумбије на којој су саграђене четири бране. Уједно се предлаже усаглашавање страна ради побољшања предвидивости снабдевања водом, као и санирање канала Ибар-Лепенац, наводи се у тексту Kossev-a.
Председник Србије Александар Вучић и некадашњи косовски премијер, Авдулах Хоти, потписали су септембра прошле године у Вашингтону два одвојена документа позната у јавности као Вашингтонски споразум.
Једном од тачака овог споразума договорена је сарадња са Министарством енергетике САД-а на изради студије о изводљивости за потребе поделе језера Газиводе, „као поузданог извора снабдевања водом и енергијом“.
Девет месеци од потписивања овог споразума, тело Министарство енергетике САД и Пацифичка северозападна национална лабораторија (Пацифиц Northwest Натионал Laboratory) израдили су коначан извештај који је, како је потврдила амбасада САД, достављен Београду и Приштини.
Делегације PNNL посетиле Београд, Приштину и Газиводе
Пацифичка северозападна национална лабораторија америчког Одељења за енергетику (PNNL) у свом извештају наводи да је задатак израде извештаја био процена водних ресурса за потребе производње електричне енергије на језеру Газиводе и пружање препорука за побољшање координације и ефикасности.
- PNNL је добила задатак од Одељења за спољне послове Америке да: 1 – процени могућност за Србију и Косово да координирају своје коришћење водних ресурса на језеру Газиводе и 2 – да препоруке за побољшану координацију и ефикасност - поручили су.
Пре израде извештаја делегација PNNL посетила је Приштину, Језеро Газиводе и Београд октобра 2020. године.
- Особље PNNL прикупило је податке о хидрометеоролошким, водопривредним и оперативним мрежама. Они су анализирали податке и постојећу литературу како би пружили независна запажања и препоруке за коришћење језера - назначили су у извештају.
Прецизирали су да су сви релевантни подаци приштинских и београдских институција прикупљени крајем 2020. године, те да су закључци уједно донети на основу прегледа недавних извештаја Светске банке о сигурности воде на Косову.
Језеро важно за снабдевање становништва пијаћом водом и хлађење електране у Обилићу
PNNL закључује у извештају да се језером тренутно управља без "споразума о прекограничној сарадњи", и подсећа да се Газиводе простиру на површини од 24 километара, те да се мањи део налази на територији Србије, а већи на територији Косова.
Уједно су назначили да Косово у великој мери зависи од овог језера - како за снабдевање грађана пијаћом водом, тако и за хлађење термоелектрана у Обилићу која производи 95 одсто електричне енергије на Косову.
У закључцима се наводи да се Косово ослања на „сложени водоводни систем“ који се поред језера Газиводе, тј. бране, састоји и од бране на Придворици, која регулише испуштање воде из бране Газивода и канала Ибар-Лепенац.
- Заједничким операцијама система Газиводе и гравитационог канала Ибар-Лепенац – водом за пиће снабдевају се градови Северна Митровица, Јужна Митровица, Вучитрн, Глоговац, Обилић и Приштина. Њима се подржавају пољпривреда и рударске операције и обезбеђује вода за хлађење термоелектране на бази угља Косова А и Б - прецизира се у извештају.