САТ ВАМ ОТКУЦАВА! Најновије упозорење ЕУ стигло у Приштину! МОГУЋ И НАЈГОРИ СЦЕНАРИО ЗА АЛБАНЦЕ
Двомесечна одлука владе лажне државе о такси на увозну робу из Србије и БиХ утицала и на европске компаније које су активне у региону
Званичници Европске уније који су укључени у процес дијалога између Београда и Приштине пажљиво прате дешавања у Приштини, али се надају да ће вишеструки притисак на тамошњу владу убрзо показати резултате, како би се омогућило деблокирање преговарачког процеса, пренела је данас Радио Слободна Европа.
Извори из кабинета високе представнице ЕУ Федерике Могерини потврдили су да су, у тренутку када такса буде укинута, они спремни да "практично сутрадан" наставе процес преговора.
У том смислу, најављују се интензивни, али и маратонски разговори између Београда и Приштине који би се могли одржати сваке недеље.
Европски званичници признају да ЕУ никад није успоставила "формалну везу" између таксе и дијалога, али да та веза ипак постоји будући да нема могућности да се београдска страна убеди да се врати за преговарачки сто, док је на снази одлука Владе у Приштини.
Изненадни састанак Харадинаја и Тачија! Последњи договор Албанаца пред Молитвени доручак? (ФОТО)
С друге стране, према тим званичницима, поменуте мере су "контрапродуктивне".
Они истичу да је двомесечна одлука Владе у Приштини о такси на увозну робу из Србије и БиХ, утицала и на европске компаније које су активне у региону.
Осврћући се на последња дешавања на косовској политичкој сцени, европски званичници се ипак надају да ће резултате показати заједнички притисак Брисела и Вашингтона на Владу тзв. Косова.
Представници бриселских институција који су укључени у процес дијалога, признају да је могуће одржавање избора на Косову, за њих, најгори могући сценарио.
- Нови избори значе нови застој у дијалогу. То нико не жели будући да смо под огромним временским притиском - рекао је за РСЕ један дипломатски извор.
Приштини и Београду се с тим у вези поручује да ако желе решење, сада је време за то, "јер сат откуцава".
То упозорење везује се за чињеницу да се ЕУ институције налазе у изборној години и да су тренутно у кључним канцеларијама они политичари који "искрено желе да се коначно реши питање Београда и Приштине".
- Никада не знамо какав ће бити исход европских извора и ко ће преузети функције које су везане за Западни Балкан. Нисмо сигурни да ли ће будући представници ЕУ бити оволико посвећени колико су тренутни Могерини и Хан - рекао је један дипломатски извор.