Слаб притисак на Приштину: Зашто Запад за укидање такси не искористи "НАЈЈАЧЕ ОРУЖЈЕ"?
Запад безуспешно притиска власт у Приштини да повуче таксе и друге скандалозне мере да би две стране поново селе за преговарачки сто. Али утисак је да за то још увек не користи "најјача оружја"
Сједињене Америчке Државе јасно су тражиле од Приштине да повуче таксе. Уместо тога, такозвани косовски парламент усвојио је платформу у преговорима са Србијом и наругао се свом најмоћнијем савезнику и ментору. Уз то, и немачка канцеларка Ангела Меркел послала је своје изасланике у Београд и Приштину да приволе две стране да се врате дијалогу, али осим неколико добро познатих фраза, засад помака нема.
ПОМПЕОВ ИЗВЕШТАЈ О "КОСОВУ": Албанци не траже убице Оливера Ивановића, тероришу Србе, само корупција цвета
Зашто Приштина одбија да послуша препоруке својих ментора? Шта још Запад може да учини и зашто то не чини?
Свакоме ко бар мало познаје прилике на међународној сцени јасно је да су магичне речи за тзв. косовског премијера Рамуша Харадинаја и Хашима Тачија - специјални суд за злочине ОВК, и да је довољно да било који, на пример, амерички званичник то изговори, па да таксе буду истог момента повучене. И баш зато се поставља питање да ли САД, Немачка, Француска заиста желе да се ствари врате на пређашње стање или је реч о стратегији заједничког притиска на Србију.
Још један од могућих разлога за јаловост притисака је то што сваки од политичких представника Албанаца има свог ментора у различитој сили. Тако Харадинаја дуже Британци, који чак и не осуђују потезе Приштине. Зато је Харадинај и далеко чвршћи по питању повлачења те мере. За Тачија су задужени Французи, па је он доста флексибилнији. У сваком случају, то "пребијање" великих сила могло би да буде разлог за пролонгирање постизања договора око наставка дијалога.
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је јуче да нема јединственог апела међународне заједнице на Приштину за укидање такса на робу из Србије и да зато оне опстају. Он је рекао да САД имају интерес да се таксе укину јер желе за себе политички плус.
- Неке земље ЕУ не желе то и стално причају Рамушу Харадинају да не укида таксе. Они хоће да се дијалог настави и кад сви седну за преговарачки сто, онда да се укину таксе - рекао је Дачић. Увођењем такса и усвајањем платформе, Приштина је, како каже, зауставила дијалог, а став Београда је да може бити настављен само када се таксе укину. Отежавајућа околност је, сматра шеф српске дипломатије, што предстоје избори у ЕУ.
ТЕРОРИСТИ УБИЈАЛИ И СРБЕ И АЛБАНЦЕ! Бивши представник ОВК у Немачкој Енвер Шаља позван у Хаг!
Дачић подсећа на поменуту улогу Велике Британије и Немачки став да нема промене граница. Тезу о Британији као покретачком механизму приштинске "политике такса" делимично потврђује и јучерашњи састанак Фатмира Љимаја, копредседавајућег тима за дијалог са Београдом и британског званичника Ричарда Мура. Љимај је након разговара рекао да су теме биле дијалог и таксе, а потврдио је да је и Мур, као и његове колеге из САД и Немачке, тражио да оне буду суспендоване. Али Љимај је рекао да су у разговору чланови Муровог тима покушали да убеде да условљавање дијалога са укидањем такса није добра идеја, преносе медији.
Дијалог Београда и Приштине престао је много пре увођења 100 одсто увећаних такса на производе из Србије и БиХ, рекао је јуче тзв. косовски премијер Рамуш Харадинај, који наводи да та два питања не треба повезивати. Харадинај је то написао на Твитеру као одговор на јучерашњу изјаву шефице европске дипломатије Федерике Могерини у Савету безбедности УН у Њујорку. Могеринијева је рекла да је спремна да сазове нову рунду дијалога чим наметнуте таксе на производе из Србије буду укинуте.