СПРЕМА СЕ ПОДМУКЛИ ПЛАН! Американац тврди: "Нон-пејпер даје више Србији, Косово не добија ништа осим нејасних обећања"
Сервер сматра и да да би "нон-пејпер" оставио Косово "знатно мање суверено него што је данас, док би од Београда тражио више од пуког задржавања представника у Приштини".
Амерички аналитичар и стручњак за Балкан Дањиел Сервер, коментаришући такозвани "нон пејпер" документ, истакао је да упркос томе што документ потврђује суверенитет и територијални интегритет Косова, у пракси чини Косово мање сувереним, преноси Коха.
"НОН-ПЕЈПЕРИ ДОЛАЗЕ ИЗ РУСИЈЕ И БЕОГРАДА" Курти не намерава да се заустави са скандалозним изјавама
"Ценимо америчку подршку европским интеграцијама Србије" Ђурић са Амандом Слоут о дијалогу Београда и Приштине
ДА ЛИ СЕ ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ МОЖЕ ВЕРОВАТИ? Руски амбасадор открио како се мора решити КОСОВСКО ПИТАЊЕ
Сервер је објављивање документа назвао "ратом који није добар за мир и стабилност на Западном Балкану".
- Мада афирмише суверенитет, територијални интегритет и независност Косова и Србије, у пракси овај предлог захтева од Приштине да дозволи практичну примену суверенитета над економским развојем, здравством, урбаним и руралним планирањем као и суверенитет над десетинама локација и зграда Српске православне цркве, заштитних зона које би се протезале на неодређено време - рекао је Сервер.
Што се "аутономног округа северног Косова" тиче, Сервер каже да је то само нејасна примена Устава Косова на север, у срединама где живи српска већина.
- Заузврат, Приштина практично не добија ништа - не добија билатерално признање од Србије и чланство у Уједињеним нацијама, већ само нејасна обећања о третману као суверене државе, укључујући размену лоше дефинисаних дипломатских мисија. Председник Вучић је био је у праву када је рекао да ово нуди више од Ахтисаријевог плана. Даје бољу понуду за Србију и захтева мање од Београда, оценио је Сервер.
Сервер сматра да је документ неправедан те да је потребно да се разјасни да ли је Београд спреман за реципроцитет.
- Кључно питање је да ли би Београд био спреман да оснажи заједнице са албанском већином у јужној Србији на исти начин као што је овде предложено за општине на северу. Одговор је - не. Србија чак не би била вољна да понуди неограничено проширење заштићених подручја око џамија у Србији - рекао је Сервер.