СПРЕМАН ОДГОВОР НА ПОНИЖАВАЈУЋИ ДОКУМЕНТ: Србија ће уручити нон-пејпер
Ви сте потписали Бриселски споразум, нас не занима шта кажу Курти и Османијева, ви сте гарант, имплементирајте, поручила је Ана Брнабић Европској унији у Берлину
Европска комисија подржава немачко-француски предлог за решење косовског питања и интегрисаће га у дијалог, најавила је у Берлину председница комисије Урсула фон дер Лајен. А немачки канцелар Олаф Шолц, наводећи као светао пример у решавању билатералних конфликата договор Бугарске и Северне Македоније, што је омогућило отварање приступних преговора Скопљу и Тирани, додао је да то важи и за Србију и Косово, "који морају успети да постигну договор". Са маргина скупа иницијативе Берлински процес, који је, после осам година, опет одржан у Берлину, премијерка Ана Брнабић поручила је да ће Србија одговорити на француско-немачки предлог и уручити нон-пејпер. Одговарајући на питања новинара, она је рекла да са Албином Куртијем није имала никакву комуникацију, а да је са Шолцом разговарала о многим стварима, али не и о том предлогу.
"НЕ ЗАНИМА НАС КУРТИ, ВИ СТЕ ГАРАНТ, ИМПЛЕМЕНТИРАЈТЕ" Премијерка Брнабић оштро критиковала ЕУ: Ви сте потписали Бриселски споразум
ЛИЦЕМЕРЈЕ ОПОЗИЦИОНИХ МЕДИЈА! Када дрон падне у Загреб брину, а кад надлеће Србију то је “Вучићев спин”
"СРБИЈА ТРЕБА ДА СЕ БОРИ ЗА СВОЈЕ ГРАЂАНЕ" Министарка Ђедовић у емисији "Директно са Мињом Милетић": Дошла сам да служим свом народу
- Мислим да он није хтео данас на том нивоу да се бави тим предлогом. Али, свакако ћемо ми завршити са нашим одговором и уручити нон-пејпер. Разговарала сам мало са Лајчаком и о томе немам шта ту да кажем, то није било тема, осим да треба да се нађе решење и да је решење добро за стабилност региона, да се не би криза из Украјине и рат и нестабилност преливали на Балкан”, навела је премијерка Србије, пренео је Танјуг. Како је рекла, ништа више од тога, осим што опет све много лепо звучи... "Дала сам конкретан предлог – имплементирајте први споразум о нормализацији и биће све много јасније и боље и онда можемо да идемо даље" - истакла је Брнабићева.
Сумирајући разговоре са Шолцом и специјалним изаслаником ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирославом Лајчаком, казала је да су причали на тему пререгистрације, одузимања Србима на КиМ основних права и право на глас, као и о начину како је то третирано у извештају Европске комисије о напретку. "То је то, све у свему диван дан", додала је иронично она. Истакла је да су јуче у Берлину потписана још три споразума, али да се не зна, као и до сада, да ли ће бити поштовани. "Потписали смо много важније споразуме, 2013. Бриселски споразум - и да ли је Приштина ишта од тога имплементирала и да ли је неко нешто рекао осим декларативне осуде и да морају да примене? Како мислите да ће Курти да се понаша према тим споразумима? Онако како жели. Ниједан споразум до сада није применио и нико му ништа није рекао", рекла је Брнабићева.
Она је изјавила и да није оптимистична после јучерашњих разговора на самиту у Берлину, иако су потписана три споразума о мобилности у региону западног Балкана. Јер, како је рекла, ЕУ дозвољава да се не поштују ранији споразуми између Београда и Приштине на које је и ЕУ ставила свој потпис и још нас терају да поштујемо и склапамо неке нове споразуме. Како је пренела, представницима међународне заједнице поручила је да Приштина одбијањем да имплементира досадашње споразуме подрива и кредибилитет Европске уније. "Ви сте потписали Бриселски споразум. Нас не занима шта кажу Курти и Османијева, ви сте гарант, имплементирајте", рекла је Брнабићева.
На питање које су биле поруке Бореља и Лајчака, Брнабићева је рекла да су поручили да разумеју позицију Београда и да покушавају да нађу решење. Она је оценила и да је то решење "стално по грбачи Србије" и да се од Београда увек очекује одговорност и озбиљност. Оценила је да је у питању игра мачке и миша и невероватно лицемерје, а да је Србија дотерана до краја. Напоменула је, међутим, да са друге стране, морамо да будемо конструктивни. "Свакако су сви овде разумели, почев од Шолца до других, да је Србија овде била конструктивна и да смо у преговорима о ова три споразума показали флексибилност и желимо да дамо све од себе да ово буде другачији регион", нагласила је премијерка.
А на конференцији за новинаре по завршетку самита Берлинског процеса, Урсула фон дер Лајен позвала је Београд и Приштину на постизање договора и рекла да се ради о проблему који је могуће решити, а који стоји на путу бржем прикључењу региона у ЕУ. Олаф Шолц је поручио да је потребно да се превазиђу билатерални конфликти и да је добро што се воде разговори. Додао је да се немачка и француска влада, као и Европска комисија, труде да омогуће постизање договора између Србије и Косова и да су због тога "тако активни" у разговорима са обе стране.
Албански премијер Еди Рама, чија ће земља бити домаћин следећег самита Берлинског процеса, рекао је да немачко-француски план пружа јединствену шансу не само Косову и Србији, већ целом региону. "Надам се да ће обе стране то схватити озбиљно и да ће разумети да је сада време да се да значајан допринос целокупној европској архитектури", рекао је он.
На питање о убрзању приступног процеса земаља региона Шолц је казао да се нада да ће што пре доћи до пријема у чланство, а Фон дер Лајенова је нагласила да су уочљиве значајне промене у ЕУ, услед промењене геополитичке ситуације, па су многи свесни да се мора убрзати овај процес. Ана Брнабић је јуче навела и да Србија полако усклађује визну политику са политиком ЕУ, наводећи да у Берлину није било притисака тим поводом. Навела је и да је у главном граду Немачке било доста речи о енергетици и о пакету од милијарду евра помоћу за западни Балкан. "Ту постоји непознаница да ли су та средства већ планирана у оквиру претприступних фондова или су нова. Ми са западног Балкана смо замолили да то буду нова средства, јер ако су из претприступних фондова, онда ништа ново нисмо добили", рекла је Брнабићева.