Став ЕУ јасан: "Споља наметнуто решење дијалога Београда и Приштине не може да функционише"!
Главни циљ састанка у Берлину требало би да буде решавање блокаде дијалога између Београда и Приштине, каже европски комесар за проширење Јоханес Хан. Међутим, наводи, решење мора доћи од обе стране, мора бити одрживо, и на крају довести до споразума.
- Споља наметнуто решење не може да функционише - рекао је Хан за немачку агенцију "Ханделсблат". Он је поздравио иницијативу Париза и Берлина и њихов обновљен интерес за регион. На опаску новинара да на састанак нису позвани "кључни регионални играчи Италија и Аустрија", он наводи да државе чланице често покрећу такве иницијативе.
- Међутим, интеграција западног Балкана у ЕУ је политички приоритет за целу ЕУ, као што су једногласно потврдиле државе чланице. То мора бити и сигнал на овом састанку у Берлину - навео је Хан.
ХАН ОДУВАО ТАЧИЈА У БРИСЕЛУ! На Твитеру исказао сав свој бес, лажни председник БЕЗ ОДГОВОРА!
Докле је стигао дијалог Београда и Приштине? Хоће ли Могерини поново сести између Вучића и Тачија?
Вучић у разговору са Ханом: Србија поштује највише демократске принципе!
На коментар да су земље попут Француске критичне према обновљеном проширењу ЕУ, и да постоји бојазан да ће друге земље ЕУ следити њихову препоруку, Хан наводи да је "перспектива приступања свих шест земаља западног Балкана једногласно потврђена од стране држава чланица Уније на самиту у Софији прошле године".
- И то је у интересу Уније. Јер, ако не извозимо трајно стабилност у наше непосредно окружење, увозимо нестабилност - истиче, европски комесар.
ЕВРОПСКИ КОМЕСАР КОНАЧНО ОЧИТАВА БУКВИЦУ ПРИШТИНИ?! Хан позвао Тачија у Брисел
ВУЧИЋ, ХАН И ТАЧИ ЗАЈЕДНО НА МИНХЕНСКОЈ БЕЗБЕДНОСНОЈ КОНФЕРЕНЦИЈИ: Тема је безбедност у југоисточној Европи
Он је казао и да је уверен да ће крајем маја Европска комисија (ЕК) дати позитивне препоруке за почетак преговора о приступању за Северну Македонију и Албанију на основу критерија које су државе чланице једногласно усвојиле. Каже и да би одлагање и непризнавање објективног напретка од стране земаља кандидата имало "драматичне последице за дотичне земље и регион у целини".
- То би изазвало негативан домино ефекат. Који би био мотив за земље западног Балкана да спроведу тешке реформе, или да реше конфликте попут оног између Београда и Приштине? За северну Македонију би било посебно ризично порицање или одлагање отварања преговора о приступању. Ако је сада разочарамо, након решења тридесетогодишњег сукоба и упркос спроведеним реформама, постоји ризик од унутрашње дестабилизације са последицама и по регион. Укратко речено: Само кредибилна политика ће успети да промовише процес реформи на Западном Балкану и очува наш утицај у региону - истакао је Хан.