НОВИ ПРИТИСАК НА БЕОГРАД! Огласила се Америка о дијалогу Београда и Приштине - "међусобно признање"
Сједињене Америчке Државе саопштиле су да снажно подржавају предлог Европске уније о нормализацији односа Србије и Косова, преноси Глас Америке.
- Очекујемо да двојица лидера приђу сусретима у конструктивном духу потребном да се напредује у складу са њим - истакнуто је у одговору Стејт департмента Гласу Америке уочи нове рунде дијалога Београда и Приштине која се, уз посредовање Европске уније, одржава у понедељак у Бриселу.
Из Стејт департмента указују да је важно да Београд и Приштина искористе разговоре да искажу посвећеност мирној будућности региона.
- Србија и Косово кроз дијалог треба да постигну свеобухватни споразум. Верујемо да нормализовани односи између Косова и Србије у коначници треба да буду усмерени на узајамно признање. Напредак у дијалогу отвориће врата европским интеграцијама и од суштинског је значаја за безбедност и стабилност на Западном Балкану - наведено је у писаном одговору Стејт департмента.
ТЕРОР НАД СРБИМА НЕ ПРЕСТАЈЕ! Нова акција тзв. косовске полиције, приведен Србин код Лепосавића! (ФОТО)
"ДИЈАЛОГ ЈЕ У КЉУЧНОЈ ФАЗИ" Борељ упутио јасну поруку Београду и Приштини
ЛАЖНИ ПРЕМИЈЕР ПУЦА ПОД ПРИТИСКОМ: Курти у Бриселу потписује споразум о ЗСО!
На питање може ли се очекивати искорак или чак прекретница после предстојеће рунде разговора у Бриселу, из Стејт департмента одговарају да охрабрују то што су Београд и Приштина у начелу прихватили предлог Европске уније.
- Званичници Сједињених Држава и Европске уније истакли су могућности предлога Европске уније и нагласили значај брзог напредовања - како би се избегао ризик даљих ескалација - наведено је у одговору.
Стејт департмент истиче да САД снажно охрабрују Србе на Косову да се врате у приштинске институције што је пре могуће како би безбедност и стабилност за све грађане били побољшани.
- Охрабрујемо Владу Косова да обезбеди услове да квалификовани косовски Срби то могу да учине без одлагања. Бриселски споразуми су предвидели интеграцију косовских Срба у косовске институције. У потпуности подржавамо те споразуме и њихову континуирану примену - званичан је став Стејт департмента у вези са тим питањем.
Када је реч о формирању ЗСО, Стејт департмент наводи да Косово и Србија треба да примене споразуме које су потписали кроз процес дијалога, укључујући и остваривање напретка у успостављању ЗСО.
У одговору на питање Гласа Америке види ли сагласност страна о европском предлогу као, како је наведено, "средство за неутралисање утицаја Русије на Србију", Стејт департмент је истакао да је дијалог са Косовом важан за стабилност.
- Напредак ка нормализацији односа Србије и Косова кроз дијалог, уз посредовање ЕУ и даље је веома важан за регионалну и европску стабилност у тренутку када се суочавамо са агресијом Русије у Украјини и кризама широм Евроопе које је изазвала Путинова брутална, неоправдана инвазија - истичу из Стејт департмента.
Када је реч о евенталном одбијању документа, чија је званична верзија и даље непозната јавности, из Стејт департмента нису говорили о евентуалним последицама уколико Београд и Приштина одбију или пропусте прилику која им се пружила.
- Важније је говорити о могућностима: предлог представља могућности за грађане Србије и Косова да унапреде безбедност и стабилност ширег региона Западног Балкана у време када се Европа суочава са најгором кризом од Другог светског рата. Како је већ назначено из Европске уније - прихватање споразума ће убрзати напредак обе земље ка чланству у Европској унији. Унапредиће и наше кључне циљеве за регион Западног Балкана - укључујући остваривање мира, стабилности и напредак свих народа - закључено је у писаном одговору Стејт департмента на упит Гласа Америке.