ТЕЖАК УДАРАЦ ЗА КУРТИЈА: Стејт департмент позвао тзв. Косово да преиспита одлуку о укидању српског динара
Овакву одлуку нису очекивали
Стејт департмент позвао је тзв. Косово да преиспита одлуку Централне банке да српски динар буде суспендован у платном промету, изражавајући забринутост да ће Уредба усвојена 27. децембра негативно утицати на етничку српску заједницу на тзв. Косову, пише "Павловић тудеј".
НОВА ПАРАНОЈА У ПРИШТИНИ: Тзв. косовска полиција послата на Север, извршен ПРЕТРЕС у Северној Митровици!
УХАПШЕНА ДВОЈИЦА ПЉАЧКАША НА КОСОВУ: Нападали жене српске националности и ПРИЗНАЛИ КРИВИЦУ
КУРТИ НЕ ДА МИРА НИ УБИЈЕНОМ СРБИНУ! Терор над породицом Стефана Недељковића се наставља, стручњаци упозоравају: "Косово је Газа изнад које још не лете ракете"
У одговору на упит портала "Павловић тудеј" у вези са одлуком Централне банке тзв. Косова да суспендује српски динар 1. фебруара 2024. године, Стејт департмент је упутио оштро упозорење косовском премијеру Аљбину Куртију.
- Позивамо Владу Косова да преиспита ову одлуку, консултује се са погођеним заједницама, одговори на забринутости које је изразила међународна заједница и обезбеди довољно времена за спровођење својих одлука како би се ублажио утицај који ће те одлуке имати на грађане - рекао је портпарол Стејт департмента за "Павловић тудеј".
Изражавајући забринутост САД због регулативе Централне банке тзв. Косова, портпарол је додао: "Забринути смо да ће уредба усвојена 27. децембра негативно утицати на етничку српску заједницу на Косову."
Стејт департмент је истакао да, у складу са косовским законом и обавезама преузетим Ахтисаријевим планом, Србија "има право да пружи финансијску помоћ припадницима српске заједнице на Косову".
Кључне одредбе Решења у Ахтисаријевом плану предвиђају да ће "већинске српске заједнице имати широку финансијску аутономију и да ће моћи да прихвате транспарентно финансирање из Србије и да учествују у међуопштинским партнерствима и прекограничној сарадњи са српским институцијама".
Стејт департмент је подсетио премијера Аљбина Куртија на правно обавезујуће обавезе које је Косово преузело.
- Због тога настављамо да подстичемо Косово да испуни своју обавезу да успостави Заједницу општина са српском већином - рекао је портпарол.
Додао је да је ЗСО примарни механизам кроз који би Србија могла транспарентно да пружи финансијску подршку институцијама и појединцима у оквиру косовског правног оквира.
Стејт департмент је нагласио да је појединцима на тзв. Косову који "легитимно примају финансијску помоћ од Србије потребан приступ функционалном, легалном механизму преко којег могу да добију ту подршку".
Портпарол је закључио да институције које пружају виталне услуге, попут образовања и здравства, "морају бити у могућности да наставе са радом".
Србија Данас/Косово Online