Албанци се међусобно све жешће свађају, док позиција Србије у свету све јача последњих шест година
Одбијање албанског председника Иљира Мете да потврди именовање новог министра спољних послова Гента Чакаја, изазвало је озбиљан политички потрес у Албанији, али и у Приштини. Политичари са Косова са пажњом посматрају сукоб у врху албанске власти, посебно због чињенице да је Албанија један од главних покровитеља косовске независности.
Албански премијер Еди Рама упутио је серију оштрих порука противницима именовања Гента Чакаја за министра спољних послова, наводећи да је одлука председника Иљира Мете да одбије његовог кандидата "противуставна и срамна". Занимљиво је да се Чекај у средишту контоверзи нашао због подршке тзв. косовском председнику Хашиму Тачију око идеје о разграничењу и решавању косовског питања. Иначе, Мета је одлуку одбразложио чињеницом да тридесетогодишњи Чакај нема довољно искуства за тако сложен посао, те да заступа став о тзв. косовскимграницама који је у супротности са политиком Тиране.
- Овакав став Чакаја је деструктиван и опасан - навео је Мета.
ПРИШТИНСКИ ТИМ ЗА ДИЈАЛОГ У ПРОБЛЕМУ: Тачи није доставио документацију, нико не зна где је
Међутим, Рама, који је предложио Чекаја на место министра, изјавио је су аргументи албанског председника за неименовање новог министра скандалозни и да се "извињава (тзв.) Косову због ове срамоте".
Бивша шефица приштинског тима за преговоре у Бриселу Едита Тахири снажно је подржала став Иљира Мете, наводећи да је потез албанског председника "визионарски" и "у служби очувањаграница", на шта је Рама оштро реаговао:
- Чак се и Едита Тахири придружила кукавицама - одговорио је Рама.
Последња дешавања јасно показују да постоји опште неслагање међу Албанцима како у Албанији тако и у Приштини. Сукоб албанског премијера и председника није ништа ново, али повод који је довео до њега јесте. Слична ситуација десила се у новембру прошле године када се Мета није слагао са именовањем новог министра унутрашњих послова Сандера Лешија. Проблем је превазиђен, али су нетрпељивости постајале све веће, што је ескалирало новим сукобом. Овога пута разлог је приступ решавању косовског питања.
Јасно је да Еди Рама индиректно подржава Хашима Тачија и његов приступ решавању проблема Београда и Приштине, док је Иљир Мета више наклоњенији Рамушу Харадинају и његовом тврђем и радикалнијем приступу, бар судећи по последњим реакцијама.
Да постоји нетрпељивост и неслагање између Раме и Харадинаја видело се 2017. године када је Харадинај отказао присуство на церемонији поводом Дана независности Албаније, док је Тачи присустовао.
У прилог томе говори и сукоб који су, крајем новембра прошле године, имали Рама и Харадинај око "корекције граница".
НОВА ПРОВОКАЦИЈА ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ: Приштина ће тражити суд за наводне злочине Срба на Косову
Рама је тада са емоцијама у гласу, рекао да је магарац свако ко каже да је Хашим Тачи издајник, док је Харадинај поручио да "нико неће таћи ниједан метар (тзв.) косовске земље".
- Шта мислите, није у реду да било ко добије метар тзв. косовске земље без обзира на то да ли је Албанац, да ли је Рамуш, Еди или Хашим Тачи. То је озбиљно погрешно. Ово је земља Албанаца формирана крвљу, 17. фебруара, и сви то морају знати. У овим границама нас препознају Албанија и Америка - рекао је тада Харадинај коментаришући Рамину поруку да је магарац свако ко Тачија назива издајником.
У Приштини се већ дуже време говори о сукобу између председника и премијера привремених институција око решења косовског питања и могућег "разграничења".
Тачи је још у септембру почео да заступа идеју о територијалном разграничењу или корекцији границе наводећи да је то једини начин да се оконча сукоб између Београда и Приштине.
- Ако сада изгубимо ову прилику и будемо чекали изборе ЕУ у мају наредне године постоји опасност од пропасти агенде ЕУ. Приштина ће заостати у процесу приступања ЕУ и НАТО, па ми сада тежимо да рационализујемо тај процес са Србијом - рекао је Тачи.
Истог дана огласио се Харадинај рекавши да су овлашћења тзв. косовског председника јасна и да територије и границе тзв. Косова нису у његовој надлежности, ушавши тако у отворени сукоб саТачијем.
Упитан да ли постоји могућност да тзв. Косово прихвати разграничење, онако како га види председник Србије Александар Вучић, Харадинај је рекао "не".
Тачи је на конференцији за штампу по повратку из Њујорка изјавио да Америка и Европска унија подржавају постизање споразума о нормализацији односа Београда и Приштине који би подразумевао разграничење.
Раскол између Харадинаја и Тачија достигао је врхунац крајем године, када је Харадинај изјавио да је непријатељ тзв. Косова свако ко говори о границама, територији или било којој другојкорекцији, очигледно алудирајући на Тачија.
Харадинај је, осетивши да полако губи подршку народа, а притиснут успесима Србије на спољнополитичком плану увео таксе на робу из Србије од сто посто.
Србија је спречила улазак лажне државе у Интерпол, а само у 2018. години одлуку о једностраном признању Косова повукло је дванаест земаља. Харадинај је, увидевши да је позиција Косова као државе добрано пољуљана и да нема начина да је поправи, увео антицивилизацијске таксе на српску робу од сто посто, кршећи ЦЕФТА и Споразум о стабилизацији и придруживању.
Занимљиво је да се Тачи након одлуке о таксама није оглашавао у јавности, што је довело до спекулација да он није био за увођење царине на српске производе. Тачи је недавно изјавио да је заменик премијера Енвер Хоџај иницирао идеју о увођењу такси, а Харадинај гласао за њу. Ово је још један показатељ да сукоб између лажног председника и премијера не јењава.
Притиснут од стране Европске уније и САД, који су у више наврата тражили укидање такси, чини се да Харадинај полако губи компас. Одлука о формирању тзв. војске Косова, којом је хтео да поправи своју унутарполитичку позицију, није дала очекиване резултате, јер није наишла на консензус западних земаља.
Новоизабраним преговарачким тимом за дијалог Београда и Приштине, којим склања Тачија са места преговарача, Харадинај покушава да истера своје по сваку цену, не обазирући се на захтеве председника. Новоизгласани шеф преговарачког тима са Београдом, Фатмир Љимај, раније је наводио да Тачи неће моћи да донесе било какву одлуку без сагласности владиног преговарачког тима и да он нема преговарачка овлашћења.
Новуспостављена приштинска делегација у Брисел је дошла на разговор са високом представницом ЕУ Федериком Могерини, где их је одмах сачекао хладан туш и опомена да хитно укину нелегалне таксе.
Опште нејединство и неслагање Тачија и Харадинаја полако се прелива на све Албанце, а чини се да Србија то добро користи.
Са друге стране, званични Београд има јединствен став по свим питањима у вези са дијалогом, стојећи чврсто на позицији да разговора нема док се антицивилизацијске таксе не укину. Наш народ на Косову и Метохији, након увођења такси, показао је јединство и чврсто показао да се држи заједно и да верује својој држави у којој живи.
Успеси Србије у УНЕСЦО, Интерполу, повлачење признања дванаест држава, унели су панику у редове албанских и тзв. косовских званичника, који покушавају сулудим одлукама да се одрже на власти и задобију политичке поене на унутрашњем плану.
Чини се да је неслагање у Тирани и Приштини, а јединство у Београду на највишем нивоу до сада. Како ће се ствари одвијати остаје нам да видимо, а лопта је, како је председник Србије рекао, у њиховом дворишту.