СУТРА РЕФЕРЕНДУМ НА СЕВЕРУ КОСМЕТА! Још један вид приштинске преваре, СРБИ бојкотују
ВЛАСТИ привремених приштинских институција у недељу на северу Косова и Метохије организују референдум за смену градоначелника Албанаца изабраних на изборима у априлу 2023. године гласовима око 3 одсто албанских бирача.
Иако је најједноставнији начин за нове изборе био да градоначелници поднесу оставке, Приштина је одлучила да процес иде на много сложенији и дужи начин, путем петиција и референдума.
Гласање је заказано након што су грађани прикупили потписе 20 одсто бирача. Приштина је процес референдума на све начине опструисала, због чега су сви политички субјекти који представљају Србе на Косову и Метохији позвали грађане на бојкот.
Српска листа је истакла да је Приштина учинила све да предстојећи референдум не успе и да су за гласање предвиђене немогуће процедуре, наводећи да је за разрешење председника општина потребно 50 одсто плус један глас уписаних у бирачки списак, а да се због сталних притисака Приштине у последњих неколико месеци око 15 одсто Срба иселило са севера КиМ.
Осим тога, указано је да ће гласање бити одржано уз присуство камера, да бирачки спискови не одсликавају реално стање на терену јер је број бирача несразмерно повећан пошто је већи број Албанаца на бирачким списковима и да, и ако би градоначелници били смењени, остају одборници Албанци. Једностране одлуке Приштине, посебно она о укидању динара утицале су на незаинтересованост грађана да учествују у процесима које организују привремене приштинске власти.
Један од грађана Косовске Митровице каже да је његов став да се не излази на референдум, пошто су становници севера КиМ потписивањем петиције показали да су за смену градоначелника.
- Ствар је у томе да смо ми већ предали петицију за смену, а сад је ово већ нова ситуација. Заиста не разумем ову математику за сутрашњи референдум - рекао је он. Пензионер из Косовске Митовице изјавио је за Танјуг да ће послушати апел политичких субјеката који представљају Србе и да неће изаћи на сутрашњи референдум.
- Ако су странке апеловале да се не изађе, онда не желим да изађем на референдум - каже он.
Александар Шљука из НВО "Нова друштвена иницијатива" наглашава да су суштински разлози за бојкот референдума опструкције Приштине, због чега су партије које презентују Србе одлучиле да позову грађане на бојкот.
- Једно је општеприхваћено мишљење да је немогуће скупити довољан број, 50 процената плус један глас на северу. Самим тим излазак на овај референдум дао би легитимитет читавом овом процесу и легитимитет градоначелницима - сматра Шљука.
Додаје да би тада премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти био у прилици да каже како је Приштина омогућила да се референдум одржи, а да није било довољно гласова за смену, што значи да су Срби са севера КиМ задовољни актуелним градоначелницима.
- То је оно што су Српска листа и друге партије желеле да избегну - истиче он. Шљука указује да бирачки списак није ажуриран и да је на њему далеко више гласача него што то реално показује ситуација на терену.
- Овде у Митровици је потребно сакупити око 9.000 гласова, а многи сматрају да уопште нема толико људи тренутно. Такође су инсталирали те камере које су позајмили из Албаније, што је необична пракса, чак је ОЕБС рекао да је то недемократска пракса и да то не би требало да се ради. Знамо да школе које функционишу по српском систему нису дале сагласност да се референдум одржи у школама - наводи он.
Заменик командира тзв. косовске полиције за регион север Ветон Ељшани каже за Танјуг да је полиција за предстојећи референдум припремила оперативни план којим је предвиђено постављање патрола у близини бирачких места и да ће оне, у складу са ситуацијом, реаговати уколико дође до инцидената.
Гласачка места биће отворена од 7 до 19 часова, а према одлуци ЦИК-а у Приштини, укупан број бирачких места у Лепосавићу, Зубином Потоку, Звечану и Северној Митровици је 23. Приштинске власти првобитно су планирале да се гласа на 43 бирачка места, али су директори школа на северу КиМ одбили да уступе школске објекте за одржавање гласања. Срби су у новембру 2022. напустили привремене приштинске институције и бојкотовали изборе на северу КиМ одржане у априлу прошле године због тога што Приштина не поштује Бриселски споразум и већ 11 година одбија да формира Заједницу српских општина, као и због упада специјалних јединица тзв. косовске полиције на север КиМ и противправних хапшења Срба.