"ТАЧИ НАМ ЈЕ ДАО ОБЕЋАЊЕ 2013. ГОДИНЕ" Ово је гаранција НАТО-а Србији да оружане снаге НЕ МОГУ НА СЕВЕР КОСОВА
Тзв. председник Косова Хашим Тачи, је 2013. године обећао НАТО-у да КБС неће ићи на север Косова, без сагласности КФОР-а.
Извори из НАТО су објаснили да у вези тога постоји размена писама између тадашњег тзв. премијера Хашима Тачија и бившег генералног секретара Андреаса Фога Расмусена.
- У основи, тадашњи премијер Тачи се обавезао да КБС неће ићи северно од реке Ибар без договора са командантом КФОР-а - објаснио је за РСЕ један званичник у НАТО. Овај извор је потврдио да документ никада није објављен, јер ништа није потписано.
- То није споразум. То је приватна размена писама између тадашњег тзв. премијера Тачија и тадашњег генералног секретара Расмусена - објаснио је овај званичник. Према речима овог извора, до ове размене писама је дошло у периоду после постизања Бриселског споразума и пре поновног покретања дијалога (2013. године).
Нејасноће око Бриселског споразума
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг је у два наврата у протекла два дана поручио привременим косовским властима да Косовске безбедносне снаге (КБС) не могу да пређу на северни део Косова без сагласности команданта КФОР-а.
За ово стајалиште, први човек Алијансе се ослања на Бриселски споразум од 2013. којег су постигли тадашњи премијер Србије, Ивица Дачић, и тадашњи тзв. премијер Косова, Хашим Тачи. Према Столтенбергу, Бриселски споразум "јасно каже да КБС не може да иде на север без сагласности команданта КФОР-а".
Ниједан члан Бриселског споразума се не односи на питање КБС-а. Ово посредно потврђује и Маја Коцијанчич, портпаролка ЕУ, упитана да објасни који члан споразума се односи на КБС.
БУРНО У ПРИШТИНИ Тачи Харадинају: Можеш да будеш пријатељ само када...
- Бриселски споразум закључен у априлу 2013. предвиђа интеграцију безбедносних структура на Косову и обавеза страна у њој. Европска унија очекује од Косова да настави са испуњавањем својих обавеза по безбедносним аранжманима овог споразума и према међународном војном присуству - стоји у писаном одговору Коцијанчич.
Портпарол КФОР-а на Косову, Винћенцо Грасо са друге стране тврди да је договор о забрани одласка КБС-а на север Косова, део бриселског споразума.
- У 2013. години постигнут је споразум у вези са ангажовањем КБС-а. Према споразуму, КБС мора бити овлашћен од стране команданта КФОР-а пре било каквог распоређивања на север Косова - каже Грасо.
Међутим, како су за РСЕ објаснили званичници у седишту Алијансе, када се говори о Бриселском споразуму у контексту КБС-а, званичници НАТО имају на уму размену писама између бившег генералног секретара НАТО, Андреаса Фога Расмусена и тадашњег тзв. косовског премијера Хашима Тачија а не Бриселски споразум који су постигли тадашњи премијери Ивица Дачић и Хашим Тачи.
У НАТО није стигло друго Тачијево писмо
ДРЗНУО СЕ! Харадинај УПОЗОРАВА Могеринијеву: "Не дирај таксе, остаћеш без дијалога!"
Питање Косовских Безбедносних Снага покренуто је недавно, у седишту НАТО савеза, након одлуке Косовске Скупштине да ове оружане снаге трансформише у Војску Косова.
Тзв. председник Косова Хашим Тачи је прошле недеље изјавио новинарима да је након формирања тзв. Војске, у седиште НАТО он послао ново писмо, чији је садржај одбио да открије представницима медија. Међутим, више извора у Алијанси је за РСЕ рекло да нису упознати да је стигло икакво писмо од стране кабинета косовског председника у седиште НАТО.
Одлука о формирању Косовске Војске није наишла на позитивну реакцију Алијансе где је покренута расправа о преиспитивању односа са КБС-ом.