ТРИ МЕСЕЦА ОБУКЕ, ПА ПЕНДРЕК У ШАКЕ! Припадници тзв косовске полиције по хитном поступку завршавају курс ЗА САМО 90 ДАНА
Због ситуације на северу, Приштина донела драстичне мере!
У време када је ситуација на северу напета, тзв Косовска полиција је расписала неколико конкурса за попуну преосталих упражњених места, након што су је напустили полицајци српске националности у новембру прошле године, а због хитних потреба и недостатка кадра, морала је и да модификује наставни план и програм, па се полицајци уместо шест, обучавају три месеца.
СТРАВИЧАН ЗЛОЧИН НА КОСОВУ! Албанац гурнуо Марију (27) са шестог спрата зграде, пре тога је ТУКАО!
"КУРТИ ЈЕ ТВРДОГЛАВ И МАКСИМАЛИСТА" Рама упозорио премијера лажне државе: Постоји много разлога за забринутост...
АЛБУМ СКАНДАЛА Читаку ударила на лажног премијера као нико до сада: "Оно што смо видели последњих недеља..."
На појединим полицијским конкурсима прикупљено је на стотине пријава, кандидати су тестирани, а затим су почели да похађају главну обуку.
Тзв косовска полиција је прошлог месеца примила 490 нових припадника у своје редове, углавном из албанске, али и из мањинских заједница, који су почели са радом, након обуке, која се трајала само три месеца, а не шест, као у случају претходних генерација.
Тзв косовска полиција је навела да је на основу процена, а због хитних потреба за попуњавањем радних места и оперативних потреба, као и након оставки полицајаца из српске заједнице, ради кадровског попуњавања, модификовала свој наставни план и програм, али увек заснована на претходним модулима.
- Као што је познато, различите генерације кадета Косовске полиције су завршиле основну обуку у различитим роковима, у зависности од процена надлежних органа - навели су из Косовске полиције, додајући да ће полицијски службеници бити спремни да почну да обављају посао и да ће сви наставити обуку на терену, према програму.
Председник Синдиката полиције Имер Зећири рекао је да таква ситуација не би требало да потраје.
- Верујем да је ова последња генерација имала три месеца, јер је требало да се попуни и не верујем да су то увели као принцип обуке, јер је то неприхватљиво - каже Зећири.
Упитно је, каже, да ли је могуће добити професионалне кадрове, уз основну обуку која траје само три месеца.
- За нас је неприхватљиво ако су одлучили да тако раде заувек. Ако су то увели као нови програм обуке, можда је то због буџета, али то не би требало да се деси, јер не можете да добијете сва потребна знања за три месеца, понекад не можете ни за шест месеци - додаје Зећири.
Неодговарајућа обука може представљати опасност за друштво, и за младе полицајце, јер неће имати искуства, и када буду суочени са различитим ситуацијама, опасним или оним које захтевају стручну интервенцију, неће бити спремни да реагују.
Додао је да, у оваквим случајевима, ако се деси да млади полицајац прекорачи своја овлашћења, кривица не треба да падне само на њега, већ и на институцију безбедности.
- Ако је ово питање и притисак политике, онда ће то бити још неприхватљивије - рекао је Зећири.
Адвокат и бивши полицајац Ридван Кајтази каже да је смањење основне обуке урађено због околности које су се појавиле последњих месеци на северу Космета.
Он додаје да три месеца основне обуке за младе кадете није довољно времена, али истиче да је обука била интензивна.
- Заправо, обука коју су скратили у смислу периода, наставног плана и програма је направљена да буде интензивна како би се цео период укључио што је пре могуће. Не сме се заборавити чињеница да по завршетку основне обуке ти полицајци имају и теренску обуку, односно да полицајци који имају одређене чинове предводе нове кадете - додаје он.
Кајтази каже да треба радити исто као и раније, када је основна обука за нове полицајце била шест месеци.
- Сада имамо пријем нових службеника српске заједнице, знамо са чиме се суочавају на северу, али је добро да се период обуке врати на шест месеци или чак и више од шест месеци, како би нови полицајци изашли са академије професионализовани, спремни да одговоре изазовима, са овлашћењима која су дефинисана законом - рекао је Кајтази.
Бивши директор полиције Рашит Ћаљај скраћивање овог рока назива грешком, али и он констатује да је то можда повезано са ситуацијом која је настала на северу.
- Они кадети који одлазе немају могућност да се обучавају, посебно за обуку која је осетљива, ту је и употреба оружја, затим поштовање људских права. Мислим да је то грешка иако мислим да је то можда учињено због потреба на северу и то је разлог зашто је Генерална управа полиције спровела такву акцију - каже Ћалај.
Он чак помиње и чињеницу да тзв Косовска полиција не треба да наседа на потребе политике да регрутује нове полицајце са скраћеном основном обуком и шаље их на улицу.
- Иако основну обуку потом прати и теренска обука, где кадете прате искусни полицајци, обука се ипак мора радити седам месеци како би кадети били обучени у свим областима предвиђеним програмом - рекао је он.
Ћаљај каже да је таква ситуација била само у случају када је дошло до формирања тзв Косовске полиције, док је за време Унмика основна обука скраћена, због формирања "сада кључне безбедносне институције на Косову".