ПОБЕДА СРБИЈЕ У САВЕТУ БЕЗБЕДНОСТИ О КОСОВУ! БРУКА АЛБАНСКИХ ПРЕДСТАВНИКА: Што сте дошли ви из Приштине? (ВИДЕО)
Први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић представља Србију на данашњој седници Савета безбедности Уједињених нација у Њујорку, на којој се разматра Извештај генералног секретара о раду УНМИК-а.
Екваторијална Гвинеја уз Србију
Јужна Африка се позива на Резолуцију 1244
"Ви сте овде случајно!": РУСКИ ПРЕДСТАВНИК поставио НА МЕСТО ГОСПОЂУ ИЗ ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ на седници СБ!
Индонезија осуђује таксе Приштине и формирање "војске Косова"
Представник Индонезије је емотивно рекао да је детињство провео у Југославији, где су "народи живели заједно у хармонији и срећи" и каже да би "желео то опет да види".
Белгија против Србије
Кина стала уз Србију
Представник Кине се позива на Резолуцију УН 1244 и додаје да политичко решење косовског питања мора бити у складу са њом.
Русија позива на заштиту права СПЦ на Косову
Русија оплела по Џефрију Најсу
Василиј Небензја критиковао је Специјални суд за злочине ОВК и рекао да је непримерено да бивши тужилац Хашког трибунала, Џефри Најс, сада брани оптужене.
Русија брутално одговорила Флори Читаку
- Сматрате да је ово парада? Што сте дошли онда? Случајно сте позвани на овај састанак - рекао је представник Русије, Василиј Небензја, Флори Читаку, као одговор на њену тврдњу да је седница СБ УН о Косову и Метохији обична "парада".
Русија стала на страну Србије
Руски представник се захвалио Екваторијалној Гвинеји и рекао да Читаку није одговорила на оно што је рекао Ивица Дачић!
Представница Француске против Србије, позива се на изјаве амбасадорке ВБ
Говори амбасадор САД
Амерички амбасадор позвао на укидање такси Приштине.
Немачки представник: Србија неће ући у ЕУ док не призна "Косово" као независну државу
Немачки амбасадор у УН за мање расправљања о Косову и Метохији у УН
Немачка позива на укидање такси.
Представница Велике Британије поново против Србије
Представница Велике Британије оправдава НАТО агресију на СРЈ 1999. године.
Пирс се противи и расправи УН о питању Косова и Метохије. Позива се на "прилику коју Србији пружа дијалог под окриљем ЕУ", коју је Велика Британија и сама напустила.
НЕЗАМИСЛИВО! ЧИТАКУ ЗАПРЕТИЛА: Док нас не признате, биће бескрајне драме и сукоба
Читаку је шокирала присутне када је запретила да ће бити "бескрајне драме и сукоба" док Србија не призна "Косово" као равноправног партнера.
Читаку: ОВК није била терористичка организација
Флора Читаку је за терористичку ОВК рекла да је била борац против режима Слободана Милошевића.
Патетична прича Флоре Читаку о "силованим албанским женама и настрадалој албанској деци"
Српску борбу против терориста ОВК, Флора Читаку представља као "силовање и убијање деце".
Читаку: Нећемо да расправљамо о статусу Косова
Читаку каже да се "нова држава родила у Европи" и да Приштина одбија дијалог о томе да ли је "Косово" независна држава или не.
Читаку се позива на пресуду Међународног суда правде из периода Вука Јеремића
Читаку је подсетила да је Србија "сама поднела свој предлог МСП"! Те, додала да Србија "прича бајке".
Финале Дачићевог говора
- Искрено се надам да ову годину неће карактерисати изазови са којима смо се суочили у протеклом периоду и још увек не успевамо да их превазиђемо. Поновићу још једном да Република Србија и даље верује да проблеме треба решавати дијалогом, уз поштовање принципа међународног права, и надамо се да ће за то бити створени услови. Ми ћемо, са своје стране, наставити да водимо политику мира, али очекујемо да и друга страна испуни своје обавезе и уздржи се од једностраних мера и провокација. Двадесет дугих година након сукоба крајње је време за нову страницу историје српско-албанских односа и трајни мир.
Хвала на пажњи - рекао је министар Дачић за крај свог обраћања.
Ако сте независни, зашто не плаћате сами своје дугове?
- Дозволите ми да наведем податак из недавног извештаја Мисије ОЕБС-а на Косову (ОМИК) да је у прошлог години број инцидената који су били усмерени на припаднике српске заједнице на КиМ порастао за чак 30% у односу на 2017. годину. Како се онда може очекивати било какав напредак у повратку ИРЛ, а камоли у изградњи прокламованог мултиетничког демократског друштва, када се основна људска права, право на сигуран и безбедан живот свих на Косову и Метохији не поштује?
Поражавајуће је што о овим бројевима говоримо данас, у години у којој ће бити тачно двадесет година од успостављања међународног цивилног присуства, односно усвајања Резолуције 1244 СБ УН (1999), којом је јасно дата одговорност међународном цивилном присуству "да обезбеди сигурно окружење и неометан повратак за све расељене са КиМ". Да ли стални напади на повратнике и њихову имовину, притисци и насиље ниског интензитета, дискриминација и нетолеранција, вама говоре да је циљ, прокламован пре двадесет година, заиста и остварен или смо спремни зарад политичких циљева и стратешких консидерација да „затворимо очи“ над оним што се дешава и тврдимо да је ситуација "мирна и стабилна"?
Ми не смемо и не желимо то да допустимо. Ми морамо и данас и сутра да говоримо о 200 000 интерно расељених лица са Косова и Метохије, јер свако од њих, без изузетка, и ништа мање него било које друго ИРЛ у Европи или свету, има право на повратак својим домовима.
У дијалогу је било закључено да ће питање имовине такође бити тема. Независно од тога, Приштина је донела једнострану одлуку да конфискује имовину рудника Трепча. Желео бих да подсетим да иако је тзв. Косово чланица Светске банке и ММФ, Србија је до данас отплатила 750 милиона УСД кредита и треба да отплати још више од 200 милиона УСД дуга који се односе на кориснике са КиМ. Ако већ Србија отплаћује те дугове, како онда Косово није део Србије?
Поштоване чланице Савета безбедности,
Република Србија је у потпуности посвећена дијалогу и спремна за његов наставак, али то се може очекивати тек када Приштина повуче одлуке о таксама. Захвалан сам на подршци чланова међународне заједнице који су недвосмислено осудили одлуку Приштине и позвали на њено хитно укидање. Истовремено, молим да не одустају од даљег деловања према представницима Приштине, како би ова одлука коначно била повучена и како бисмо ми, и поред већ озбиљних и тешких последица, могли да наставимо даље разговоре. Надам се да ће Приштина укинути наметнуте таксе, јер би то било разумно и отворило би врата разговорима. Међутим, уколико то не учине, биће јасно да не желе разговор, не желе договоре, не желе да праве компромисе, већ желе политику уцене - каже министар Србије.
Дачић о злочинима на Косову
Министар Дачић рекао је да се морају истражити сви ратни злочини на Косову и Метохији, те и чувена "Жута кућа", везано за трговину органима.
Он је подсетио да је ратни злочинац и бивши командант ОВК Сулејман Сељими сада саветник Рамуша Харадинаја.
- Поздрављамо започете активности "Специјализованих већа и Специјализованог тужилаштва" на саслушању појединих лица са КиМ. Истовремено се надамо да ће ускоро бити подигнуте и прве оптужнице, посебно имајући у виду значај овог корака у процесу расветљавања злочина извршених на припадницима српског становишта и других неалбанаца на КиМ. Међу онима који су позвани на саслушања налази се неколико високих званичника, припадника из командне структуре тзв. Ослободилачке војске Косова, што је посебно важно, јер је прикупљено доста података који указују на директну повезаност људи који су били у командној структури са злочинима који су били почињени.
Извесно је да постоје бројни докази о злочинима који су почињени, а сада је најважнија ствар да се најзад у некој судској инстанци приводе људи на саслушање и са кривичним пријавама за злочине над Србима и осталим неалбанцима, што до сада никад није урађено. Важно је истаћи да је велики број припадника српске и албанске националности који су били у затворима те такозване Ослободилачке војске Косова убијен, један број њих је побегао, неки су пуштени. Комисија за нестала лица Србије и даље води евиденцију о више од 580 лица српске и неалбанске националности који су били у око 140 илегалних затвора. Верујемо да ће се истрага наставити, јер постоји много информација и доказа. Неопходно је да се спроведе и темељна истрага о "жутој кући" и злочинима који су тамо почињени. Надамо се да ће Приштина сарађивати са надлежним институцијама у циљу кажњавања ових злочина, али чињеница да је за саветника премијера тзв. Косова именован ратни злочинац Суљејман Сељими, што је осудио и амерички амбасадор у Приштини, не оставља нам много простора за оптимизам.
Ово је од кључне важности за даљу стабилизацију прилика на Косову и Метохији и настојања да дође до историјског помирења. Међутим, такође је и значајно због потребе да се демантују бескурпулозне лажи и монтиране информације које највиши званичници косовских Албанаца непрестано понављају у циљу прикривања сопствених злочина и зарад изналажења аргумената за опстанак њихове улоге жртве у конфликту. Злоупотреба и безобзирна манипулација подацима са циљем да се само Срби окриве за све што се дешавало у Покрајини, са намером да се само укаже на албанске жртве, на њихове прогнане, убијене, нестале, злостављане. Као да се није радило о оружаном конфликту две стране, на једној регуларних снага војске и полиције а на другој побуњеничке и терористичке ОВК. Албанци не наводе чињеницу да се међу жртвама налазило и 2.197 Срба, 159 Рома, 95 Бошњака, 78 Ашкалија, 75 Црногораца, 38 Египћана и још 46 припадника осталих заједница који су заједно живели у миру и слози у Покрајини. Када се већ стално говори о бројкама, да кажемо да је то укупно 2.725 грађана српске и неалбанске националности, који се воде као убијени и нестали. Поред тога, нарочито се сакрива истина да је већина ових злочина почињена након повлачења регуларних оружаних формација Србије из Покрајине и уз присуство међународних снага, тј. после 10. јуна 1999. године. Један од разлога је и покушај да се тиме прикрије и обрачун припадника ОВК са нелојалним грађанима албанске националности, којих је после овог датума од руке сународника страдало укупно 377. Овде треба додати и податак да је током 1998. године и почетком 1999. године, све до НАТО агресије, 1250 косовских Албанаца убијено од стране припадника ОВК, о чему постоје бројне изјаве и сведочења чланова њихових породица које поседујемо. Приштина не износи ни број укупно страдалих (убијених и несталих) припадника терористичке ОВК, којих је, према међународним изворима било 2.132.
Такође, од стране Приштине је у оптицају бројка од 1647 несталих лица (иако је тачан број 1653), али се нигде не подвлачи да је међу њима и 570 Срба и неалбанаца, нити се признаје да је велики број несталих Албанаца киднапован и готово сигурно убијен од стране ОВК (у периоду након 10. јуна 1999. године укупно 55). Ни један представник Приштине до сада није рекао да је утврђена заједничка, консолидована листа несталих лица и да се процес њиховог даљег тражења спроводи уз договорену сарадњу надлежних тела-Комисија, а под патронатом Међународног комитета црвеног крста.
Приштина истовремено не жели да каже ни да је у периоду од 2001-2014. године од стране надлежних институција у Србији есхумирано и предато породицама 900 посмртних остатака косовских Албанаца са локација на ужој територији Србије и да је на сваки њихов захтев за проверу потенцијалних масовних и појединачних гробница одговорено. Са друге стране, ни једна локација на којој се налазе потенцијалне масовне гробнице на територији Косова и Метохије, а за које се сумња да су на њима покопани посмртни остаци убијених Срба, Рома и нелојалних Албанаца до данас није проверена и поред више ургенција са наше стране - рекао је Дачић.
УНМИК неопходан, сви морају осудити Харадинајеве нападе на УНМИК
- За сваку је осуду изјава Рамуша Харадинаја у којој оптужује УНМИК и генералног секретара УН-а за писање "лажних извештаја", као и одлука о прекиду сарадње са Мисијом највише међународне организације. Подсетићу да је Харадинај, током састанка са највишим завничницима ЕУ, оптужио и ЕУ да је "убила дијалог" - рекао је министар.
Кад признају - ником ништа, кад се повлаче признања, онда ми блокирамо дијалог?
Дачић је рекао да му треба помоћ да разуме како лобирање за признање не блокира дијалог, а повлачење признања представља проблем.
- Треба ми помоћ да разумем то! - рекао је министар.
Таксе су незамисливе за 21. век
Министар Дачић је напоменуо да се не може очекивати споразум са Приштином, кад она не поштује основне принципе модерног друштва.
Бриселски споразум се не поштује, знате ко је кривац за застој у преговорима
Дачић је подсетио да је он потписао Бриселски споразум у току дијалога Београда и Притштине, али да Приштина није испунила своје обавезе из поменутог споразума. Он је додао да сви знамо због чега је дошло до застоја у дијалогу (таксе Приштине).
Србија је позудан, конструктиван и предвидљив партнер
Први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић рекао је да је Србија поуздан, конструктиван и предвидљив партнер, те поздравио расправу у седници СБ УН о Косову.
О правима мањина и жена
УНМИК захтева да се обрати пажња на поштовање људских права мањинских заједница на Косову и Метохији, као и на успостављање родне равноправности.
УНМИК О "ВОЈСЦИ" КОСОВА
Представник УНМИК-а је рекао да Срби нису прихватили формирање "војске" Косова. Обично саопштавање чињеница.
УНМИК: Таксе успоравају дијалог
Представник УНМИК-а рекао је да таксе успоравају дијалог Београда и Приштине, али позвао обе стране на свеобухватни споразум, за шта сматра да ће бити потребно више труда и подршка света.
Министар Дачић и госпођа Читаку: Председавајући ни овог пута не помиње "државу" Косово
Председавајући из Екваторијалне Гвинеје представио је министра Дачића као званичника Србије, а Флору Читаку само по имену и презимену.
Поред залагања за очување редовне динамике и формата седница Савета безбедности о раду УНМИК-а, као и подршке раду ове мисије у несмањеном обиму и са неизмењеним мандатом, министар Дачић ће у свом излагању дати осврт на извештаје генералног секретара Уједињених нација о раду УНМИК-а.
Поред тога, изнеће нашу оцену актуелне ситуације на Косову и Метохији, посебно у контексту низа провокативних и једностраних потеза Приштине у претходном периоду, као и повећаног броја напада на Србе и њихову имовину у Покрајини, саопштило је Министарство.
До последњег момента било је неизвесно да ли ће седница бити одржана јер су се четири земље, САД, Велика Британија, Немачка и Пољска, противиле да се редовни тромесечни извештај генералног секретара УН о КиМ нађе на дневном реду седнице.