"ЗА СРБЕ МАЛА ПОБЕДА, ЗА КУРТИЈА КОРАК УНАЗАД" Аљбин задао АУТОГОЛ, али не престаје са репресивним мерама: Сви се питају шта је следеће
Избори на Косову су расписани, кампања је увелико у току, а косовски премијер Аљбин Курти наставља са репресивним мерама над српским становништвом.
Након најаве о отварању моста на Ибру, истекао је и рок за замену српских возачких дозвола за косовске. Каква се порука овим потезима шаље Србима на Косову и шта је следеће?
Замена возачких дозвола једино се не односи на оне Србе који имају пребивалиште у централном делу наше земље. Они који имају пребивалиште у срединама са српским становништвом и дозволе издате од стране наше полиције, до сада су већ морали да поднесу захтев. Док се чекају прве казне за оне који то нису урадили, премијер из Приштине поручује да је ово важан корак ка интеграцији.
- Ово је на неки начин био уступак Приштине зато што раније није признавала те дозволе, али је тражила грађанима да поново полажу возачки испит у косовском систему. Сад им је дата та погодност да не морају да полажу испит како би добили нове дозволе - каже за "Блиц" ТВ Огњен Гогић.
У функцији изборне кампање је и питање отварања моста на Ибру. Ту је Курти извукао дебљи крај. Ипак, у јеку изборне кампање то грађанима неће бити тако представљено. За Србе на северу Косова ово је мала победа, за Куртија корак уназад.
"Ударили у зид"
Гогић каже да "јесу ударили у зид" и да су приштинске власти ипак увиделе да тај мост не могу да отворе сада, посебно не на начин на који су мислили, због тога што се томе успротивио КФОР.
- КФОР је то демонстрирао на делу тиме што је додатно појачао присуство на мосту. Њима се прикључио и ЕУЛЕКС. Тако да је то била стратегија одвраћања, јер је једини начин да се тај мост отворио био да се КФОР склони. КФОР то није хтео да уради милом, онда је Куртију преостало да то уради силом, али је видео да је та сила превише јака за њега и онда је схватио да мора да одступи - каже Гогић.
Вест о могућем отварању моста на Ибру, Косовски Срби дочекали су у страху иако то не би много променило њихов свакодневни живот.
Милош Павковић, Центар за европске политике, подсећа да мост јесте тренутно отворен, али само за пешаке, не и за друмски саобраћај.
- Он је затворен већ 25 година након рата и представља симбол поделе између Северне и Јужне Митровице, између Срба и Албанаца. Оно што би технички променило његово отварање није суштински битно јер не би било неке велике промене у самом друмском саобраћају, јер већ имамо два моста у релативној близини који су отворени за друмски саобраћај - рекао је Павковић.
"Очекују се нови једнострани потези"
Иако се, бар привремено одустало од отварања моста на Ибру, стручњаци очекују нове једностране потезе, јер гласачима нема ништа друго да понуди, објашњавају аналитичари.
Гогић каже да је највећа опасност за српску заједницу на северу Косова - потенцијално затварање болница и школа.
- То питање није било отварано, али је рад тих установа био отежаван на разне начине укључујући и забрану динара. Све више се инсинуира у косовској јавности да би то могло следеће да дође на дневни ред и да се постави питање да ли те установе раде легално на Косову, што би дало простор косовској полицији да их затвори - каже Гогић.
Од почетка године приштинска страна укинула је динар на Косову и затворила објекте "Поште Србије" на северу. Атак на здравство и школство могао би да буде следећи корак који би приштински премијер могао да учини зарад бољег рејтинга, закључују наши саговорници.
Србија Данас/Блиц