ЗАПАД УДАРИО НА БЕОГРАД! Очајнички би да оспоре Резолуцију 1244, завладала потпуна ХИСТЕРИЈА после захтева да се омогући повратак српских јединица на КиМ
Са намером да оспоре Резолуцију Савета безбедности УН 1244, која недвосмислено Косово и Метохију третира као део наше земље, у Београд наредних дана долазе изасланици и дипломате западних сила.
После одлуке српских власти да траже повратак до 1.000 наших војника и полицајаца на КиМ због тензија и угрожености Срба, што такође допушта Резолуција, представници Запада хорски се упињу да умање снагу или површно тумаче документ донет у складу са међународним правом.
Оглушују се на упаде РОСУ на север КиМ, на малтретирање и хапшење Срба, на то што Приштина скоро десет година одбија да формира ЗСО и као једини проблем представљају барикаде Срба које су очајнички потез нашег народа да неко коначно чује њихов глас. Они су на овај начин и јуче протестовали због недавног хапшења бившег полицајца Дејана Пантића без икаквог објашњења. Њему је одређен притвор од 30 дана.
ВОЈСКА СРБИЈЕ МОЖЕ И МОРА НА КОСОВО! Резолуција 1244 ВРЛО ЈАСНА - четвртак је дан одлуке!
ЧЛАНОВИ СПЕЦИЈАЛНЕ ЈЕДИНИЦЕ "КОБРЕ" ТРАЖЕ ДА ИДУ НА КОСОВО? Председник заплакао када их је видео на Савету за безбедност
СИТУАЦИЈА НА КиМ НЕПРОМЕЊЕНА: Данас хитан састанак министара ЕУ и о Космету
Већ данас у нашу престоницу долази изасланик председника САД, Габријел Ескобар, а убрзо и "специјалци" француског и немачког председника Емануел Боно и Јенс Плетнер, те стални гост - посредник ЕУ у дијалогу Београда и Приштине Мирослав Лајчак.
Став Немачке већ је открила министарка спољних послова Аналена Бербок које је рекла да је повратак Војске Србије на КиМ "неприхватљив".
- У последњем саопштењу министара иностраних послова земаља Г7 од 14. маја 2022. наводи се да је у решавању сваког проблема или кризе у свету (Либија, Сирија, Јемен, Сомалија...) неопходно стриктно спровођење одговарајућих резолуција Савета безбедности УН. Сада изненађујуће, Минстарство спољних послова Немачке експлицитно поручује да Резолуцију 1244 - којом је предвиђено да Србија има право да тражи повратак одређеног броја својих безбедносних снага на Косово, треба игнорисати, јер је "неприхватљиво" - одговорила је премијерка Ана Брнабић.
- На основу којих критеријума одлучујете које резолуција СБ УН се мора поштовати, а које не? На пример, у случају Либије, Резолуција 2571 се мора поштовати, али у случају Србије, Резолуција 1244 мора се игнорисати? Ово је запањујући ниво апсурда. Оно за чим Срби на Косову* чезну су мир и стабилност. Ми не бисмо имали ништа против да видимо поштовање међународног права, Повеље УН, СБ УН...
Од представника ЕУ за спољну политику и безбедност Ђузепа Бореља стигли су позиви "странама да се врате разговорима и проналажењу начина за престанак сукоба на улицама и постављању барикада".
Председник Александар Вучић рекао је јуче, поводом изјава Бербокове и Бореља, да најпре треба да се анализира зашто је дошло до овакве ситуације на КиМ. Он је навео да је Приштина само ноћ пре објаве одлуке о одлагању избора на северу КиМ са специјалцима на силу упадала у просторије општинских изборних комисија и ухапсила Дејана Пантића, само да би провоцирала и малтретирала Србе.
- Курти је говорио да су детињасте жеље да се формира Заједница српских општина. Када Бербок каже да је неко спустио тензије, јер је одложио изборе, а ноћ пре тога су упадали са специјалцима и хтели да заузимају просторије општинске изборне комисије и привели Пантића. Каквог ли лицемерја! Знали сте да избора неће бити, хтели сте да провоцирате и нападнете Србе и на силу узмете изборне општинске просторије у четири српске општине на КиМ. Да ли је то логично, хоћете да одложите изборе, а шаљете специјалце да нешто заузимају? Где пише да могу са дугим цевима да дођу на север КиМ? Ни у једном акту то не пише. Тако су разарали и Републику Српску и све што стигну само зато што им то тако одговара.
Вучић је истакао да је Бербокова одговорила уместо команданта Кфора о повратку наших војника на КиМ, који такође не може да одговори, јер још није ни добио захтев:
- Имамо кључно питање за све њих - који ви документ хоћете да поштујемо? Само један документ нам кажите и заборавићемо четири, ево шведски сто - хоћете ли Кумановски споразум, Повељу УН, Резолуцију 1244, Бриселски споразум или Вашингтонски споразум?
Шта хоћете да поштујете, ниједан од тих пет не поштују, ни Приштина ни они који им помажу. Приштини не одговара Бриселски споразум у делу који им се не свиђа и да онда Бербокова каже да не постоји влада у Приштини која ће да формира ЗСО, а ето треба да постоји влада у Београду која ће да пусти Косово у УН. Да ли сте озбиљни?
О ситуацији на северу КиМ огласио се и Кремљ. Како је саопштио портпарол Дмитриј Песков, Москва се залаже за апсолутно поштовање свих права косовских Срба и да се испуне све обавезе које су стране преузеле према документима релевантним за ову ситуацију. Он је то рекао коментаришући захтев Београда да се српска војска распореди на КиМ.
Портпаролка руског МСП Марија Захарова казала је да изјава Бербокове изазива хаос:
- Ти покушаји девалвације регулаторног оквира за решење, искрено су штетни у косовском питању. Резолуција 1244 даје Београду прилику да пошаље до 1.000 полицајаца у регион да осигура ред и заштити своје сународнике. То нико, чак ни заговорници поретка заснованог на правилима, не може порећи. Нестају и последње илузије о способности ЕУ да уразуми актере косовских Албанаца.
Некадашњи министар спољних послова Живадин Јовановић истакао је да "ако је безбедност српског народа на КиМ толико угрожена колико јесте, ако се тако безобзирно крше међународни споразуми о правима Срба и Србије, посебно резолуција СБ УН 1244 - Србија треба да захтева хитну седницу Савета безбедности УН".
- Зашто се олако прелази преко чињенице да је српска покрајина КиМ под мандатом СБ УН, а не ЕУ, НАТО или било које друге силе изван међународног правног поретка? - навео је Јовановић.
ДАЧИЋ: ОСПОРИТИ ИМ КАНДИДАТУРУ
Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је јуче да Србија, осим што се спрема за долазак бројних званичника, ради и на томе да чланице ЕУ које нису признале независност Косова са статусног аспекта оспоре најављену кандидатуру Приштине за чланство у ЕУ, коју би могли да предају 15. децембра:
- Видећемо да ли ће захтев одбити или ће бити послат на разматрање, али све то зависи и од председавајућег ЕУ, што је тренутно Чешка. Воде се разговори и са Мађарском која, иако га је признала, не гласа за Косово.
ГРЕНЕЛ БЕРБОКОВОЈ: ДИЈАЛОГ ПРОПАО
Бившу амерички изасланик САД за дијалог Београда и Приштине, Ричард Гренел, позвао је Вашингтон да прекину сваку помоћ Приштини ако Курти не ослободи одмах Дејана Пантића и оценио да Европљани само погоршавају кризу на Балкану једностраним интервенцијама.
Он је на "Твитеру", реагујући на изјаву Бербокове, поручио да је дијалог који води ЕУ пропао.
- Отишли смо из економске нормализације у хаос, јер не пратите заиста ситуацију. Нисте успели да позовете на одговорност Куртија претходних годину дана. Он је одбацио све што сте ви и САД понудили - поручио је Гренел, и такође позвао да се отворе сви прелази и уклоне све барикаде, као и да се хитно из Хага пусти Хашим Тачи.