БЕОГРАД ДАНАС: Музеј Југославије - Одликовања, артефакти и историјски живописи Јосипа Броза Тита
Где је и шта представља Београд данас? Швајцарски архитекта Ле Корбизије је једном приликом изјавио: “Београд је најружнији град на свету, на најлепшем месту на свету.”. Слажемо се са делом о најлепшем месту на свету, а у оквиру пројекта “Београд данас”, даћемо све од себе да демантујемо први сегмент Ле Корбизијеове тврдње и истакнемо колико је диверзитет, који је обележио богату историју нашег главног града, важан и колико се заправо лепоте крије у шаренилу стилова, епоха и култура, које су струјале градом кроз његову хиљадугодишњу прошлост.
Музеј Југославије је културна институција која има богату историју. Основан је 1996. године спајањем Меморијалног центра "Јосип Броз Тито" и Музеја Револуције у Музеј историје Југославије. Пре тога, Меморијални центар је формиран 1982. године, обједињавајући раличите објекте који су били повезани са ликом и делом Јосипа Броза Тита.
БЕОГРАД ДАНАС: Мистерије Чукур чесме и Улице Грчића Миленка које оживљавају прошлост!
БЕОГРАД ДАНАС: Мистерије Чукур чесме и Улице Грчића Миленка које оживљавају прошлост!
БЕОГРАД ДАНАС: Сајам књига - Епицентар културног процвата, образовања и инспирације
БЕОГРАД ДАНАС: Сајам књига - Епицентар културног процвата, образовања и инспирације
БЕОГРАД ДАНАС: Сајам књига - Прозор у свет писане речи и незаборавно путовање за све који воле књиге
БЕОГРАД ДАНАС: Сајам књига - Прозор у свет писане речи и незаборавно путовање за све који воле књиге
У складу Музеја Југославије налази се Кућа цвећа, Стари музеј и Музеј "25. мај". Ови објекти заузимају површину од 5.252 квадратна метра, а уз то, ту је и парк површине 3,2 хектара.
Меморијални центар "Јосип Броз Тито" обухватао је објекте као што су Кућа цвећа, Резиденција, Билијарница, Ловачка кућа, Стари музеј и Спомен збирка (вила "Мир"). Овде су били изложени различити предмети, од домаћих и иностраних одликовања, археолошке збирке, оружја, слика, скулптура, до поклона које је Тито добијао од различитих делова света. Овај центар је постојао до 1996. године, када је укључен у Музеј историје Југославије.
Музеј Револуције, основан 1959. године, имао је циљ упознавања јавности са развојем Југославије и борбом радничке класе. Иако је постојао од 1960. године, нова зграда за Музеј никада није изграђена због недостатка средстава. Он је такође интегрисан у Музеј историје Југославије 1996. године.
Музеј историје Југославије, формиран 1996. године, укључивао је објекте Кућа цвећа, Стари музеј, Музеј „25. мај“ и галерију на Тргу Маркса и Енгелса. Он је 2003. године прешао у надлежности Републике Србије и постао институција културе од изузетног значаја 2013. године.
Музеј Југославије чува значајну збирку историјских предмета и има важну улогу у презентацији историје Југославије. Тако на пример музеј садржи различите збирке и колекције посвећене животу и делу Јосипа Броза Тита.
Одликовања Јосипа Броза Тита укључују 106 одликовања из различитих земаља за његова дела у рату и миру.
Архив Јосипа Броза Тита садржи политички и научни материјал из периода 1943. до 1980. године, обухватајући фондове различитих институција.
Библиотека Јосипа Броза Тита проглашена је културним добром и представља значајан извор за историјска и научна истраживања. Збирка примењене уметности обухвата око 4.000 предмета различитих материјала и дарова истакнутих личности из целог света.
Збирка штафета садржи преко 20.000 штафетних палица са порукама које је омладина Југославије даровала Титу на Дан младости, 25. мај.
Етнолошка збирка представља богатство народне уметности из Југославије и других делова света, укључујући народне ношње, ћилиме, везове и музичке инструменте. Ликовна збирка садржи преко 3.500 експоната, укључујући слике, скулптуре и графике југословенских и светских уметника. Археолошка збирка, иако најмања, садржи културно-историјски значајне предмете из различитих периода и култура.
Ове збирке образују комплекс посвећен богатству и разнообразности наслеђа Јосипа Броза Тита.
Пројекат је финансиран из буџета Града Београда. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.