ПОПУТ "РОБОКАПА", АЛИ ЈОШ БИЗАРНИЈЕ: Амерички војници имаће супер моћи, под једним условом!
Стручњаци најавили много иновативних решења
Научно-истраживачка служба војске САД тврди да ће у блиској будућности амерички војници имати супер моћи.
АЗЕРИ ПАРАДИРАЛИ ОРУЖЈЕМ ИЗ КАРАБАХА: Ердоган је био посебно поносан на дронове, турске производње (ВИДЕО)
"БУЛАВЕ" СЕ ПРВИ ПУТ ВИНУЛЕ У НЕБО: Њихов домет је невероватан, могу да погоде АПСОЛУТНО СВЕ (ВИДЕО)
АРКТИК ЈЕ РУСКО "ИГРАЛИШТЕ": Настављају да обарају рекорде, амерички недељник им је одао признање (ВИДЕО)
Научници су близу да декодирају мождане сигнале и направе револуцију у војној сфери. Међутим, то није једини програм Пентагона усмерен на побољшавање војника уз помоћ нових технологија.
Амерички научници су уз помоћ специјалних алгоритама и математике недавно успели да одвоје мождане сигнале који су одговорни за поступке од оних који не утичу на понашање човека.
Према њиховим речима, не само да су успели да издвоје те нервне импулсе, него су и открили који је од њих за шта одговоран.
То у будућности може довести до настанка рачунара који је способан да управља војником директно преко мозга. Научници су сигурни, технологија ће бити веома корисна у зони борбених дејстава.
- Нова технологија ће унапред рећи војнику када му је време да одмори, да једе, да се смири. Могућности те технологије су ограничене само маштом - рекао је менаџер програма, Хамид Крим.
Још једна могућа област примене "можданог компјутера" је комуникација без изговорене речи, што би било од велике користи обавештајним јединицама које делују ван фронта, у позадини непријатеља.
Крим је навео пример како би овај систем могао да функционише.
- У мислима изговарам поруку, компјутер, комуникатор или смартфон је записује и шаље на електронски уређај колеге. Он му шаље моју поруку директно у мозак. Резултат: ми смо се одлично разумели, а да нисмо изустили ни слово - каже стручњак.
Научници тврде да им предстоји много рада на том пољу и интерфејс "компјутер-човек" који користи мождане сигнале очигледно се неће ускоро појавити.
Технологија се може користити и у мирне сврхе, на пример за обуку.
Агенција Министарства одбране САД одговорна за развој нових технологија за војску (ДАРПА) је пре годину дана добила из буџета 65 милиона долара за програм за стварање интерфејса "човек-компјутер", који предвиђа уградњу посебног уређаја директно у главу.
Према замисли аутора, чип ће стимулисати различите делове људског мозга како би се побољшале одговарајуће карактеристике војника.
Пентагон рачуна да ће временом војницима убрзати реакцију и осетљивост. На пројекту истовремено ради шест истраживачких група, од којих две одговарају за побољшан слух, а четири за бољи вид.
То је разумљиво, у савременом рату побеђује онај који први види или чује противника.
Планирају да мозак војника директно повежу са компјутерском мрежом. Циљ пројекта је, како наводи ДАРПА, прављење уградљивог система који је у стању да осигура прецизну везу између мозга и дигиталног света.
Такође тврде да ће њихов програм помоћи у лечењу људи са слепилом, парализом и отежаним говором.
Осим директног мешања у нервне активности, Пентагон планира да повећа ефикасност војника уз помоћ лекова.
Команда војске САД је прошле године на сајту државних набавки објавила необичан захтев, истражити како на борбену способност војника утичу стероидни лекови.
Позвали су заинтересоване организације да спроведу клиничка испитивања како инјекције тестостерона утичу на грађу, мишићну масу, равнотежу протеина и менталне способности човека у условима великог физичког напора и сталног стреса.
Према извештају аутора пројекта, претпоставља се да ће инјекције стероида спречити процесе катаболизма, смањиће умор и повећаће укупни тонус тела.
Међутим, инјекције тестостерона су далеко од безопасног. Предозирање може довести до повећане агресивности, хормоналних поремећаја, непријатних кожних обољења које на фронту могу трајно онеспособити војника.
Више вести о домаћем и страном наоружању, прочитајте ОВДЕ.