ИЗАЗОВ ЗА С-500? АМЕРИ ТВРДЕ: Нови бомбардер постаје најгора ноћна мора за Русију захваљући посебној опреми
Сасвим је могуће да ће бити тестиран на системима ПВО сличним руским и кинеским
Нови амерички стратешки бомбардер Б-21 "Рејдер" могао би изазвати велике потешкоће руским системима за противваздушну одбрану, пише лист "Нешенал интерест".
Летња понуда која се не одбија! Грчка хотели: 7 полупансиона већ од 525€
ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ: Руси урадили нешто вредно дивљења, страшни "Јарс" је незаустављив (ВИДЕО)
СРПСКЕ ВОДЕ СИГУРНЕ! Министар Стефановић: "Ојачаћемо Речну флотилу новим инвестицијама" (ФОТО)
Аутор чланка Крис Озборн наглашава да са многих карактеристика овог авиона можда никада неће бити скинута ознака тајности. Ипак, један високи званичник америчких ваздухопловних снага изјавио је новинару да ће нови "невидљиви" бомбардер представљати претњу по било коју мету, било где у свету, без обзира на доба дана.
Озборн није искључио могућност да ће Б-21 бити тестиран на системима ПВО сличним руским и кинеским.
Новинар је подсетио на системе С-400 и С-500 који, према речима твораца, могу да откривају и уништавају "невидљиве авионе". Иако су руски системи за противваздушну одбрану ефикасни, задатак проналажења и уништавања усавршеног Б-21 за њих ће бити изузетно сложен, додао је аутор. По његовом мишљењу, Москви ће бити потребни осетљивији радари који могу прецизно да прате кретање бомбардера. Присуство потпуно нових стелт технологија у авиону могло би га учинити "најгором ноћном мором" за Русију, закључио је новинар.
Развојем авиона Б-21 "Рејдер" бави се компанија "Нортроп Груман", а планирано је да почне да се употребљава 2025. године. Споља летелица подсећа на Б-2: оба пројекта су заснована на концепту тешко приметног авиона који лети брзином испод брзине звука, изграђеног по шеми "летећег крила" и који може да носи ракете или бомбе.
Један од главних задатака таквог бомбардера је, осим извођења нуклеарних удара, тајни приступ подручју лансирања ракете или бацања бомбе и уништавање главних непријатељских објеката за ПВО. После тога, тактичка авијација ће моћи да дејствује у релативној безбедности.
Више вести о домаћем и страном наоружању, прочитајте ОВДЕ.