ЧАК 15 ЗЕМАЉА КОРИСТИ СМРТОНОСНО КИНЕСКО ОРУЖЈЕ: "Цаи Хонг" има и Србија, погледајте шта CH-92A све уме (ВИДЕО)
Значајно су ојачале српску противваздушну одбрану и ратно ваздухопловство
ЦАСЦ Rainbow (Цаи Хонг, скраћено CH) је серија беспилотних летелица (УАВ) коју је развила Кинеска академија за ваздушну аеродинамику, ентитет под Кинеском корпорацијом за аерокосмичку науку и технологију (ЦАСЦ). Кинеска академија за ваздухопловну аеродинамику позната је и као 11. академија ЦАСЦ или 701. истраживачки институт.
РУСКА ЗВЕР КРСТАРИ ПАЦИФИКОМ: Од појаве "Алдара" непријатеље подилази језа, сече таласе као жилет (ФОТО/ВИДЕО)
"НАША АРМИЈА ЈЕ СВАКОГ ДАНА СВЕ ЈАЧА" Вучић: Моћне ракете "Корнет" стигле у Србију
НЕМИЛОСРДНО ОРУЖЈЕ ТУРСКИХ СНАГА: За развој Бајрактара ТБ2 заслужан је Ердоганов зет, оружје је бриљирало у БРОЈНИМ сукобима
CH-1 је прва беспилотна летелица из серије Rainbow (CH). Генерални пројектант је био Ши Вен, који је такође генерални дизајнер CH-2, наследника CH-1, ЦАСЦ ПВ-1, деривата CH-1, и ЦАСЦ ПВ-2, дериват CH-2. Програм CH-1 је почео 2000. године, а његов успех је резултирао успостављањем програма УАВ који је довео до других дизајна који су уследили. CH-1 је углавном намењен за мисије извиђања и осматрања.
ВИДЕО: Беспилотна летелица CH-92A извела прво бојево гађање у Србији. Више о томе погледајте на Youtube каналу "Шиља Плутон"
Ваздухопловне снаге Уједињених Арапских Емирата су оперисале дроновима CH-4, познатијим и као Винг Лоонг II током своје војне интервенције у Јемену.
ВИДЕО: Више о дрону Обад можете погледати на Youtube каналу "Шиља Плутон"
Ове кинеске летелице користе и друге војске широм света: Националне оружане снаге Алжира (CH-3A и CH-4B) за мисије прецизног ваздушног удара, Египатске ваздухопловне снаге (CH-4B i CH-5), Етиопске националне одбрамбене snage CH-4, Оружане снаге Индонезије су набавиле шест јединица CH-4B за мисије прецизног ваздушног удара, Оружане снаге Ирака користе CH-4B.
Јорданске оружане снаге користе CH-4 за мисије прецизног ваздушног удара. Ваздухопловство Мјанмара је nabavilo CH-3A и CH-4 за мисије прецизног ваздушног удара у свим временским условима. Мјанмар такође производи CH-4 уз трансфер технологије по лиценци. Нигеријско ваздухопловство koristi CH-3.
ВИДЕО: Више о кинеским беспилотним летелицама CH-92A у Србији можете погледати на Youtube каналу "Шиља Плутон"
Пакистанске оружане снаге познато је да користе моделе CH-3 из 2012. године. Краљевске саудијске копнене снаге произвеле су према дозволи датој 2017. серију CH летелица. Ваздухопловство и ПВО Србије поседује шест jedinica CH-92A које су испоручене у јулу 2020. године. Ваздухопловство Туркменистана користи CH-3.
Ваздухопловне снаге Уједињених Арапских Емирата (УАЕАФ) добиле су свој први дрон CH-4 2017. године, док су Одбрамбене снаге Замбије купиле dron CH-4 за мисију извиђања и ваздушних напада.
Вести о домаћем и страном наоружању можете прочитати ОВДЕ.
БОНУС ВИДЕО: Руске ракете Корнет у Србији! Више о томе погледајте на Youtube каналу "Шиља Плутон"