Да ли Србија треба да уведе обавезни војни рок?
Тема о којој се доста размишља последњих месеци
У Србији је опет постала актуелна тема о поновном увођењу обавезног служења војног рока, који је, као што је познато укинут 1. јануара 2011. године, за време владе тадашњег премијера Мирка Цветковића, када су скупштинску већину чинили посланици коалиције "За европску Србију - Борис Тадић", односно Демократска странка. Тада је на челу државе био управо Борис Тадић.
"АМЕРИКА НЕМА НАЧИН ДА СЕ СУПРОТСТАВИ" Агент ЦИА о паници Вашингтона на руско оружје "судњег дана" (ВИДЕО)
Нови српски аутоматски топ Застава М12 калибра 30mm (ВИДЕО)
Како је укинуто обавезно служење војног рока, тако је уведено правило да војску могу да служе они који то желе да ураде добровољно.
Председник Александар Вучић: Сваки мушкарац може да издвоји 90 дана за своју државу!
Председник Србије Александар Вучић најавио је прошле године поновно увођење војног рока у Србији у трајању од 90 дана.
- Обавезни војни рок од 90 дана, а на надлежним војним органима је да нам изведе рачуницу колико би то коштало. Сваки мушкарац може да издвоји 90 дана за своју државу - рекао је Вучић.
Према објашњењу председника, уколико идеја буде прихваћена, регрутације би почеле од 2023. године и обухватиле би све младиће од 18 до 26 година. Према предлогу Вучића, обавезан војни рок неће важити за девојке, али ће оне и даље, као и до сада, моћи да се добровољно пријављују.
Србија поновним враћањем обавезног служења војног рока не би била једина земља која га је укинула па вратила. То су учиниле и Шведска, Литванија и Грузија.
Укидањем обавезног служења војног рока Србија је изгубила чак 11 генерација које нису служиле у оружаним снагама
Подсетимо, одлуку којом је укинуто обавезно служење војног рока усвојили су посланици Скупштине Србије 15. децембра 2010. године. Том одлуком је било предвиђено да се упућивање на служење војног рока у Војску Србије, од 1. јануара 2011. године, врши по принципу добровољности. Регрути који су војни рок започели у 2010. години остали су у касарнама до његовог истека.
Одлуком о обустављању обавезног војног рока Србија је изгубила чак 11 генерација које нису служиле војни рок!
Од 2011. до 2018. године само је 11.000 младића и девојака добровољно отишло на служење војног рока, док истовремено, у Европи готово да нема државе где се не служи војни рок.
Министар одбране Србије Милош Вучевић о обавезном служењу војног рока: Требало би да га вратимо!
О враћању обавезног служења војног рока говорио је и министар одбране Србије Милош Вучевић, који је истакао да би обуку требало да прођу сви пунолетни младићи до 30 година старости, па и старији, тј. они који су "загазили у четврту деценију".
Вучевић је казао да би за њих требало да буде уведен краћи војни рок, у трајању од три недеље, истичући да предстоји стручна расправа о поновном увођењу обавезног служења војске.
- Враћање војног рока има за циљ да се наредне генерације обуче за поступање у кризним ситуацијама како би грађани Србије били безбедни. Немирни смо када имамо поплаву или пожар, а не знамо како да реагујемо - рекао је министар.
Он је нагласио да када се говори о враћању обавезног војног рока, да се ту не мисли на ратовање, већ на то да војска буде на услузи грађанима.
- Мислим да би требало да вратимо војни рок, да ли је то три недеље или три месеца, или неки други период, апсолутно да - рекао је Вучевић.
Србија се последњих година бори с ризицима и безбедносним изазовима у региону, а прича о враћању обавезног служења војног рока вратила се на велика врата, што је и оправдан разлог.
Велике европске државе, попут Швајцарске, Норвешке, Данске, Финске, Аустрије, Турске, Естоније, Русије, Белорусије, Украјине, Грчке и Кипра, имају обавезни војни рок, а Шведска, Литванија и Грузија су вратиле обавезно служење, као што смо рекли, након укидања.
Пензионисани генерал Миломир Миладиновић је "за" поновно увођење обавезног служења војног рока
Миломир Миладиновић, генерал-потпуковник у пензији, истакао је да анкете показују да је све већи број људи за враћање војног рока, те да је све већи број девојака које конкурише за војне официре.
- Одмах ћу рећи да ми се предлог свиђа и да сам за. Поготово, јер сам са претходна четири министра добио сагласност у смислу да је службени војни рок потребан. Институција војске у читавом свету још увек није превазиђена, она јесте симбол оружане борбе, међутим, такође је и симбол одбране - истакао је пензионисани генерал.
Он каже да баш због тога је потребна кад су у питању безбедносни изазови, ризици и претње, с обзиром на то где се налази наша земља и какво јој је окружење веома важна за нашу безбедност.
- У свету се данас троши око 50.000 долара сваке секунде за војску, сада Американци троше 730 милијарди, а то је отприлике 25 долара сваке секунде. Из тога се може закључити колики новац се улаже у војску. У Европи готово да нема ниједне државе без војске, сем Исланда, Лихтенштајна и Андоре, и велики број држава у Европи има и даље обавезно служење војног рока - рекао је генерал Миладиновић.
Шта каже највиши правни акт наше земље?
- Према члану 39, Устава Републике Србије, за професионално војно лице може бити примљен држављанин Републике Србије који је пунолетан, здравствено способан за службу у Војсци Србије, има прописано образовање, да му раније није престајао радни однос у државном органу због теже повреде дужности из радног односа, да није осуђиван на казну затвора од најмање шест месеци, да није старији од 30 година ако се прима у својству професионалног војника, да није старији од 35 година ако се прима у својству подофицира на одређено време, односно 40 година ако се прима у својству официра на одређено време, да није старији од 40 година ако се прима у својству подофицира на неодређено време, односно 45 година ако се прима у својству официра на неодређено време, да је завршио одговарајуће војностручно оспособљавање за дужност за коју се прима, а за лице мушког пола и да је одслужило војни рок са оружјем - стоји у Уставу Републике Србије.