ТУРСКА НЕ ОДУСТАЈЕ ОД РУСКОГ С-400: Бајден одлучио шта ће са непослушним савезником
Турска је веома важан члан НАТО савеза
Претходно је демократски тим открио да не планира да обори политику кажњавања Турске због набаве руских система ПВО покренуте под републиканцем Доналдом Трампом. Бајденова администрација оптужила је Турску да се не понаша као савезник НАТО-а купујући оружје од Москве.
АМЕРИКА ГОМИЛА ТРУПЕ У НОРВЕШКОЈ: Стижу стратешки бомбардери, Русија у приправности, све указује на једну ствар
РУСКЕ СНАГЕ ИЗВЕЛЕ ДЕСАНТ ВЕЛИКИХ РАЗМЕРА: Нападнути терористи, преко 1.000 падобранаца у опасној акцији (ВИДЕО)
ПАКИСТАНЦИ ЛАНСИРАЛИ СТРАШНУ РАКЕТУ: Индији се сигурно неће допасти ново оружје Исламабада (ВИДЕО)
Турска не планира да се одрекне система противваздушне одбране С-400 који је купила од Русије, изјавио је портпарол председника државе Ибрахим Калин у интервјуу за ТРТ Хабер.
Портпарол је нагласио да одлука о куповини система противваздушне одбране од Русије није донета преко ноћи и подсетио да је уговор потписан пре него што су Сједињене Државе потписале закон о сузбијању америчких закона против санкција, дозвољавајући Белој кући да уведе санкције против земаља које купују оружје из држава које Вашингтон сматра "противницима" - у овом случају Русије и Кине.
Калин је рекао да је Анкара изразила спремност да преговара по том питању са Бајденовом администрацијом, али тај процес још није започет. Додао је да би се турски председник Реџеп Тајип Ердоган ускоро могао састати са својим америчким колегом.
Бајден не планира да пронађе компромис око С-400 са Турском
Чланови Бајденовог кабинета раније су најавили да не планирају укидање казне због набавке С-400 из Турске, задржавајући замрзавање испорука авиона Ф-35 и задржавајући санкције против државних одбрамбених званичника.
Такође су указали да Вашингтон не планира да створи заједничку радну групу са Анкаром за решавање несугласица између две земље насталих куповином руских система ПВО.
САД тврде да су руске ПВО некомпатибилне са НАТО одбрамбеном мрежом, упркос томе што нису имале проблема са Грчком која је инсталирала С-300 - претходницу С-400 коју је Турска купила.
Вашингтон је даље тврдио да С-400 могу да открију рањивости код Ф-35 и да податке о њима пренесу Москви, упркос томе што су Анкара и Кремљ негирали такву тврдњу.
Бела кућа је инсистирала да Турска мора да напусти руски систем и уместо тога купи Патриот, упркос томе што је раније зауставила продају током администрације Барака Обаме.
Анкара је, међутим, оштро одбила могућност да се реши система С-400 називајући његову куповину сувереним правом Турске.
Вести о домаћем и страном наоружању можете прочитати ОВДЕ.