"МИЛОШУ" НИЈЕ НИ ДО КОЛЕНА: Ово су борбена возила САФАРИ, мораће да набаве нешто озбиљније ако мисле да крену на Србе (ФОТО/ВИДЕО)
Ова возила се тек мало боља од комерцијалних која су конвертована у транспортна са минималним оклопом и заштитом.
Полиција такозваног Косова је током кризе изазваном због распоређивања специјалних снага шиптарске полиције на административним прелазима Јариње и Брњак, као и одлуком Приштине о замени регистарских таблица извезла и полицијска борбена возила којима би да уплашила окупљене Србе
Како их је назвао председник Вучић, а којима шиптарске снаге покушавају да заплаше окупљене Србе, су заправо француска борбена возила "Бастион".
Занимљиво је да ова борбена возила не користи готово ни једна држава у Европи (Шведска је купила веома ограничену количину), а главни купци су државе из Африке и са Блиског истока.
МИЛИЦА НИЈЕ МОГЛА ДА ИЗДРЖИ: ЕВО ШТА ЈЕ ПРВО ПИТАЛА МЕРИДИАНОВОГ МИЛИОНЕРА! (ВИДЕО)
БРАЋА РУСИ МИСЛЕ НА НАС - СТИЖЕ ПОЈАЧАЊЕ, СТИЖЕ ПВО НАОРУЖАЊЕ! Моћни противваздушни комплекси утерују стах у кости
Велики успех наменске индустрије: "Лазар" приказан на војној паради у Туркменистану (ВИДЕО)
Албански КПС купио је свега три оклопна возила "Бастион" француске производње, и то преко америчке фирме "АМ Генерал".
У питању је возило масе 12 тона, које може да транспортује 10 људи (два члана посаде и осам полицајаца) и које, у зависности од жеље купца, може да располаже оклопном заштитом СТАНАГ 4569, од нивоа 1 до 3. "Бастиони" које су купиле шиптарске снаге имају ниво заштите 2.
То значи да тај оклоп у идеалним условима пружа заштиту посаде од дејства пушчаног зрна калибра 7,62 милиметра испаљеног са удаљености веће од 30 метара, дејства мине са шест килограма експлозива или гелера гранате калибра 155 милиметра која падне на удаљености већој од 80 метара.
Произвођач га рекламира као оклопно возило које располаже савременим перформансама које пружају разне тактичке предности на терену, као и робусном конструкцијом која не захтева компликовано одржавање.
Од наоружања располаже кружним носачем митраљеза на који је могуће инсталирати оружје калибра 7,62 или 12,7 милиметара.
Ова возила се тек мало боља од комерцијалних која су конвертована у транспортна са минималним оклопом и заштитом.
Са друге стране, пандам овом возилу, уколико би уопште и имало смисла упоређивати, било би борбено возило "Милош" који користе спрске полицијске снаге.
Вишенаменско борбено возило "Милош" може се користити за патролу и извиђање, као командно или санитетско возило, затим за противгерилску, противтерористичку и противоклопну борбу, контролу граница и територија и за превоз и подршку јединица за специјалне операције.
Стандардна верзија предвиђена је за посаду од осам чланова, од којих су четири смештена у задњем делу возила с могућношћу брзог искрцавања или укрцавања кроз задња врата или задњу рампу покретану хидраулички, док је за четири члана посаде у предњем делу обезбеђен улазак и излазак из возила кроз бочна врата.
Основни концепт возила представљају самоносеће оклопно тело, савремени склопови погона и преноса снаге и независни систем ослањања који омогућава висок степен покретљивости у свим теренским и временским условима, уз максималну борбену масу од 14 т. Дизел мотор CUMMINS ИСБ 300 снаге 300 КС, аутоматски мењач Allison 3500 СП и остале компоненте система за пренос снаге омогућавају возилу брзину кретања више од 110 км/ч. У случају оштећења пнеуматика точкови са такозваним "рун-флат" улошцима омогућавају кретање возила до 50 км, а осим тога имају и могућност централног управљања притиском у пнеуматицима.
Борбено возило "Милош" има пет пушкарница за дејство личним наоружањем током противзаседних дејстава, осматрачке прозоре заштићене балистички, затим систем за климатизацију и НБХ заштиту, савремену комуникациону опрему и командно-информациони систем, као и камере за ноћно осматрање и вожњу.
"Милош" може бити опремљен и даљински управљаном борбеном станицом наоружаном митраљезом калибра 12,7 mm, за дејство дању и ноћу, затим ракетним системима ПВО, системом противоклопних вођених ракета великог домета од 5 до 8,5 км, разним врстама ручно управљаних оклопних турела наоружаних митраљезима и бацачима граната, као и оптоелектронским термовизијским и телевизијским и радарским системима за осматрање и контролу граница који су монтирани на телескопским стубовима различитих висина.
Оклопно тело од панцирних челичних лимова у основној верзији омогућава веома висок ниво балистичке заштите и веома висок ниво противминске заштите, а додатна балистичка заштита је модуларног типа. Конструкцијом је омогућена брза замена оштећених плоча додатног оклопа у пољским условима и постизање различитог нивоа заштите комбиновањем балистичких плоча додатног оклопа, у зависности од његове намене. На кров је уграђено шест бацача димних кутија калибра 82 mm.
Вести о домаћем и страном наоружању можете прочитати ОВДЕ.