УПАЉЕН ЦРВЕНИ АЛАРМ: Узбуна у Америци, ово је "КРШЕЊЕ ЕТИКЕ" - Кина ствара најмоћније оружје до сада
Нова параноја тресе Вашингтон
Кина је спровела тестирање на припадницима војске у нади да ће успети да створи војнике са "биолошки побољшаним способностима", тврди директор Националне обавештајне службе Џон Ретклиф.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/07/22/profimedia-0270052671.jpg?itok=MWTUHATN)
ЏИХАДИСТИ ОСЕТИЛИ НА СВОЈОЈ КОЖИ: Моћно руско оружје тестирано у Сирији, учинак је невероватан (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/08/ilustracija_3_0.jpg?itok=PQif0gJe)
УКРАЈИНА ДОБИЛА ОГРОМАН АРСЕНАЛ ОД АМЕРИКЕ: Вредност оружја се мери стотинама милиона долара!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/08/pjimage_18.jpg?itok=IqyNoZQ7)
ЛОПОВИ ОПЉАЧКАЛИ "АВИОН СУДЊЕГ ДАНА": Путин има највише разлога за гнев! (ВИДЕО)
Ретклиф је ову тврдњу изнео у интервјуу за Вол стрит џорнал, наводећи да Пекинг не зна за етичке границе у потрази за моћи и да Кина представља главну претњу по националну безбедност САД, преноси Ен-Би-Си њуз.
Нико из његове канцеларије и ЦИА није одмах одговорио на позив за коментар како би детаљније образложили на који начин Кина намерава да створи "супер војнике". На захтев за коментар нису одговорили ни кинески званичници, преноси Танјуг.
Два америчка научника су прошле године написала рад у којем су испитивала амбиције Кине да примени биотехнологију на бојном пољу.
Они су напоменули да се могу уочити показатељи који говоре у прилог томе да је Кина заинтересована за коришћење технологије која би могла да утиче на гене тако да они побољшају способности људи, те да би то могло да се примени у војсци.
Елса Каниа, експерт за питање кинеске одбрамбене технологије и Вилсон Ворн Дик, саветник за питања која се односе на Кину и бивши маринац, наводе да постоје индикације да су кинески војни научници почели да истражују потенцијал технологије за промену гена познате као ЦРИСПР (скраћеница за "цлустерс оф regularly интерспацед схорт палиндромиц репеатс").
Ова два научника су у свом раду истакла да су кинески војни стручњаци и стратези упорно наглашавали да би биотехнологија могла да постане применљива у војним пословима у будућности, позивајући се на чланак објављен 2015. године у једном војном часопису, као и на изјаву једног кинеског генерала из 2017. године.
Ворн Дик је у телефонском интервјуу рекао да је мање забринут због употребе таквих истраживања на војном пољу, а више због непредвиђених последица неовлашћеног утицаја на људске гене.