НЕШТО СЕ ОЗБИЉНО ДЕШАВА У КРЕМЉУ, ПУТИН ШАЉЕ "ЗВЕР": Руси спремни да нам испоруче С-400, Србија набавља моћно оружје?
Приче о могућности да Србија од Русије набави моћни ракетни систем С-400 поново су подгрејане.
Машту је заголицала изјава Александра Михејева, првог човека руске војне компаније "Рособоронекспорт", који је открио да Москва преговара са седам партнера о могућој продаји ПВО система С-400 тријумф.
Трагом његових речи, медијима је из дипломатских извора потврђено да се у круговима блиским Кремљу, односно председнику Владимиру Путину, помиње да Руси виде нашу земљу као потенцијалног кандидата за набавку С-400. О томе да је Михејев, између осталих држава, мислио и на Србију, спекулишу и поједини руски медији.
ПУТИН ИМА НОВУ "ЗВЕР" Сви говоре о новом руском систему С-550: Шта су чињенице, а шта само нагађања?
"СПРЕМНИ СМО ДА ИСПОРУЧИМО СРБИЈИ ПВО СИСТЕМЕ" Са Русима нема шале, биће допремљено у најкраћем могућем року (ВИДЕО)
БРУЈАЛО НЕБО ИЗНАД ЈАПАНА И ЈУЖНЕ КОРЕЈЕ: Руски и кинески бомбардери пролетели близу љутих ривала (ФОТО/ВИДЕО)
- Главна препрека за мање земље које би желеле С-400 свакако је цена овог ПВО система. Турска је, на пример, платила Москви 2,5 милијарди евра. Ипак, како се може чути, цена за традиционалне партнере, а Београд то свакако јесте, знатно је мања од тржишне. За то је одлучујућа реч Владимира Путина - објашњава један од наших саговорника, дипломата добро упућен у све актуелности у Москви.
- Русија
- Турска
- Сирија (руска влада је 25. новембра 2015. најавила да ће у Сирији распоредити С-400 као одговор на обарање њеног авиона су-24 од Турске. Следећег дана руски медији су потврдили такво распоређивање, а прва батерија С-400 инсталирана је у ваздушној бази Хмејим у Латакији. У периоду од априла до јула 2017. друга батерија је распоређена у Хами
- Кина (у марту 2014. објављено је да је Кремљ дозволио продају система С-400 Кини. Испорука система почела је у јануару 2018)
- Индија (5. октобра 2018. Индија и Русија потписале су уговор вредан 5,43 милијарде долара за пет батерија С-400. Очекује се да испорука буде готова до 2022)
- Ирак (у фебруару 2018. министар спољних послова Ирака Ибрахим ел Џафари потврдио је гласине да је та земља показала интересовање за С-400 и да су у току преговори са Русијом)
- Белорусија (испорука две батерије завршена је 2016)
- Алжир (започео је развијање руских С-400 САМ система)
- Саудијска Арабија (уговор је потписан у октобру 2017. током службене посете краља Салмана Москви. Договор вредан више од три милијарде долара)
Да би Србија и те како желела систем С-400, поручио је недавно и председник Александар Вучић, уз констатацију да нам је то због високе цене засад немогућа мисија. Случајно или не, изјава Михејева уследила је неколико дана касније.
Према речима бившег официра КОС Љубана Карана, значај ових система је немерљив за једну војску. Он је сигуран да Руси с нама преговарају о продаји.
- С-400 сматра се једним од најбољих и најпрецизнијих ПВО система на свету
- Дизајниран је тако да пружа снажан одговор на нападе борбених и извиђачких авиона, балистичких ракета средњег домета, оперативно-тактичких балистичких ракета, па чак и хиперсоничних ракета
- Може напасти циљеве на различитим удаљеностима (од 40 до 600 километара) брзином од 4,8 километара у секунди
- Систем реагује кад уочи мету за мање од десет секунди
- Земље које су куповале С-400 углавном су (бар за почетак) узимале једну батерију која има најмање девет лансера и увек спремних 36 ракета
- Верујем да Србија јесте један од тих седам партнера које Руси помињу. И баш бих волео да је тако. Нама у овом тренутку ништа није толико важно колико да имамо један ПВО систем великог и средњег домета какав је С-400. Можемо да се одбранимо од напада сваке суседне државе, међутим, проблем су велике силе и њихове амбиције да нас покоре. Државе НАТО су навикле да ратују с нултим губицима, да им ниједан авион не буде оборен. У случају да купимо С-400, били бисмо мирни с те стране - каже Каран и додаје:
- Ми тај систем, наравно, не бисмо узели да бисмо га употребили, већ као фактор одвраћања.
О намерама Србије да купи моћни систем у више наврата је говорио и бивши амбасадор Србије у Москви и војни познавалац Мирослав Лазански, који је преминуо ове године. Београд би, како је говорио, радо купио С-400, али је питање средстава јер тај систем није јефтин.
Хрвати нас напали кад су Руси 2019. донели С-400 у Србију
Део српско-руске војне вежба "Словенски штит 2019" био је и С-400 и то је први пут да је овај систем учествовао у војним вежбама ван граница Русије.
Прва фаза вежбе одржана је у Русији када су припадници Војске Србије били у саставу послуга на поменутим системима. Друга фаза вежбе била је у Србији, у рејону аеродрома "Пуковник-пилот Миленко Павловић" у Батајници и на полигону "Пасуљанске ливаде". Вест о доласку овог система пренели су сви светски медији. Међутим, док су светски медији писали о моћном наоружању, медији у Хрватској су заступали тезу да овим системом Путин преко Вучића пркоси Европи.
- Која још држава не би желела да има савршени ПВО систем попут С-400 - причао је Лазански.
Русија и Србија имају дугогодишњу успешну војну сарадњу. У јануару 2020. две државе су закључиле уговор о набавци једне батерије система за ПВО "Панцир С1". Једну батерију чини шест система. Наводило се раније да ће држава преговарати с Белорусијом о набавци система С-300, али је на крају склопљен уговор о куповини ракетног система противваздушне одбране ФК-3 кинеске производње.