На сајму наоружања представљена моћна "Нора Б-52 НГ" - нови понос Војске Србије и српске одбрамбене индустрије
Моћно оружје које руши све пред собом
Прекјуче је отворен 11. Сајам наоружања у Београду, најважнији догађај у области војне технологије у региону. Овај сајам окупио је представнике војне индустрије, државних делегација и стручњаке из целог света како би разменили искуства и приказали најновије иновације у војном сектору.
СРПСКИ ДРОН УБИЦА "Осица" уништава све пред собом, чак и тенкове - погледајте шта све може (ВИДЕО)
ШАРЕНА ПАЛЕТА СРПСКОГ НАОРУЖАЊА! Приказано више од 170 типова оружја на сајму "ПАРТНЕР 2023" (ВИДЕО)
"ПАРТНЕР НАЈБОЉИ ПОКАЗАТЕЉ НАШЕГ НАПРЕТКА" Министар Вучевић отворио Сајам наоружања и војне опреме у Београду (ФОТО)
Сајам Наоружања у Београду, познат и као Партнер, традиционално је место сусрета водећих светских произвођача војне опреме и представника војних снага из различитих земаља. Овогодишњи сајам привукао је пажњу својим импресивним изложбеним простором и разноликим програмом.
Ове године можда и највећу пажњу привукла је самоходна хаубица Нора Б-52 НГ "Перун" коју производи Yugoimport СДПР.
У питању је артиљеријски систем најновије генерације који је први пут пред очима јавности, а од којег се очекује да ће додатно унапредити способности Војске Србије и бити у наредном периоду један од битних адута и на страном тржишту.
Подсетимо, наша моћна Нора успешно је тестирана на америчком континенту и побрала је само позитивне критике тамошњих инжењера.
"Нора" Б52 НГ, у народу познатија као Перун (добила име по словенском богу неба и грома, и врховном богу свих старих Словена), има калибар 155 mm, направљена је интеграцијом оружаног модула 155 mm на шасији 8x8.
За разлику од обичних Нора које се налазе на шасији КамАЗ-а, ова Нора налази се на шасији МАНА.
Оружаним модулом се управља из кабине возила и по својим карактеристикама се може сматрати ДУБС-ом 155 mm (даљинско управљање борбене станице).
Дужина цеви је 52 калибра, а домет је распона од 32,5 км са ЕРФБ пројектилом, 41,5 км са ЕРФБ BB пројектилом, до 52 километра са ВЛАП пројектилом.
ЕРФБ пројектил карактерише веома издужен оживални део и непостојање цилиндричног дела пројектила, док се центрирање у цеви врши преко профилисаних аеродинамичких површина, а који су опремљени и јединицом генератора гаса (у англосаксонској терминологији - басе блеед). У новије време су развијени пројектили типа В-ЛАП, код којих је поред јединице генератора гаса имплементиран и додатни ракетни мотор. Употребна вредност ове врсте пројектила је дискутабилна услед битно смањене ефикасности на циљу.
Перун има могућност истовременог пада више пројектила на циљ (МРСИ) 3 метка на 30 км, а максимална брзина ватре је 4 метка у минути.
МРСИ (Мултипле Роунд Симултанеоус Импацт). МРСИ подразумева да се из једног оруђа испали више пројектила под различитим угловима и са различитим пуњењима, тако да истовремено погоде циљ.
Пуњење је потпуно аутоматско са резервним ручним режимом, а број чланова посаде је 4.
Сет муниције за оруђе је 30 у аутоматском пуњачу плус 6 на возилу, док је поље дејства по правцу 30 степени.
Спремност за гађање од заустављања до испаљивања првог метка је 60 секунди.
Борбена маса је до 40 тона, дужина у маршевском положају 2,62 м, висина у маршевском положају 3,9 м.
Иако задржава исти број метака претходног Нора-Б52 М21, то јест 36 муниције и исти број пуњења, Нора Б52 следеће генерације: док је претходни систем имао само 12 метака у аутоматском утоваривачу, 24 додатна метка су се носила у складишту, нови има 30 метака који се могу пунити аутоматски, а само 6 се држи у складишту.
Максимална брзина паљбе је 4 метка у минути, а ручни резервни систем је доступан у случају квара.
Нова хаубица Yugoimport СДПР опремљена је инерцијалним навигационим системом, са сателитском (ГПС, GLONASS, Галилео) резервном везом.
GLONASS (Globalnaya Navigazionnaya Sputnikovaya Система), преведено са руског Глобални навигациони систем. Укратко речено, то је руска верзија ГПС-а.
Од тренутка када се хаубица заустави, потребно јој је 60 секунди да буде спремна за испаљивање првог метка, делом због потребе да се спусте хидрауличне дизалице које ће стабилизовати платформу.
Пиштољ се може померати -30 степени десно и лево према задњем делу, док је елевација између -5 степени и 65 степени, а све Норе могу да се користе и у мисијама директног пуцања ако се укаже потреба.
Нора-Б52 НГ је инсталиран на шасији камиона МАН 8×8. Посада од 4 члана смештена је у кабини камиона, двоје напред, возач и командир, и још двоје позади, нишанџија и пуњач топа, при чему овај други улази у акцију само када је потребно ручно пуњење или када се аутоматски пуњач мора поново напунити.
Поновно пуњење пуних 30 метака траје између 15 и 20 минута, према изворима компаније, муниција и пуњења се пуне кроз бочна врата са сваке стране куполе. Док је кабина посаде заштићена на нивоу 3, ниво за систем утовара је нижи, детаљи нису познати, а такође је доступна ограничена заштита од мина.
Преко задњег десног седишта постављен је ручни митраљез за самоодбрану.
На међународном сајму наоружања и војне опреме "Партнер 2023" учествује 154 излагача из целог света.
Министар одбране Милош Вучевић, најавио је и унапређене верзије одбрамбених возила "Лазар" и "Милош", нову модуларну аутоматску пушку, калибара 6,5 и 7,62 mm, као и нове снајперске пушке.
На сајму је изложено више нових противавионских и противдронских система, безпосадних, земаљских и ваздухопловних платформи, као и бројних типова нове муниције побољшаних карактеристика.
Најављена је и набавка новог "Ербасовог" транспортног авиона Ц-295, хеликоптера и радара великог домета.
Вести о домаћем и страном наоружању прочитајте ОВДЕ.