ПАНЦИР-С1М КАО НИКАДА ДО САДА! Представљена најновија верзија руског монструозног система ПВО (ВИДЕО)
Надоградња која може бити последња линија одбране за посаду овог система ПВО.
Током међународне одбрамбене и безбедносне изложбе World Дефенсе Show 2024 у Саудијској Арабији, шеф Бироа за пројектовање инструмената Руске Федерације Михаил Карпов рекао је да ће ове године бити пуштен у рад нови блок мини-ракета за Противваздушни ракетно-артиљеријски комплекс Панцир-С1М, који је пројектован за борбу против беспилотних летелица.
Међународна одбрамбена и безбедносна изложба World Дефенсе Show 2024 одржава се у главном граду Саудијске Арабије, Ријаду, од 04. до 08. фебруара.
- Први пут је на овој изложби представљен блок мини-ракета инсталираних на комплексу Панцир-С1М, што омогућава четвороструко повећање муниције. Може да се бори против великог броја ваздушних циљева, посебно против беспилотних летелица - рекао је Карпов у интервјуу телевизијској станици Русија 24.
- Ови типови пројектила још нису у борбеној служби, спроводе се серије тестова. Планирамо да их пустимо у рад следеће године - рекао је Михаил Карпов.
Панцир-С1М је унапређена верзија ПВО система кратког домета Панцир-С1. Државна корпорација Ростец је још у августу месецу 2023. године изјавила да нови комплекс може да открива ваздушне циљеве на удаљености до 80 километара и да се бори против хиперсоничних ракета.
Панцир показао и слабости у Украјини
Одбрамбени систем Панцир је значајан елемент руског одбрамбеног арсенала. Верзија Панцира С1 је између осталог коришћена и за одбрану руског председника Владимира Путина и Москве.
Када је Кремљ био нападнут, медијски извештаји су указивали да су руски системи ПВО Панцир стратешки распоређени на крововима неколико кључних зграда у Москви, укључујући и кров седишта руског Министарства одбране.
Међутим, Панцир има слабости. У Украјини, углавном штити противваздушне системе великог домета (С-300/С-400) и руске војне ваздушне базе. Неколико успешних украјинских напада на ове циљеве показују да или Панцир није урадио свој посао, или су у питању грешке оператера.
Вероватно, узимајући у обзир изузетно брз развој употребе беспилотних летелица, глобални стручњаци немају времена да од нуле развију противваздушни одбрамбени комплекс за борбу против њих, те модификују постојеће.
У овим условима, модернизација комплекса Панцир у ходу може представљати решење за брзо прилагођавање тренутној ситуацији. Руска наменска индустрија наставља да се ослања на ракетне и ПВО комплексе Панцир, који се промовишу и за извоз, иако су доказали своје границе током савремених сукоба у Сирији, Либији и Украјини.
Једна од бројних предности комплекса лежи у чињеници да га могу користити све категорије Оружаних снага, односно Копнене војске, Ваздушно-космичке снаге и Морнаричке снаге.
Треба напоменути да су у руској војсци противваздушни артиљеријско-ракетни комплекси кратког домета Панцир-1М добили важну мисију, а то је заштита далекометних система С-400 Тријумф. Тако је сваки противваздушни ракетни дивизион С-400 био опремљен батеријом комплекса Панцир-С1.
Шта све представља Русија на World Дефенсе Show 2024
На овогодишњем издању изложбе у главном граду Саудијске Арабије, која се одржава други пут, руска делегација је удвостручила учешће у односу на 2022. годину. Укупно ће бити више од 20 предузећа Војноиндустријског комплекса Русије присутних на штанду компаније Рособоронекспорт.
Руски произвођачи ће понудити широк спектар производа, укључујући тенкове Т-90МС, борбена возила пешадије БМП-3, оклопна возила Спартак и Тајфун-К.
На изложби се може видети и војно-транспортни авион Ил-76МД-90 (Е), јуришни хеликоптер Ка-52 и комплекси беспилотних летелица са дроновима Орлан-10Е и Орлан-30.
Ипак, већина експоната ће бити из области ПВО, коју ће представљати системи С-400 Тријумф, С-350Е Витјаз, Викинг, Бук-М2Е и Тор, као и преносиви Верба и Игла-С. Породица Панцир биће присутна са копненим верзијама Панцир-С1 и Панцир-С1М, као и са морнаричком верзијом Панцир-МЕ.
Извор: Србија Данас/Oružjeonline.com