ПРОПАГАНДА ИЛИ ЧУДО ТЕХНИКЕ: Британци и Италијани нашли лек против руског С-400?
Брајт клауд делује као радиоелектронски "мамац" за непријатељске радаре противваздушне одбране
Краљевско ратно ваздухопловство Велике Британије је заједно са италијанском компанијом Леонардо тестирало аутономни рој беспилотних летелица Брајт клауд, намењених да обмањују радаре интегрисаног система противваздухопловне одбране противника, пише Драјв.
ОВАКО НЕШТО ЈОШ НИСТЕ ВИДЕЛИ: МиГ-31 на борбеном задатку у стратосфери, уљез пронађен очас посла (ВИДЕО)
СПОСОБНА, ОПРЕМЉЕНА, ОБУЧЕНА! ЈЕДНОМ РЕЧЈУ - ВОЈСКА СРБИЈЕ: Импресивна "изложба" војне силе на Пештеру у фотографијама (ФОТО)
ИЗРАЕЛЦИ СТОПИРАЈУ ИСПОРУКУ: Амерички ловац Ф-35 неће бити продат Катару (ВИДЕО)
С тим у вези, амерички часопис Нешенал интерест је у октобру писао да би Британија могла да научи да "блокира" рад руских противавионских ракетних система С-400 Тријумф.
Према писању Драјва, Брајт клауд делује као радиоелектронски "мамац" за непријатељске радаре ПВО и наводи да подаци дронова могу да се пусте са ловаца пете генерације Ф-35 Лајтнинг ИИ. Тај амерички часопис истиче да су пакети-замке били програмирани и оријентисани на заједнички рад, како би створили максималну забуну.
Према извештају компаније Стратфор, објављеном у јулу 2019. године, руски противавионски ракетни систем С-400 Тријумф рањив је на масовни непријатељски напад
Истовремено, часопис пише да су Брајт клауд средства за некинетичко уништавање непријатељских система ПВО, који би могли да се употребе заједно са другим оружјем, између осталог, ракетним. Додаје се да је реч о стандарном пригушивачу, који користи дигиталну меморију радио-сигнала и да такав уређај прво детектује радарске импулсе који долазе са платформи непријатеља, након чега репродукује сигнале одговора.
Закључак часописа је да се ројеви дронова, способних за извршавање многобројних мисија, приближавају томе да постану кључна компонента будућих борбених операција.
Драјв у вези са тиме подсећа да је крстарећа ракета класе ваздух-земља SPEAR-EW, коју су развиле европске компаније МБДА и Леонардо, такође способна да превари противничка средства ПВО.