ПЕНТАГОН ТРЕБА ДА СЕ ЗАБРИНЕ: Руска авијација озбиљно појачава ударну моћ Су-57
Су-57 је први руски ловац пете генерације
Први серијски ловац пете генерације Су-57 предат је на коришћење једном од пукова ваздушних снага Јужног војног округа, а то ће, како оцењују руски војни аналитичари, значајно повећати ударну моћ руске авијације. Експерти истичу да је реч о јединственом ловцу, изузетних маневарских и борбених могућности.
АМЕРИКАНЦИ ПОКЛОНИЛИ УКРАЈИНИ НЕИСПРАВНУ ОПРЕМУ: Покварено наоружање их је већ изневерило на бојном пољу
АМЕРИЧКА МОРНАРИЦА СКОВАЛА ПАКЛЕНИ ПЛАН: Желе доминацију на морима, а сада знају како то и да остваре
РУСИ ПРАВЕ БОРБЕНЕ АВИОНЕ БУДУЋНОСТИ: Нова генерација ловаца неће имати слабу тачку (ВИДЕО)
Очекује се да ће до краја ове године Оружане снаге Руске Федерације добити још четири таква суперавиона, а до 2028. руска војска ће имати 76 најсавременијих вишенаменских ловаца Су-57.
Руски стручњаци објашњавају да је Су-57 прво испоручен Јужном војном округу, јер је тај природно-географски део Русије сада најпогоднији за летење са становишта климатских услова, али се може очекивати да ће се у скорије време ови авиони појавити и у другим војним окрузима Руске Федерације.
- Пошто се ради о 76 авиона то значи да ћемо добити око три ескадриле. С обзиром на то да знамо да се прва ескадрила формира у Јужном војном округу, то значи да ће се друга ескадрила највероватније налазити у Западном војном округу, а за трећу можемо само да нагађамо где ће бити – могуће у Централном округу или на Далеком Истоку. У овом тренутку, то је тешко рећи. Можда ће, на крају крајева, бити ојачан европски део земље - каже руски војни експерт Дмитриј Корњев.
Наоружан "до зуба"
Корњев истиче да је Су-57 први руски ловац пете генерације. Створен је у складу са програмом ПАК ФА - перспективним авијационим комплексом фронтовске авијације, који је развио конструкторски биро "Сухој" и то уз помоћ стелт технологија.
Намењен је за уништавање свих врста циљева у ваздуху, на копнену и води и има све карактеристике пете генерације - смањену радарску видљивост, напредну радио-електронску опрему, могућности за супер-маневрисање, "паметну" пилотску кабину, а може да развије и суперсоничну крстарећу брзину без допунског сагоревања горива.
Поред високих маневарских могућности - за шта је пре свега заслужна аеродинамичност конструкције - и мале приметности, овај вишенаменски ловац, који може да лети и брзином од 2.600 километара на сат, опремљен је и системом за упозоравање на ракетни напад, најсавременијом авиоником, системом за везу и контролу, навигационим системом који комбинује могућности ГПС И GLONASS навигације, као и снажнијим оружјем.
Су-57 је наоружан до зуба и то 30-милиметарским топом 9-А1-4071К, а такође његов арсенал укључује широк спектар вођеног и невођеног оружја - ракете ваздух-ваздух кратког, средњег и великог домета и ракете ваздух-земља.
Корњев истиче да скривено размештање ракета и бомби у унутрашњости авиона значајно смањује радарску уочљивост летелице.
Авионика Су-57 такође омогућава размену података у реалном времену како са земаљским системима команде, унутар ваздухопловне групе, тако и за извршавање задатака у аутономном режиму. Корњев додаје и да овај ловац има "поглед од 360 степени".
- То јест, у његовим крилима, у носу авиона, у бочним плочама трупа, налазе се радари који му пружају практично свеобухватан поглед и у потпуности дигиталну слику околине. Мислим да овај авион може постати део информационог система савремене борбе, односно може видети оне циљеве које му предају други извори информација, на пример, друге летелице, а такође може и да пренесе информације о ситуацији коју посматра, о циљевима, о неким орјентирима било коме у оквиру општег информационог система савремене борбе. Односно, такви системи се сада стварају за оружане снаге, који омогућавају размену информација у реалном времену између авиона и бродова, између авиона и копнених снага и обрнуто. Ово је будућност, јер тзв. мрежно-центрични ратови нису могући без таквих система, а Су-57 је једна од компоненти таквог рата будућности - објашњава Корњев.
Револуционаран авион
Руски експерти истичу да Су-57 може да служи не само као ловац-пресретач, јуришни авион, већ и као летећи командни пункт, на пример, пратећи тешке беспилотне летелице и контролишући их у ваздуху. То вишеструко повећава ударну снагу авијације и ефикасност сузбијања непријатељских напада.
Први лет је Су-57 имао 2010. године, а очекује се да ће ови најсавременији авиони годинама бити окосница фронтовске авијације.
- Желели бимо да видимо више ових летелица и да темпо њихове производње буде што већи. Штавише, волео бих да што пре уђу у Оружане снаге, али ипак је то врло сложен авион. Пре Су-57, авиони овог типа, овог нивоа, те класе технологије, нису се правили ни у Совјетском савезу, нити у Русији. Односно, то је револуционарни авион са становишта ваздухопловне индустрије.
Вести о домаћем и страном наоружању можете прочитати ОВДЕ.