АКО ПУТИН АКТИВИРА САРМАТ НАСТАЋЕ "ПАКАО" На Западу га зову "Сатана", погледајте каква разорна дејства поседује руска звер
Тежак више од 200 тона и домет јој је 18.000 километара
Посада руског стратешког ракетног система "Сармат" стављена је у стање приправности, саопштио је данас шеф "Роскосмоса" Јуриј Борисов.
РУСКИ ЛОВАЦ ХИТНО РЕАГОВАО! Спречен покушај Кијева да ударе на циљеве у Русији
МОЋНО ОРУЖЈЕ ПЕКИНГА: Нови кинески борбени авион Ј-35 ускоро у употреби Погледајте шта све може (ВИДЕО)
СРПСКИ ОКЛОПЊАЦИ У УЖЕМ ИЗБОРУ: Србија ће извозити модел "Лазар 3"?!
- На борбено дежурство ступио је стратешки комплекс "Сармат" - рекао је Борисов током маратона "Подели своје знање".
Ову ракету западни медији називају "Сатана 2", а Русија тврди да може да достигне брзину од 16.000 миља на сат (25.750 километара) и да може да распореди 10 или више бојевих глава на сваку ракету.
Сатана наводно може да "погоди било шта на Земљи" и може бити испаљена преко било којег од Земљиних полова.
То је једна од руских ракета следеће генерације које је Путин назвао "непобедивим", а међу њима су и хиперсоничне ракете Кинжал и Авангард.
Лансирање ове ракете преносила је руска државна телевизија, а након успешне акције војницима је честитао и руски председник Владимир Путин.
- Ово заиста јединствено оружје ће ојачати борбени потенцијал наших оружаних снага, поуздано обезбедити сигурност Русије од спољних претњи и натерати да размисле оне који у жару агресивне реторике покушавају да угрозе нашу земљу - рекао је тада Путин.
- Сармат је најмоћнија ракета са најдужим дометом уништавања циљева на свету, што ће значајно повећати борбену моћ стратешких нуклеарних снага наше земље - саопштило је прошле године Министарство одбране Русије.
Сармат је тежак више од 200 тона и домет јој је 18.000 километара. Русија тврди да Сармат може да достигне брзину од 25.750 километара на сат и да може да распореди 10 или више бојевих глава на сваку ракету.
Са Сарматом, Русија има опцију да је испали преко било којег од Земљиних полова.
Осим тога, има технологију за избегавање радара и домет од преко 10.000 километара. Креће се брзином од седам километара у секунди, а терет који носи је 2.000 пута јачи од атомске бомбе бачене на Хирошиму и Нагасаки, писао је својевремено Индепендент.
Сматра се великим изазовом за земаљске и сателитске радарске системе и системе за праћење.
Вести о домаћем и страном наоружању прочитајте ОВДЕ.