КИМОВА ИЗЈАВА УПАЛИЛА АЛАРМ: Северна Кореја производи све више кључног састојка за нуклеарно оружје (ФОТО)
У јануару је лидер Северне Кореје обећао да ће повећати нуклеарни арсенал и обелоданио низ високотехнолошких система наоружања усмерених против Сједињених Држава
Неки сателитски снимци указују да Северна Кореја тренутно можда покушава да произведе више плутонијума за атомско оружје у свом главном нуклераном постројењу, након што је лидер Ким Џонг Ун у јануару обећао да ће повећати активности на том плану, преноси АП.
ЕКСПЛОДИРАЛА АМЕРИЧКА РАКЕТА: "СпејсЕкс" је разочарао, пожар га је прогутао као од шале (ФОТО/ВИДЕО)
ЛОВЦИ И БОМБАРДЕРИ СЛАМАЈУ СВЕ ПРЕД СОБОМ: Крим никада није био безбеднији, нема шале са Русима (ВИДЕО)
РУСКИ ТЕНК ЈЕ ПРАВО "ЧУДОВИШТЕ" Американци одушевљени модерном оклопном звери
Агенција наводи да је амерички сајт "38 North", који прати дешавања у Северној Кореји, пренео да снимци нуклеарног комплекса у Јонгбијону указују да електрана на угаљ у овом објекту ради након отприлике двогодишње паузе.
Саопштио је да то може да сугерише да су у току припреме за прераду плутонијума потребног за нуклеарно оружје Северне Кореје, али да то може и да значи да се постројење само припрема за руковање радиоактивним отпадом.
Раније ове недеље, генерални директор Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) Рафаел Гроси потврдио је да су нека нуклеарна постројења у Северној Кореји наставила да раде, што је очигледно кршење важећих резолуција Савета безбедности Уједињених нација.
Плутонијум је један од два кључна састојка за изградњу нуклеарног оружја, заједно са високо обогаћеним уранијумом.
Комплекс Јонгбијон, северно од главног града Пјонгјанга, има постројења за производњу обе компоненте, али није познато колико је тога до сада произведено у овом комплексу и где се складишти, наводи агенција.
Ројтерс преноси да је у јануару Ким обећао да ће повећати нуклеарни арсенал и обелоданио низ високотехнолошких система наоружања усмерених против САД, уз поруку да судбина билатералних односа две земље зависи од тога да ли ће Вашингтон повући своју непријатељску политику према Северној Кореји.
Више вести о домаћем и страном наоружању, прочитајте ОВДЕ.