СУКОБ ДВЕ ДУБОКЕ ДРЖАВЕ: "Рат" НЕООТОМАНСКЕ ИМПЕРИЈЕ и СВЕТСКОГ ХЕГЕМОНА се прелио на ТРГОВИНУ ОРУЖЈЕМ (ФОТО)
Постоји више разлога зашто односи између Турске и САД-а нису идеални те већ неко време клизе низбрдо.
Турска под Ердоганом има конкретну амбицију да буде снажна регионална сила, а то је нешто што може поприлично да иритира САД јер зна се шта то значи бити "регионална сила" - то значи ширење утицаја регионом, али и сударања једног утицаја с другим. Притом чак не говоримо само о Блиском истоку већ и о другим правцима, рецимо Балкану. На свим тим местима Турска и САД почињу да се сударају, а однос се још више срозао откако је Трамп на власти у Вашингтону, пише портал Адванце.хр.
Свакако, ни пре Трампа односи нису били идеални - чињеница је да је 2016. у Турској покушан војни удар управо у тренутку када су се с појачаним интензитетом договарале нове турско-руске сарадње укључујући и изградњу гасовода Турски ток који САД-у смета подједнако, ако не и више, него Северни ток 2.
"Показаћемо СВУ СНАГУ СРПСКОГ ОРУЖЈА!" Председник Вучић се огласио пред ВЕЛИКУ ПАРАДУ у Нишу
Кинези ОДУШЕВЉЕНИ новим Сухојем: ФОТОНСКИ РАДАР ће претворити америчке авионе у "ГОМИЛУ ЂУБРЕТА" (ВИДЕО)
Стиже Путинова "САТАНИНА НЕВЕСТА": Не постоји тачка на планети коју ова ракета не може да ПОГОДИ! (ВИДЕО)
Је ли Барак Обама наредио покушај државног удара у Турској преко посредника, моћног турског клерика с америчком адресом, Фетулаха Гулена? Могуће је да су САД имале неке везе с тим, али вероватно не сам Обама - овај сукоб између Турске и САД-а заправо је у неку руку већи од председника с једне и друге стране, ово је сукоб две "дубоке државе".
Али, зар Турска и САД не сарађују у Сирији, односно и једна и друга земља раде на рушењу Асада? Да, циљ им јесте исти, али опет раде искључиво за своје интересе, свој утицај, а да поново и тамо тај сукоб долази до изражаја показује нам еволуција сукоба у којој су на крају САД и Турска завршиле заједно против Асада, али на потпуно супротним странама - САД је током рата прешао с исламистичких милитаната примарно на страну курдских снага док је Турска "под своје" узела разне екстремистичке скупине. Сада пак те две снаге ратују на северу Сирије, а ескалација тек предстоји (последње информације говоре како про-турски милитанти северно од Алепа освајају насеља про-америчких курдских YPG снага).
Али како то да су онда и Турска и САД у НАТО савезу? Турско чланство у НАТО-у у неку руку је оставштина претходних про-војних, знатно лојалних Западу, турских власти. Ердоган нема интереса да излази из НАТО савеза јер би то по Турску било контрапродуктивно, односно по њен утицај. Штавише, Турска и даље - иако реториком често критична према том процесу - настоји да постане чланица ЕУ.
Турска прагматичним корацима настоји да дође до свог циља, моћне регионалне силе за чије мишљење би се питало од Беча до Ирана. Наравно, термин "нео-отоманска" поприлично добро описује ову политику. Али, упркос прагматизму Турска има и своју исламистичку идеолошку нијансу коју је донео Ердоган - и то опет из перспективе прагматизма, не исламизма (јер Ердоган то није, за њега је религија политичко средство), али неке ствари су од онда еволуирале саме од себе, до те мере да је Турска данас примарни заштитиник Муслиманске браће (МБ), исламистичког моћног покрета који је присутан у готово целом исламском свету.
САД намерава да искључи Турску из програма Ф-35! Случај са Анкаром главни разлог
ТУРЦИ МЕЊАЈУ АМЕРИЧКЕ Ф-35 РУСКИМ СУХОЈИМА!? (ВИДЕО)
Иза Споразума о забрани нуклеарног оружја се крије велика подвала: РУСИЈА ПРОТИВ!
Турска и присталице Муслиманског братства тврде да је реч о "политичком Исламу", а самим тиме и о нечем што иде на руку пропаганди демократије тамо где је још нема (рецимо у Саудијској Арабији). Претходна америчка администрација била је поприлично заинтересована за јачање тог покрета у склопу Арапског пролећа, али данас је ситуација опет обрнута и ових дана се Трамп припрема да прогласи Муслиманско братство "терористичком организацијом" што ће још додатно срозати однос између Вашингтона и Анкаре.
И док све то траје један актер се нада да ће од свега имати велике користи - Русија.
Подсетимо, руска продаја С-400 Турској је чин који је увео велики раздор између два номинална НАТО савезника, што је за руску спољну политику одличан исход. Свакако, све док се С-400 не појави физички у Турској цела ова прича још је "у ваздуху", колико год Ердоган и његови министри тврдили како је набавка С-400 ПВО система "готова ствар".
Претпоставимо да то јесте "готова ствар", који је следећи потез? Русија има план, а ако би јој се исти остварио био би то спољнополитички тријумф Кремља. Наиме, како ствари сада стоје, САД прети Турској свим и свачим ако набаве С-400. Једна од главних претњи је да ће их избацити из програма Ф-35, односно да ће им ускратити напредне ловце 5. генерације иако је и Турска учествовала (и инвестирала) у прављењу истих.
Због специфичности самог авиона Ф-35, Американци се боје да га држе у близини руског С-400 који би могао да "прочита" његове предности и да их претвори у мане (а то би дугорочно био и огроман финансијски губитак за САД). Је ли тако или није тешко је рећи, можда САД само истичу ову причу како би извршили притисак на Турску, али, у сваком случају у овом тренутку постоји конкретна могућност да би Турској Ф-35 могли бити ускраћени.
ПЕНТАГОН У ПАНИЦИ: Амери СВИМ СИЛАМА покушавају да стигну РУСИЈУ по питању НАЈСАВРЕМЕНИЈЕГ ОРУЖЈА
(ФОТО/ВИДЕО) СРПСКИ "МИГОВИ" ПРЕСРЕЛИ НЕПОЗНАТУ ЛЕТЕЛИЦУ! Војска Србије успешно извршила веома важну симулацију!
КИНА ИМА НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ КОЈИМ МОЖЕ ДА ГАЂА ПЕНТАГОН: Испливале фотографије које су узнемириле САД!
То је исход којем се Русија најтоплије нада. Зашто? Јер би онда они могли да ускоче са својим ловцима 5. генерације, односно са Су-57. Имајући пак у виду турске војне потребе, Су-57 би им вероватно био и прикладнији (а и јефтинији), док Ф-35 више одговара једном Израелу који изводи прикривене нападе по регији, за сада примарно у Сирији.
Свакако, није само ствар у новцу, иако је и то добар део приче, али у овом случају за Русију би била велика победа да приближи Турску себи, а удаљи је од САД-а (иако је историја руско-турских односа историја сукоба). Наиме, каква би то била НАТО чланица чију 5. генерацију војних авиона чине Су-57? То је руски дугорочни план, не само за одбрану свог статуса глобалне силе већ и за саму одбрану - Русији је сурадња с Турском од есенцијалне важности ако не жели да јој се понови нешто као што је била велика Кубанска ракетна криза (која је, што многи заборављају, почела постављањем америчких нуклеарних ракета на простор Турске).
По том питању Русија је чак вољна донекле да Турској да оно што им САД не да - да буду каква таква регионална сила. Из тога произлазе и сви ти договори између Путина и Ердогана по питању Сирије (који би се могли одразити негативно по Дамаск) иако је и то флуидна ситуација (актуелни сиријско-руски напади на Идлиб).
Сергеј Чемезов, шеф руског конгломерата за обрамбену индустрију Ростек, поручио је током јучерашњег дана како је Москва "спремна да сарађује" са Анкаром по питању потенцијалне куповине руских војних авиона. Притом је сугерисао и како би Русија могла одмах да "ускочи" уколико Американци одбију да Турској продају Ф-35. Подсетимо, реч је о огромној наруџбини - пре него што је С-400 закомпликовао причу САД су већ одобриле продају 100 комада Ф-35 Турској, по цени од 100 милиона долара по комаду (односно око 10 милијарди долара све заједно). Цена је прилагођена чињеници да је Турска учествовала у развоју пројекта (производња делова) те је до сада у тај пројект већ инвестирала својих 1,25 милијарди УСД.
НАТО све бројнији у Балтичком мору: Данска послала своју групу бродова!
НАЈВЕЋА ТАЈНА АМЕРИЧКЕ ВОЈСКЕ! Први снимци из кокпита "Духа" - Невидљивог су ипак виделе СРПСКЕ РАКЕТЕ (ВИДЕО)
Лазански открива детаље! ПУТИНОВ "БЕОГРАД" ЈЕ НАЈМОЋНИЈЕ ОРУЖЈЕ, а Индија од Русије купује СИЛНЕ ПОДМОРНИЦЕ! (ВИДЕО)
Ердоган је пак поручио како ће се "цели Ф-35 програм распасти" ако Турска у истом не буде учествовала. То је поприлична претња, зна ли Ердоган нешто што други не знају? Је ли ово претња саботажом Ф-35 програма у којем је Турска учествовала?
Једна ствар је очигледна - Турској набавка руских ловаца 5. генерације није план А, али би могао бити план Б. Ово препуцавање између Анкаре и Вашингтона још ће се неко време наставити, а од коначног исхода зависиће даљи кораци. Јасно је чему се Русија нада па зато сада Чемезов и иступа јавно па "подсећа" Турску да она има алтернативу и да се може зато одупрети америчким притисцима. Такође је рекао како би Турска могла бити заинтересована да после свега набаве С-400 и за руски С-500 "којем нема равног на свету". Другим речима - Русија Турској поручује "уз нашу помоћ и наоружање можете бити регионална сила, а уз САД ћете остати вазал". Дакако, бити амерички "вазал" је нешто на што се и даље многе земље широм света одлучују и без икаквог притиска те у томе виде своју максималну исплативост - у Турској сигурно не недостаје таквих идеја, али оне се сада мешају и с другим идејама, с нео-отоманским сновима.
Турска с руским оружјем је Турска која можда једино тако иде снажно напред према моћној регионалној сили, али то не мења само регионалну равнотежу снага већ и глобалну - јер мења се и статус Русије.
ЧУВАР НЕБА СА ИСТОКА Шта све може моћни кинески ПВО који стиже у Србију (ВИДЕО)